پایگاه خبری هامپوئیل
0

آغاز ثبت‌نام طرح مسکن ویژه فرهنگیان: شرایط و مدارک لازم

آغاز ثبت‌نام طرح مسکن ویژه فرهنگیان: شرایط و مدارک لازم
بازدید 36

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد که قرارگاه تامین و ساخت مسکن تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ به احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای فرهنگیان پرداخته است.

به گزارش خبرنگار آموزش از هامپوئیل، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد که قرارگاه تامین و ساخت مسکن تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ به احداث ۵۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت برای فرهنگیان پرداخته است.

در یک جلسه با مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره هلدینگ ساختمانی معلم و شرکت‌های تابعه هلدینگ، محسن احمدی به این موضوع اشاره کرد.

وی اهداف تشکیل قرارگاه نهضت ملی ساخت مسکن فرهنگیان را شامل ایجاد چالاکی و سرعت عمل در این بخش دانست و بر حفظ کرامت و منزلت این قشر فرهیخته تأکید کرد. او این را از مهمترین رسالت‌ها و دغدغه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان برشمرد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان توجه ویژه به صنعتی‌سازی و مدولارسازی با رویکرد کاهش زمان تحویل و ایجاد بهره‌وری در فرآیند ساخت از دیگر اهداف این طرح ذکر کرد و گفت: پراکندگی پروژه‌ها متناسب با تعداد فرهنگیان در سراسر کشور، جانمایی مناسب، نظارت کامل بر حسن اجرای کیفی ساخت و سازها، توجه به امکانات رفاهی، ایجاد شبکه‌های خدماتی و تجاری و همچنین تحویل به موقع واحدهای مسکونی از موارد مورد توجه صندوق ذخیره فرهنگیان در این طرح ملی است. احمدی همچنین جایگزینی نظام تأمین مصالح به جای پیمانکاری در این پروژه‌ها را (که نهایتاً موجب کاهش ۲۰ درصدی قیمت ساخت در انبوه‌سازی می‌شود) خواستار شد.

وی تأمین مسکن را یکی از نیازهای اساسی و دغدغه‌های مهم برای فرهنگیان گرانقدر برشمرد و افزود: با توجه به سطح درآمد معلمان و قیمت فعلی مسکن، تأمین مسکن برای این قشر فرهیخته دشوار شده است بنابراین کمک به تأمین مسکن فرهنگیان، علاوه بر اینکه پاسخی به نیازهای اساسی و اولویت‌دار آنان به شمار می‌رود، در ارتقای شرایط اجتماعی و آرامش روانی آنان نیز اثر بسیار مثبتی دارد.

آمار فرهنگیان متقاضی و واجد شرایط مسکن استخراج شد

احمدی اعلام کرد که با همکاری دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، صندوق ذخیره فرهنگیان موفق به استخراج آمار فرهنگیان متقاضی مسکن شده است. بر اساس این آمار، حدود ۱۸۹ هزار فرهنگی در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، از جمله ۲۸ هزار و ۸۳۳ نفری که شرایط لازم را دارند و ثبت‌نام آنان قطعی شده است.

وی افزود که بر اساس قوانین و آئین‌نامه، افراد برای واجد شرایط بودن باید چهار مورد، از جمله تأهل و سرپرستی خانوار، حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد نظر، عدم مالکیت خصوصی و عدم استفاده از امکانات دولتی را داشته باشند. بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی، تاکنون به ۱۸ هزار و ۱۴۸ نفر از ۲۸ هزار و ۸۳۳ فرهنگی متقاضی مسکن، پروژه‌ای تخصیص داده نشده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اعلام کرد که “هلدینگ ساختمانی معلّم” با تحلیل آمارهای دریافتی، برنامه‌ریزی برای ساخت ۱۵ هزار و ۵۳۹ واحد مسکونی برای فرهنگیان را آغاز خواهد کرد که این تعداد واحد مسکونی با توجه به پراکندگی متقاضیان در ۲۱ استان هدف‌گذاری شده است. او همچنین بیان کرد که مابقی ۵۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده با مشارکت شرکت‌های خصوصی، انجام خواهد شد.

