پایگاه خبری هامپوئیل
0

حقیقت ماجرای ساخت مسکن توسط چینی‌ها چیست؟

حقیقت ماجرای ساخت مسکن توسط چینی‌ها چیست؟
بازدید 6

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درباره مسکن چینی شفاف صحبت کرده‌ام، گفت: اولویت دولت در این رابطه جذب سرمایه‌گذار از چین است و لزومی ندارد که جواب انبوه‌سازان را بدهد.

بحث حضور چینی‌ها در صنعت ساخت و ساز ایران از جمله موضوعاتی است که از زمان به زمان مطرح می‌شود و موجب ایجاد موج خبری می‌شود، اما به نتیجه‌ای نمی‌رسد و در ادامه معمولاً به فراموشی سپرده می‌شود.

انتشار گفتگویی از رامین گوران، دبیر انجمن انبوه‌سازان در هفته گذشته، که به بحث درباره انتقال زندانیان چینی برای ساخت مسکن به دیگر کشورها پرداخت، باعث شد تا موضوع مسکن ساخته شده توسط چینی‌ها دوباره به میان بیاید و بحث درباره آن داغ شود.

گرچه رامین گوران در یک مصاحبه اظهارات خود را تکذیب کرده و سپس وزارت راه تکذیبیه‌ای را منتشر کرده است، اما این اظهارنظر باعث شده که سوالات و ابهامات مرتبط با مسکن ساخته شده توسط چینی‌ها دوباره به میان بیاید.

یکی از مسائلی که در این زمینه مطرح می‌شود، این است که آیا بخش خصوصی و انبوه‌سازان داخلی توانایی ساخت مسکن به مقیاس بالا را ندارند که به حضور چینی‌ها نیاز باشد؟ انبوه‌سازان در پاسخ به این سوال، مواردی را بیان می‌کنند از جمله اشاره به ظرفیت و توانایی بخش داخلی در ساخت مسکن یا اشاره به تجربه‌های نامطلوب حضور خارجی‌ها در صنعت ساختمان در دیگر کشورها. اما وقتی بحث حضور زندانیان چینی در ایران به میان آمد، این موضوع با انتشار توضیحات از سوی مقامات ایرانی به جنجالی ختم شد.

اما سوال این است که آیا انبوه‌سازان مسکن از حضور چینی‌ها احساس خطر می‌کنند و نگران کاهش شدید قیمت مسکن هستند به همین دلیل اظهاراتی می‌کنند، یا اینکه دلسوزانه تجربه‌های گذشته را در نظر می‌گیرند؟

در پاسخ به سوالات خبرنگاران، هادی عباسی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: “چرا من باید جواب انبوه‌سازان را بدهم؟ از خودشان بپرسید. مثل این است که می‌پرسند چرا دولت قبل مسکن مهر احداث نکرد، خب باید این سوال را از دولت قبل پرسید.”

عباسی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که چرا اطلاعات بیشتری از نحوه حضور چینی‌ها در بخش ساخت و ساز کشور رسانه‌ای منتشر نمی‌شود، گفت: “من موضوع را شفاف گفتم، اولویت ما جذب سرمایه‌گذار است.”

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *