پایگاه خبری هامپوئیل
0

هدیه نقدی دولت به مناسبت 22 بهمن: 4 میلیون تومان برای هر ایرانی

هدیه نقدی دولت به مناسبت 22 بهمن: 4 میلیون تومان برای هر ایرانی
بازدید 5

خبر مهم از افزایش سود سهام عدالت رسید که دولت قول داده است که به جاماندگان مبلغ 10 میلیون تومان سهام عدالت پرداخت کند.

به گزارش سیاسی هامپوئیل ، خبر مهمی در مورد افزایش سود سهام عدالت به گوش رسیده است. براساس این گزارش، دولت تصمیم به پرداخت مبلغ 10 میلیون تومان سهام عدالت به جاماندگان گرفته است. سود سهام عدالت در امسال دوبرابر شده و مرحله اول این سود به حساب سهامداران به زودی واریز خواهد شد. وزیر اقتصاد اعلام کرده است که نو مشمولان سهام عدالت شناسایی شده‌اند و 4 میلیون و 700 هزار نفر مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

با توجه به برنامه بودجه سال 1402 و ماده N احکام مرتبط با خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولتی، دولت موظف به واگذاری سهام عدالت به جاماندگان مشمول درآمد 310500 نسبت به قانون اساسی در سقف ردیف درآمدی 310500 است.

در سال 1384 پس از تصویب و اجرایی شدن طرح سهام عدالت، برخی از افراد به دلایل مختلف از ثبت نام و دریافت این سهام محروم ماندند و این مسئله همچنان منجر به ابهاماتی شده است. اما با تصویب ماده ج سیاست‌های کلی اصل 44، دولت موظف به واگذاری سهام عدالت به طبقات مختلف مردم شده و گزارش اجرای این بند هر سه ماه یک‌بار به کمیسیون‌های اقتصادی و اجتماعی مجلس ارسال می‌شود.

در تاریخ ۵ آذر ماه، باشگاه خبرنگاران جوان موضوع اعطای سهام عدالت را از وزیر اقتصاد پیگیری کرد و او اظهار کرد که آئین‌نامه تخصیص سهام عدالت هنوز تصویب نشده است تا زمانی که توسط وزارتخانه‌های مربوطه تصویب شود. این مقام مسئول افزود: به محض تصویب آئین‌نامه توسط وزارتخانه‌های مربوطه، این آئین‌نامه برای پرداخت به ذی‌نفعان آماده شده و منتظر هستیم تا سهام مورد نظر تعیین شده و اعلام شود.

سه گروه مشمول دریافت سهام عدالت هستند

رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌ها سهام عدالت، در مورد اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اظهاراتی داشت. او اعلام کرد که جاماندگان سهام عدالت در حال حاضر از سه گروه مختلف تشکیل شده‌اند. تعداد حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر برگه سهام با مهر شرکت‌های تعاونی را در اختیار دارند. این افراد از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ عضو سهام عدالت بوده‌اند، اما به دلیل اختلالات در سازمان خصوصی‌سازی از سبد سهام عدالت خارج شده‌اند، و باید در اولویت تخصیص قرار گیرند.

رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌ها سهام عدالت افزود که گروه دوم مددجویان کمیته امداد و بهزیستی حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود. دولت تصمیم به اختصاص سهام به این افراد گرفته و این موضوع توسط شورای عالی اصل ۴۴ تصویب شده است.

او افزود که گروه سوم جمعیت بزرگی را به تعداد ۱۹ میلیون نفر در کشور شامل می‌شود که واجد شرایط دریافت عدالت هستند. این افراد بخشی از جامعه بوده‌اند که در ابتدا واجد شرایط نبودند اما به هر حال سهام عدالت به آن‌ها اختصاص یافته است. نیاز به تجدید نظر در این موضوع و تلاش از سوی اتحادیه تعاونی‌ها، کانون سهامداران، و مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌ها سهام عدالت اظهار کرد که در دولت قبل، سازمان خصوصی‌سازی بدون مصوبه و با تفسیر به رای در بحث تقسیط ۱۰ ساله دخالت کرد و زمانی برای واریز پول برای مردم تعیین کرد. این اقدام اشتباه بود و باید به سرمایه‌گذاری استانی این مهلت داده می‌شد تا حق تقدم را واریز کنند. هنگام دریافت سهام از سال ۱۳۸۵، سهامداران باید تا سال ۱۳۹۵ قسط می‌دادند. اما به طور ناگهانی خواسته شد که مابقی مبلغ سهام را بدهند، در غیر این صورت سهام آن‌ها ۵۰۰ هزار تومانی خواهد شد.

توکلی به این افزود که دولت می‌گوید منابع لازم برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان را ندارد، و پیشنهاد داد که دولت می‌تواند به ۱۱ شرکت سرمایه‌پذیر که از سبد سهام عدالت خارج شده‌اند، مراجعه کند. او نام‌هایی چون پالایشگاه نفت تهران و بانک ملت را از میان این شرکت‌ها آورد.

رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌ها سهام عدالت بیان کرد که مجلس در سال ۱۴۰۱ موضوع تخصیص سهام عدالت به جاماندگان را تصویب کرد، اما دولت هنوز اقدام به اختصاص سهام به این افراد نکرده است. او امیدوار است که شورای عالی اصل ۴۴ شرکت‌های مشمول اصل واگذاری سهام دولت را به نسبت افرادی که در دهک‌های واجد شرایط هستند، معرفی کرده و سهام را تخصیص دهد.

وی با اشاره به عملکرد سودآور دولت در افزایش سود سهام عدالت در دوره سیزدهم، اعل

ام کرد که دولت موفق به افزایش سود از ۷۰ هزار تومان به ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان و برای برخی اقشار به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شده است. این سود به صورت دو مرحله در سال واریز می‌شود. او امیدوار است که این روند عدالت‌محور در رابطه با جاماندگان نیز ادامه پیدا کند و مردم منتظر خبرهای خوب از دولت باشند.

مبلغ جدید مرحله دوم سود سهام عدالت مشخص شد

در مرحله اول واریز سود سهام عدالت، دارندگان سبد سهام عدالت به میزان ۴۹۲ هزار تومان، ۶۸۱ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی به ترتیب مبالغ ۶۸۱ هزار تومان، ۷۳۶ هزار تومان و یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان سود دریافت کردند.

اما تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، سود سهام عدالت در مرحله دوم به نسبت مرحله اول افزایش یافته است. در سال گذشته، سهامداران با پرتفوی سهام ۴۵۲، ۴۹۲ و ۵۳۲ هزار تومان، به ترتیب مبالغ ۵۱۰، ۵۵۵ و ۶۰۰ هزار تومان سود دریافت کردند. همچنین افراد با پرتفوی یک میلیون تومانی مبلغ یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان سود علی‌الحساب دریافت کردند. در مرحله دوم، سهامداران به ترتیب ۶۱۳، ۶۶۷، ۷۲۱ و یک میلیون و ۳۵۶ هزار تومان سود گرفتند. اگر روند ادامه داشته باشد، سهامداران در پایان سال ۱۴۰۲ سود بیشتری نسبت به مرحله نخست دریافت خواهند کرد.

به این توجه کنید که اگر خانواده‌ای ۳ نفره سهام یک میلیون تومانی داشته باشد، در مرحله دوم سهام عدالت، مبلغ ۴ میلیون و ۸۳۹ هزار تومان سود دریافت خواهند کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *