پایگاه خبری هامپوئیل
0

رونق گردشگری در رصدخانه تاریخی مراغه

رونق گردشگری در رصدخانه تاریخی مراغه
بازدید 21

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه از استقبال بی‌نظیر گردشگران از رصدخانه تاریخی این شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی، محرم پور اظهار کرد: با توجه به شهرت جهانی رصدخانه تاریخی مراغه، در ایام نوروز، تعداد زیادی از گردشگران به بازدید از این اثر تاریخی با ارزش مراجعه کرده‌اند.

وی افزود: آمار بازدید گردشگران در اولین روزهای نوروز امسال حدود یک هزار نفر بوده است.

محرم پور توضیح داد: رصدخانه تاریخی مراغه حدود ۸۰۰ سال پس از تعیین مراغه به عنوان پایتخت ایلخانان مغول توسط هلاکوخان ساخته شده است.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه اظهار کرد: این رصدخانه به دستور خواجه نصیر الدین طوسی و با همکاری دانشمندان زمان خود احداث یافت و در دوران اوج، بزرگترین مرکز آموزشی جهان اسلام بود.

محرم پور ادامه داد: خواجه نصیر الدین طوسی با جمع‌آوری دانشمندان برجسته از سراسر جهان، از جمله علامه حلی، قطب الدین شیرازی، محی الدین مغربی و دانشمند چینی فو من جی، ده‌ها کتاب در زمینه‌های مختلف را در این مرکز نگاشت.

وی افزود: ساختمان رصدخانه در طی ۱۵ سال به اتمام رسید و در این مدت، به دستور هلاکوخان، کتب، ابزار و تجهیزات علمی و نجومی زیادی جمع‌آوری شد.

محرم پور تاکید کرد: در زمان رونق، کتابخانه رصدخانه حاوی ۴۰۰ هزار جلد کتاب خطی بود.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه اظهار داشت: تحقیقات و نتایج نجومی رصدخانه مراغه در کتابی به نام “ذیج ایلخانی” ثبت شده است.

رصدخانه مراغه با شماره ۱۶۷۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *