پایگاه خبری هامپوئیل
0

بارش سیل آسا و رعد و برق در راه 24 استان! هشدار فوری هواشناسی

بارش سیل آسا و رعد و برق در راه 24 استان! هشدار فوری هواشناسی
بازدید 21

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و وقوع رعد و برق در ۲۴ استان و افزایش ارتفاع موج تا ۱.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.

به گزارش خبرنگار محیط زیست هامپوئیل، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ اعلام کرده است که بارش باران، رعد و برق، وزش باد شدید، و گردوخاک در برخی نقاط و بارش تگرگ در مناطق مختلفی از کشور به ویژه در تاریخ‌های چهارشنبه، پنج‌شنبه، جمعه، شنبه، و یکشنبه (به ترتیب از ۱۵ تا ۱۹ فروردین‌ماه) قابل پیش‌بینی است.

در این شرایط جوی، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، روان‌آب شدن رودخانه‌ها، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، و خسارت به سازه‌های موقت و نهال‌ها و محصولات کشاورزی وجود دارد. بنابراین، به توصیه‌های سازمان هواشناسی، در سفرهای برون‌شهری باید احتیاط کرد، از توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها خودداری شود، در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها محتاط عمل شود، و در انجام هر گونه عملیات کشاورزی، احتیاط لازم مد نظر قرار گیرد.

همچنین، با صدور هشدار زردرنگ دیگری، سازمان هواشناسی افزایش بیشینه سرعت وزش باد و ارتفاع امواج را در مناطق ساحلی برخی استان‌ها پیش‌بینی کرده است، بنابراین در مناطق ساحلی و دور از ساحل احتیاط لازم باید به عمل آید.

در این شرایط جوی، وجود خطراتی از جمله غرق شدن قایق‌های سبک و تفریحی، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، احتمال غرق شدن شناورهای صیادی و مشکلاتی در تردد شناورهای نیمه سنگین، خطراتی است که می‌تواند به وقوع بپیوندد. همچنین، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی و اختلال در فعالیت‌های بندری نیز وجود دارد.

سازمان هواشناسی توصیه‌هایی مبنی بر منع فعالیت‌های تفریحی و شنا، منع تردد قایق‌ها و شناورهای سبک تفریحی و صیادی، و احتیاط در فعالیت‌های دریایی در مناطق فراساحل ارائه می‌دهد. این توصیه‌ها با هدف پیشگیری از هر گونه خسارت در زمینه فعالیت‌های دریایی اعمال می‌شوند.

هشدار زردرنگ که به معنای آمادگی برای رخداد یک پدیده جوی با شدت کمی بیشتر از حالت معمول است، به مردم اعلام می‌شود تا بتوانند برنامه‌های خود را مطابق با این شرایط تنظیم کنند. این هشدار همچنین به مسئولان اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم، اقداماتی را برای مقابله با این پدیده جوی در نظر بگیرند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *