پایگاه خبری هامپوئیل
0

معافیت سربازی متاهلین: آخرین اخبار و تغییرات

معافیت سربازی متاهلین: آخرین اخبار و تغییرات
بازدید 10

در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان در لایحه برنامه هفتم توسعه، نمایندگان مجلس مصوبه قبلی خود درباره معافیت سربازی متاهلین را اصلاح کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی هامپوئیل، در جلسه علنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان در لایحه برنامه هفتم توسعه، بند “الف” ماده ۵۱ این لایحه مورد اصلاح قرار گرفت. نمایندگان تصمیم به ارجاع این بند به کمیسیون تلفیق گرفتند تا در جزئیات بیشتری بررسی شود.

علاوه بر این، مواد ۵۷، ۵۹، ۹۷ و ۱۰۲ لایحه نیز مورد اصلاح و تصویب قرار گرفتند. این تصمیمات به منظور بهبود و اصلاح موارد مختلف در لایحه برنامه هفتم توسعه اتخاذ شده است.

متن بند «ت» ماده (۱۰۲) اصلاحات زیر اعمال و ۲ تبصره نیز به آن اضافه می‌شود:

«ستاد کل نیروهای مسلح با هدف تقویت دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور، بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی، ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه، رشد تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت‌های آنها، در طول سالهای اجرای برنامه، با کاهش مدت خدمت سربازی به میانگین ۱۴ ماه، با در نظر گرفتن مدت آموزش و جایگزینی سایر عضویت‌ها، با تأمین منابع پایدار از سوی دولت، تکلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور را مشخص می‌کند. این تصمیمات با هدف بهبود و اصلاح موارد مختلف در لایحه برنامه هفتم توسعه اتخاذ شده است.

در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، افراد بالای ۳۵ سال سن و دارای دو فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف می‌شوند. ادامه تحصیل مشمولین مقطع دیپلم و بالاتر و طلاب حوزه علمیه در خارج از کشور، مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی مجاز است و دستورالعمل نحوه صدور معافیت تحصیلی توسط ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی حوزه‌های علمیه تدوین و اجرایی می‌شود.»

در خصوص ماده ۵۹، به منظور جلوگیری از تخریب جاده‌های کشور ناشی از اضافه گنجایش حمل تولیدات معدنی، تمامی معادن کشور مکلفند با هماهنگی ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استانها در خروجی واحد تولیدی، صدور بارنامه را انجام دهند. تخصیص سهمیه سوخت به ناوگان حمل و نقل محصولات واحدهای تولیدی معادن شن و نمک مشروط به اخذ بارنامه و تأییدیه پیمایش توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت راه و شهرسازی مکلف است تا پایان سال اول برنامه نسبت به جبران خسارت به زیرساخت‌ها و راه‌ها از طرق مختلف از جمله از اشخاص بهره‌بردار اقدام قانونی به عمل آورد.

ن

مایندگان مجلس بر مصوبه خود در تبصره ۲ ماده ۹۷ اصرار کردند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری حوزه‌های علمیه و شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی، تا پایان سال دوم برنامه، اقدامات لازم را انجام دهد تا در حوزه علوم انسانی، کتب مربوط اصلاح و در حوزه علوم پایه حداقل در دو حوزه تخصصی، وضعیت علمی کشور در سطح قابل قبول بین‌المللی و منطقه را به رتبه اول ارتقا دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *