پایگاه خبری هامپوئیل
0

آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان مراغه

آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان مراغه
بازدید 14

مدیر جهاد کشاورزی مراغه اعلام کرد که از امروز خرید تضمینی گندم با قیمت مصوب شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی در سه مرکز مختلف شهرستان آغاز شده است.

این مراکز عبارتند از “سپید” در جاده علمدار، “سهند” در منطقه آغچه کهل، و “سنبل” در پهرآباد.

هادی خرسندی، مدیر جهاد کشاورزی مراغه، افزود که در سال زراعی جاری، سطح زیر کشت گندم در این شهرستان حدود ۴۰ هزار هکتار است و پیش‌بینی می‌شود که تولید حدود ۵۶ هزار تن گندم انجام شود.

او اظهار داشت که حجم خرید تضمینی گندم در مراغه حدود ۲۵ هزار تن خواهد بود و به دلیل شرایط اقلیمی سردسیر این منطقه، برداشت و خرید گندم با تاخیر انجام می‌پذیرد.

خرسندی از گندمکاران مراغه خواست تا محصول خود را به مراکز خرید گندم دولتی عرضه کرده و از فروش آن به واسطه‌ها پرهیز کنند.

“خرسندی” همچنین از کشاورزان درخواست کرد که کاه و کلش مزارع را آتش نزنند و اظهار کرد: سوزاندن کاه و کلش، علاوه بر آسیب به محیط زیست، منجر به خرابی ساختار خاک و کاهش کیفیت محصولات آتی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری هامپوئیل، بر اساس تصویب شورای قیمت‌گذاری و اعمال سیاست‌های حمایتی، هر کیلوگرم گندم معمولی نان با قیمت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و گندم دوروم با قیمت ۱۸ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

استفاده از کشت دیم گندم در راستای اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای کشور، در این شهرستان نیز در حال گسترش است و بخش قابل توجهی از این محصول از زمین‌های دیم به دست می‌آید.

به تازگی پیش‌بینی شده که بیش از ۱۳.۵ میلیون تن گندم امسال در سراسر کشور تولید شود که حدود نیمی از آن به زمین‌های دیم اختصاص دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *