پایگاه خبری هامپوئیل
4

مکالمه بین محمد بن سلمان و ترامپ اعلام شد

مکالمه بین محمد بن سلمان و ترامپ اعلام شد
بازدید 19

به گفته منابع مطلع، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به‌تازگی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی گفت‌وگو کرده و این اولین مکالمه افشا شده آنها از زمان خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید در ژانویه ۲۰۲۱ است.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل هامپوئیل، دو مقام آگاه، که مجاز به اظهارنظر در این باره نبودند، به روزنامه نیویورک تایمز اظهار کردند که محتوای مکالمه بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، و محمد بن سلمان مشخص نیست، اما این مکالمه در زمانی اتفاق افتاده که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا، در حال مذاکره با سعودی‌ها درباره یک “طرح صلح خاورمیانه” است.

علاوه بر اینکه موضوع مکالمه بین ترامپ و بن سلمان مشخص نیست، همچنین نمی‌دانیم که آیا این تنها گفت‌وگوی آنها از زمان خروج ترامپ از کاخ سفید بوده است یا خیر. نمایندگان ترامپ و دولت عربستان به درخواست نیویورک تایمز در این زمینه پاسخی ندادند.

اما این خبرها در زمانی منتشر شد که دولت بایدن در حال مذاکرات حساس با سعودی‌ها با هدف ادعایی “برقراری صلح پایدار در خاورمیانه” است که بر پایه روابط دیپلماتیک میان رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای عربی ایجاد شده است که اساس آن در دولت ترامپ گذاشته شد.

اگر بایدن بتواند به یک توافق سه‌جانبه دست یابد – که احتمالاً شامل توافق صلح عربستان و رژیم صهیونیستی، تعهد تل‌آویو به راه‌حل دو دولتی، یک معاهده دفاعی ایالات متحده و عربستان سعودی، و تفاهم ایالات متحده و عربستان در مورد برنامه هسته‌ای غیرنظامی در عربستان سعودی باشد – او برای تصویب معاهده آمریکا و عربستان به حمایت دو سوم سناتورها نیاز دارد.

از نظر اقتصادی، اروپا با چالش‌های مهمی مانند بحران انرژی و واردات کالاهای ارزان از چین مواجه است. اما از منظر اقتصادی، چالش اصلی پیش رو احتمال بازگشت ترامپ و دور جدید جنگ تعرفه‌ای است. تحلیلگران معتقدند که اروپا باید به اصول اقتصاد آزاد پایبند بماند.

در این راستا، دونالد ترامپ، به‌عنوان نامزد احتمالی جمهوری‌خواهان آمریکا که بر حزب خود تسلط دارد، می‌تواند به‌طور بالقوه هرگونه توافقی را مسدود کند یا برای تایید آن به حمایت دو سوم سنای ایالات متحده نیاز دارد.

از دیدگاه سیاسی، ترامپ دلایل دیگری هم برای حفظ روابط گرم با شاهزاده بن سلمان دارد. او و جارد کوشنر، داماد او و مشاور ارشد سابق کاخ سفید، روابط نزدیکی با بن سلمان داشتند و از زمان خروج از دولت، از این حسن‌نیت در تجارت خصوصی‌شان استفاده کرده‌اند.

همچنین واضح است که ولیعهد سعودی تنها رهبر خارجی نیست که ترامپ اخیراً با او تعامل داشته است. ترامپ ماه گذشته در عمارت خود در فلوریدا میزبان ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان بود و این دومین دیدار آنها در دو سال گذشته بود. یکی از نزدیکان ترامپ گفت که این اوربان بود که به دنبال این دیدار بود.