منابع لازم جهت ساخت مسکن فرهنگیان پیش بینی شده است

به گفته وی، منابع مالی مورد نیاز برای احداث مسکن برای فرهنگیان از منابع مختلفی تأمین می‌شود، از جمله سرمایه‌گذاری در تسهیلات “طرح نهضت ملی مسکن”، “آورده متقاضیان”، و همچنین “تأمین مالی‌های رایج و مشارکت با سازندگان مسکن”.

احمدی اظهار کرد که هلدینگ ساختمانی معلم به‌عنوان یک هلدینگ تخصصی در زمینه مسکن و ساختمان، با در نظر گرفتن سطح درآمد معلمان و قیمت‌های فعلی بازار مسکن، به ویژه در شهرهای بزرگ، سعی در طراحی یک مدل اقتصادی مناسب دارد. این هدف این است که با همکاری ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها، به تعریف، ساخت، و تحویل پروژه‌های مسکونی برای فرهنگیان در زمان مناسب بپردازد.

تأمین زمین با استفاده از ظرفیت‌های مولدسازی دولت

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، سهم زمین در هزینه ساخت در کلان‌شهرها را بیش از ۵۰ درصد و در سایر شهرها را بیش از ۳۰ درصد کل بهای مسکن اعلام کرد و افزود: تأمین زمین با استفاده از ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن و مصوبه مولدسازی دارایی‌های دولت، اهمیت زیادی در کاهش بهای تمام‌شده واحدهای مسکونی مورد نیاز فرهنگیان دارد.

وی یکی از چالش‌های نهضت ملی مسکن را تأمین زمین مناسب ذکر کرد و ابراز امیدواری کرد که با توجه به امکانات موجود در حوزه زمین و ابنیه در آموزش و پرورش، این مسئله در اجرای برنامه تأمین مسکن معلمان مانعی ایجاد نخواهد کرد.

دکتر احمدی ادامه داد: در راستای تأکیدات مقام عالی وزارت در خصوص تأمین مسکن فرهنگیان، انتظار می‌رود ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها همکاری لازم را در زمینه معرفی املاک و اراضی در اختیار خود داشته باشند تا بتوانیم هر چه زودتر شاهد تعریف پروژه‌های جدید در استان‌ها و آغاز عملیات اجرایی ساخت مسکن فرهنگیان در استان‌های هدف باشیم.

نیاز به بهره مندی از فناوری‌های دانش بنیان در تولید مسکن انبوه

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تأکید بر اینکه در دنیای جدید، فرآیند ساخت مسکن به شکل انبوه سازی با تغییرات جدید در حال پیشرفت است، تاکید کرد که اگر با این تغییرات شگرف همراه نشویم، ممکن است متضرر شویم، و اینکه باید از ظرفیت‌های دانش بنیان برای همراهی با این تغییرات بهره برد.

وی اظهار داشت: در مسیر ارزان‌سازی و نهضت مسکن که باید اولویت هلدینگ معلم باشد، می‌توان از ظرفیت آموزش و پرورش استفاده نمود. از طرفی دیگر، با توجه به اعتماد بالایی که به جامعه فرهنگیان وجود دارد، ظرفیت‌های سیستم بانکی و سایر ابزارهای تأمین مالی دسترس‌پذیر خواهد بود.

وی همچنین مشارکت با انجمن‌ها و کانون‌های انبوه ساز را به عنوان یکی دیگر از راه‌های سرعت بخشی به این اقدام راهبردی اعلام کرد و جذب مشارکت‌های دولتی و خصوصی در این قرارگاه را خواستار شد.

بکارگیری تیم متخصص و کارآمد در حوزه مسکن فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره، با اشاره به اینکه مجموعه ساختمانی معلم، به عنوان یک پشتوانه موثر در اختیار صندوق قرار دارد، بیان کرد که با حضور تیم متخصص حوزه عمرانی، فعالیت‌های مجموعه ساختمانی بهبود یافته و به‌طور کلی، بهتر و سریع‌تر پیش می‌روند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *