پایگاه خبری هامپوئیل
0

تابستان امسال، رکورد گرما را می‌شکند!

تابستان امسال، رکورد گرما را می‌شکند!
بازدید 10

مدیرعامل شرکت توانیر، در آینده‌ی نزدیک رویکرد گرمسیری تابستانی را با عنوان “گرمترین تابستان” به خاطر آورد و اعلام کرد که ۱۸۰ اقدام عملیاتی در ٦ محور برای تأمین پایدار برق خانه‌ها و بخش‌های تولیدکننده کشور، طراحی و در حال انجام است.

با توجه به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت توانیر، در خصوص وضعیت انرژی کشور اظهاراتی داده است. او بیان کرد که با افزایش دما و استفاده گسترده از سیستم‌های سرمایشی، مصرف انرژی در تابستان سال ۱۴۰۳ افزایش خواهد یافت. برای مقابله با این وضعیت، برنامه‌هایی برای تأمین پایدار برق خانه‌ها و بخش‌های تولیدکننده کشور ارائه شده است که شامل ۱۸۰ اقدام عملیاتی در ۶ محور می‌باشد.

رجبی مشهدی افزود که برای افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها و توسعه نیروگاه‌های موجود، ۱۸۰ طرح در ۶ محور طراحی شده است. این طرح‌ها شامل توسعه نیروگاه‌های گازی، چرخه ترکیبی، مولدهای مقیاس کوچک، و احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌شوند. همچنین اظهار کرد که با این تدابیر، تولید برق قابل توجهی در تابستان سال آینده ممکن است.

در زمینه‌ی انتقال برق نیز، ۷۷ طرح برای ارتقای پایداری بخش انتقال برق در دست اجرا است و پیشرفت خوبی قبل از اوج بار تابستان به پایان می‌رسد.

همچنین اعلام کرده که بخش خانگی با برنامه‌های تشویقی مشارکت ۴۰ درصدی در مدیریت مصرف انرژی داشته و این مشارکت منجر به کاهش ۱۱۰۰ مگاوات مصرف اوج بار شده است.

درباره تعرفه برق، اظهار کرده که تعرفه‌ها بر اساس مصارف زیر الگو و با تعرفه‌های یارانه‌ای محاسبه می‌شود و برای مصارف بالای الگو به صورت پلکانی و افزایشی است.

رجبی مشهدی همچنین به نقش بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌ای صنعت برق اشاره کرده و اعلام کرده که بیش از ۶۰ درصد تولید برق کشور به وسیله بخش غیردولتی صورت می‌پذیرد و بخش خصوصی نقش پررنگی در تعمیر و نگهداری و طرح‌های توسعه‌ای دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *