پایگاه خبری هامپوئیل
0

امنیت غذایی و افزایش جمعیت

امنیت غذایی و افزایش جمعیت
بازدید 17

نماینده مردم مراغه، عجب‌شیر، سراجو و قلعه‌چای در مجلس شورای اسلامی، در حاشیه روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی موسسه دیم با حضور معاونان تولیدات گیاهی و مسئولین زراعت سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های مختلف کشور گفت: تأمین امنیت غذایی به موازات اجرای سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت ضروری است. به همین منظور، در وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی و تلاش گسترده‌ای برای ایجاد امنیت غذایی پایدار انجام می‌شود که طرح جهش تولید در دیم‌زارها از جمله این برنامه‌هاست.

به گزارش روابط عمومی سازمان تات و به نقل از موسسه دیم کشور، سید فرید موسوی اظهار کرد: پشتیبانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به‌ویژه سید مصطفی سیدهاشمی، معاون وقت این ستاد، قابل قدردانی است و نتایج قابل‌توجهی از اجرای این طرح به‌دست آمده است.

موسوی با بیان اینکه جهش تولید بدون مشارکت بهره‌برداران امکان‌پذیر نیست، افزود: طرح جهش تولید در دیم‌زارها مشارکت قابل‌توجه کشاورزان و به‌کارگیری یافته‌های تحقیقاتی کشت دیم در عرصه‌ها را به ارمغان آورد.

وی با اشاره به اینکه نگاه سنتی در سایر بخش‌ها به کشاورزی سایه انداخته است، گفت: دولت و کشاورزان باید نگاه نوینی به کشاورزی و الگوی کشت داشته باشند. کشاورزان به هر میزان که از یافته‌های تحقیقاتی استفاده کنند، به همان میزان از منافع اقتصادی کار خود بهره‌مند خواهند شد. بنابراین، باید مقدمات و انگیزه لازم برای کشاورزی مدرن را فراهم کرد.

وی اراده جمعی متولیان را ضامن استقرار کشاورزی مدرن دانست و افزود: ضروری است بانک‌ها همراهی لازم را برای توسعه بخش کشاورزی داشته باشند. به‌ویژه در شهرستانی چون مراغه که اقتصاد آن به کشاورزی متکی است، باید از بهره‌برداران حمایت شود.

فرماندار مراغه نیز حمایت بانک‌ها از بهره‌برداران کشاورزی در پروژه جهش تولید را خواستار شد. معاون استاندار آذربایجان شرقی و فرماندار شهرستان ویژه مراغه در روز ملی انتقال یافته‌های تحقیقاتی حمایت بانک‌ها از بهره‌برداران کشاورزی را خواستار شد و گفت: عدم حمایت بانک‌ها با وجود تمام پیگیری‌ها ادامه دارد و مشکلات عدیده‌ای برای کشاورزان ایجاد کرده است.

مرتضی مینویی با تأکید بر اینکه بانک‌ها به تعهدات خود در راستای اعطای تسهیلات عمل نمی‌کنند، افزود: همین موضوع دلسردی کشاورزان را به بار آورده است. وی راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در مراغه را از دیگر نیازهای منطقه عنوان کرد و افزود: علاوه‌بر آن، راه‌اندازی صندوق حمایت از بخش کشاورزی نیز به پیگیری نیاز دارد و می‌تواند گام مؤثری در راستای حمایت از کشاورزان باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *