پایگاه خبری هامپوئیل
0

نگاهی به چشمه دریاچه ارومیه

A look at the spring of Lake Urmia
بازدید 5

جوشیدن چشمه‌های بستر دریاچه ارومیه اگرچه در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی‌ها کمتر شده بود، اما اتفاق جدیدی نیست…

بر اساس گزارش خبرنگار محیط زیست هامپوئیل ، تصاویر نشان می‌دهند که چشمه‌های آب در بستر دریاچه ارومیه به نظر می‌رسد از فعالیت‌های زیادی برخوردار باشند و افزایش حجم آب در برخی مناطق دریاچه را نشان دهند. این تغییر ممکن است به دلیل بارش‌های اخیر و تحولات هواشناسی باشد که به حداقل رسوبات آب در این مناطق کمک کرده و چشمه‌های زیرزمینی را فعال کند.

به نظر می‌رسد که این تغییرات موقتی باشد و نشانگر تأثیرات بارش‌های اخیر بر وضعیت آب در بستر دریاچه ارومیه باشد، نه لزوماً نشانه‌ای از تغییرات دائمی در وضعیت دریاچه. تصاویر از جوشش چشمه‌ها نیاز به اطلاعات بیشتری دارند تا بتوان به طور دقیق از وضعیت دریاچه و تأثیرات این تغییرات بررسی کرد.

پیگیری‌های ایلنا از منابع رسمی ستاد احیای دریاچه ارومیه نشان می‌دهد که جوشش چشمه‌های دریاچه اگرچه در سال‌های اخیر کاهش یافته بود، اما این اتفاق جدید نیست و در سه سال خشک گذشته نیز پس از بارش‌های سنگین مشاهده شده است.

بارندگی‌های اخیر، به خصوص بارش‌های برف و باران در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، زمینه را برای جوشش چشمه‌های حاشیه دریاچه در اطراف شهرستان سلماس فراهم کرده و آب حاصل از این چشمه‌ها به بستر دریاچه در قسمت شمالی آن روانه شده است. اما حجم آب این چشمه‌ها به اندازه‌ای نیست که نقش مهمی در احیای دریاچه داشته باشد.

نباید فراموش کرد که در چند ماه اخیر، برداشت نمک‌های صنعتی از دریاچه ارومیه به حدی افزایش یافته است که چاله‌هایی در بستر دریاچه ایجاد شده و آب حاصل از جوشش چشمه‌ها بیش از پیش دیده می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده آن است که آب بیشتری از گذشته قابلیت جمع شدن در بخش‌هایی از بستر دریاچه را پیدا کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *