پایگاه خبری هامپوئیل
0

کمیته امداد به خانواده‌های نیازمند ۲ میلیون تومان کمک کرد

کمیته امداد به خانواده‌های نیازمند ۲ میلیون تومان کمک کرد
بازدید 13

در آخرین دو ماه سال جاری، مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد اعلام کرد که ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار زیر حمایت این نهاد، از بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی هامپوئیل، در دو ماه پایانی سال جاری، مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد اعلام کرد که ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش این نهاد از بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند شده‌اند.

مجتبی احمدلو در این زمینه بیان کرد: با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص تامین اجتماعی، یکی از راهکارهای این توانمندسازی و خروج پایدار با حفظ شأن، کرامت و عزت نفس مددجویان، ارائه خدمات تامین اجتماعی به آنان است.

وی ادامه داد: در راستای بند ۱۰ سیاست‌های احسان و حمایت از نیازمندان (استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دولتی و غیر دولتی به منظور توسعه ضریب نفوذ بیمه‌های اجتماعی برای نیازمندان و محرومان با اولویت روستائیان و عشایر) در حال حاضر ۵۷ هزار نفر از مددجویان تحت پوشش این نهاد، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که ۲۶ هزار نفر از آن‌ها، سال گذشته تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند.

مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد با بیان اینکه از ابتدای سال جاری نیز حدود ۱۴ هزار نفر از چرخه بیمه‌پردازی خارج شده‌اند، اعلام کرد که ۴۵۰۰ نفر از این افراد بازنشسته و ۹۵۰۰ نفر به علت تکمیل ۱۰ سال سابقه و سن زیر ۵۰ سال و سایر علل از چرخه بیمه‌پردازی خارج شده‌اند که میزان حقوق دریافتی آنها در سال جاری معادل ۲ میلیون تومان است.

احمدلو یادآور شد: هزینه‌ای که طی ۹ ماهه سال جاری برای این بیمه‌شدگان پرداخت شده حدود ۳۱۳ میلیارد تومان است که در مجموع تا پایان سال به حدود ۴۱۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

وی در ادامه به میزان نرخ حق بیمه مددجویان تحت پوشش اشاره کرد و گفت: نرخ حق بیمه ۱۲ درصد مشمول مستمری، نرخ حق بیمه ۱۴ درصد مشمول مستمری و فوت و نرخ حق بیمه ۱۸ درصد نیز شامل مستمری، فوت و از کارافتادگی است که مددجویانی که سال گذشته و امسال بیمه شده‌اند (۲۶ هزار نفر) با نرخ ۱۴ درصد و مددجویانِ بیمه‌شده طی‌ سال‌های گذشته با نرخ ۱۸ درصد بیمه شده‌اند.

مدیرکل بهداشت، بیمه‌های اجتماعی و درمان کمیته امداد در ادامه اعلام کرد که طی دو ماه پایانی سال جاری، مجوز جذب و پوشش بیمه‌ برای ۱۵ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار فاقد بیم

ه با بازه سنی ۵۰‌-۴۴ سال با نرخ حق بیمه ۱۴ درصد (حداقل حقوق و مزایای اعلامی شورای عالی اشتغال) اخذ شده است که برای پرداخت ۲ ماه حق بیمه آنان تا آخر سال حدود ۲۲.۵ میلیارد تومان اعتبار لازم است که این مبلغ تامین شده است.

احمدلو خاطرنشان کرد: کمیته امداد قصد دارد سال آینده، در صورت تامین اعتبار به غیر از ۱۵ هزار نفر، ۱۰ هزار نفر دیگر را به مجموع بیمه‌شدگان اضافه کند.

وی در پاسخ به این سوال که در مجموع چه تعداد زن سرپرست خانوار فاقد پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند، گفت: در حال حاضر ۱۰۳ هزار و ۷۵۶ زن سرپرست خانوار با بازه سنی ۴۴ تا ۴۹ سال تحت پوشش کمیته امداد، فاقد پوشش بیمه اجتماعی هستند.

طرح دولت برای خانه دار شدن مردم در سال ۱۴۰۳چیست؟

طرح نهضت ملی مسکن در ایران یک طرح گسترده و بزرگ در حوزه مسکن است که به منظور ارائه خدمات مسکن به شهروندان ایرانی اجرا می‌شود. هدف اصلی این طرح، تسهیل در دسترسی به مسکن برای افراد با درآمد کم و متوسط به منظور پاسخگویی به رشد جمعیت و نیازهای رو به افزایش جامعه است. این طرح شامل اقداماتی نظیر ارائه تسهیلات مالی، ساخت و ساز مسکن، توسعه شهرها و روستاها، توسعه فضای سبز و ارائه خدمات مسکن به شهروندان می‌باشد. با همکاری دولت، بخش خصوصی و بانک‌ها، این طرح در حال اجرا است به منظور ایجاد فرصت‌های بیشتری برای دسترسی به مسکن برای تمامی اقشار جامعه ایرانی.

حسین جنتی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، اظهار کرد: پروژه‌های مسکن ملی در تهران به میزان بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته‌اند و به زودی به مراحل پایانی خود خواهند رسید.

وی افزود: تا به این لحظه، ۳ هزار و ۵۰۰ واحد در پروژه‌های مسکن ملی استان تهران با پیشرفت بیش از ۸۰ درصد آماده‌سازی شده‌اند که ۲ هزار واحد از آنها در دهه فجر به بهره‌برداری خواهد رسید و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

جنتی با بیان اینکه یک میلیون نفر از استان تهران در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند، توضیح داد: از این تعداد، ۱۶۰ هزار نفر شرایط لازم برای ورود به طرح را داشته و تایید نهایی شده‌اند.

مساله مسکن در دولت سیزدهم

مسکن در دولت رییسی به عنوان یکی از اولویت‌های اساسی مطرح است. این دولت با اعتقاد به اینکه دسترسی به مسکن مناسب برای همه اقشار جامعه حق اساسی است، برنامه‌ها و سیاست‌هایی را اجرا می‌کند تا این هدف را تقویت نماید. اقدامات این دولت شامل ساخت مسکن با قیمت مناسب است به منظور ایجاد فرصت‌های برابر برای دسترسی به مسکن برای افراد با درآمد کم و متوسط؛ این شامل ساخت مسکن‌های اجتماعی، مسکن مهر و مسکن مستأجرین است.

همچنین، دولت رییسی سعی دارد با ارائه تسهیلات مالی، افراد را در خرید و یا اجاره مسکن یاری نماید. این تسهیلات ممکن است شامل وام‌های مسکن با بهره‌کم و مدت بازپرداخت طولانی، تخفیفات مالیاتی و تسهیلات مالی برای ساخت و ساز مسکن باشد.

همچنین، دولت رییسی مسئول توسعه زیرساخت‌های مسکن است که این شامل توسعه شبکه‌های آب، برق، گاز، و ارائه امکانات عمومی مانند مدارس و بیمارستان‌ها می‌شود. همچنین توسعه حمل و نقل عمومی و ایجاد فضای سبز نیز جزء این زیرساخت‌هاست.

در کل، دولت رییسی با اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های ملی مسکن، به منظور بهبود شرایط مسکن و دسترسی به آن، تلاش می‌کند تا به مردم کمک کند تا به مسکن مناسب دسترسی پیدا کنند و شرایط زندگی بهتری را برای آن‌ها فراهم آورد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *