پایگاه خبری هامپوئیل
0

پایان یکه‌تازی در بازار تاکسی‌های اینترنتی؟ ظهور رقیبی جدید

پایان یکه‌تازی در بازار تاکسی‌های اینترنتی؟ ظهور رقیبی جدید
بازدید 6

گزارش ها حکایت از آن دارد که قرار است شهرداری تهران از رقیب جدی برای تاکسی های اینترنتی رونمایی کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی هامپوئیل ، چندی پیش قرار بود تعرفه تاکسی‌های اینترنتی توسط شهرداری تهران مشخص شود، اما به نظر می‌رسد که طرفین به یک توافق نرسیده‌اند.

مصوبه “دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت ارائه‌دهندگان خدمات هوشمند مسافر” نام دارد که پس از اختلافات بسیاری میان شهرداری و تاکسی‌های اینترنتی، در پاییز ۱۳۹۸ تصویب شد. این توافق به نوعی مهم‌ترین توافق میان شهرداری و تاکسی‌های اینترنتی تلقی می‌شود و پیرامون فعالیت این تاکسی‌ها، مسئولیت‌ها، تعهدات، فرمول قیمت‌گذاری، و موارد مشابه تعیینات دارد.

اما اخیراً به نظر می‌رسد یکی از طرفین، احتمالاً تاکسی‌های اینترنتی، با این توافق راضی نیسته و قصد دارد تا موضوع قیمت‌گذاری مجدداً بررسی شود. در حالی که شهرداری و تاکسی‌های اینترنتی از دیدگاه‌های مختلف به این مسئله نگاه می‌کنند، این اختلافات ممکن است به تعطیلی توافق و افزایش مسائل ناشی از عدم وضوح در قوانین منجر شود.

این اختلافات نشان از نیاز به یک رویکرد یکپارچه و واحد نسبت به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی دارند. در حال حاضر، نهادها و دستگاه‌های مرتبط با این حوزه با نگاه‌ها و رویکردهای متفاوتی به این مسئله نگاه می‌کنند. برخی این تاکسی‌ها را به عنوان رابط کاربری (matchmaker) در نظر می‌گیرند، در حالی که نهادهای دیگر آن‌ها را به عنوان بخشی از ناوگان حمل‌ونقل شهری می‌بینند.

بی‌توجهی به این نکته که بازارهای رقابتی نیازمند حضور بازیگران متعدد و بهبود بهره‌وری هستند، این اختلافات می‌توانند به نقض اصول اساسی اقتصاد دیجیتال و توسعه اقتصادی منجر شوند. تعارض نظرات در خصوص قیمت‌گذاری تاکسی‌های اینترنتی نشان دهنده نیاز به یک توافق متوازن و یکپارچه برای توسعه این حوزه است.

در نهایت، شفافیت در قوانین و استفاده از فناوری‌های نوین برای قیمت‌گذاری هوشمند می‌تواند بهبودی در تعیین تعرفه‌ها و مدیریت این بازار را به همراه داشته باشد. باید از تجربیات دیگر کشورها استفاده شود تا یک مدل کارآمد و منصفانه برای تاکسی‌های اینترنتی در ایران تدوین شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *