پایگاه خبری هامپوئیل
0

هشدار هواشناسی: رگبار و رعد و برق شدید در تهران

هشدار هواشناسی: رگبار و رعد و برق شدید در تهران
بازدید 21

بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وقوع رگبار و رعد و برق از پنجشنبه (۱۳ اردیبهشت) رخ خواهد داد و احتمال آبگرفتگی معابر و لغزندگی جاده‌های کوهستانی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار محیط زیست هامپوئیل، بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌بینی و تحلیل الگوهای همدیدی، وضعیت جوی استان تهران تا ظهر فردا (۱۳ اردیبهشت) به شرح زیر است: آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری همراه با وزش باد در نیمه جنوبی، گاهی وزش باد نسبتا شدید تا شدید و احتمال خیزش گرد و خاک و در ارتفاعات افزایش ابر و بارش پراکنده.

با نفوذ و فعالیت سامانه بارشی از عصر فردا تا ظهر شنبه (۱۳ تا ۱۵ اردیبهشت) آسمان نیمه ابری تا ابری خواهد بود و در بعضی ساعت‌ها بارش باران به‌ویژه بعد از ظهر جمعه تا صبح شنبه، گاهی رگبار تندر و آذرخش مورد انتظار است، همچنین رخداد تگرگ در نقاط مستعد امکان‌پذیر است.

از عصر پنجشنبه تا یکشنبه (۱۳ تا ۱۶ اردیبهشت) وزش باد شدید تا خیلی شدید در بعضی ساعت‌ها، به‌ویژه بعد از ظهر تا شب، در نیمه جنوبی استان پیش‌بینی می‌شود.

از جمعه شب تا صبح یکشنبه کاهش محسوس دما به ویژه در نیمه شمالی استان مورد انتظار است.

بنابر هشدار زردرنگ اداره کل هواشناسی استان تهران، در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب، لغزندگی و کاهش دید به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال خسارت به نهال‌ها، درختان آسیب‌پذیر و محصولات باغی و زراعی وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود که نسبت به احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت لایروبی کانال‌ها و آب‌روها با توجه به احتمال رخداد تگرگ و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی اقدام شود.

هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند، ولی از لحاظ شدت، این پدیده از حالت عادی بیشتر نیست. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با آن داشته باشند. همچنین مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا در صورت لزوم، تمهیدات لازم را برای مدیریت وضعیت اتخاذ کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *