پایگاه خبری هامپوئیل
0

قیمت خرما در بازار امروز: نوسانات و عوامل مؤثر

قیمت خرما در بازار امروز: نوسانات و عوامل مؤثر
بازدید 10

رئیس انجمن خرما گفت: ایران دارای رتبه سوم تولید خرم در دنیا است.

به گفته گزارشگر سیاسی هامپوئیل، رئیس انجمن خرما اعلام کرد که ایران به عنوان سومین تولیدکننده خرما در جهان شناخته می‌شود. او اظهار کرد که امسال ۱.۳ میلیون تن خرما در کشور تولید شده است، که ۷۰ درصد آن در داخل مصرف شده و بقیه صادر می‌شود.

رشیدفرخی، رئیس انجمن خرما، افزود که از ابتدای سال تاکنون، ۲۰۰ تا ۲۱۰ هزار تن خرما به ارزش ۲۷۰ میلیون دلار صادر شده است. او توضیح داد که با توجه به میزان تولید اضافی، باید ۱۲۰ هزار تن خرما به مناسبت ماه مبارک رمضان صادر شود، زیرا بخش قابل توجهی از صادرات خرما به ماه مبارک رمضان مربوط است.

رئیس انجمن خرما با اشاره به عدم کمبود در عرضه خرما، اظهار کرد که در حال حاضر، تقریباً ۵۰ درصد خرمای سال گذشته در سردخانه‌ها باقی مانده و به بازار عرضه نشده است، که توزیع آن مانعی برای بروز کمبود در بازار ایجاد نمی‌کند؛ بلکه باعث می‌شود بازار با مازاد محصول روبرو شود.

وی افزود که قیمت کنونی هر کیلو خرما درب سردخانه ۷۸ تا ۸۰ هزار تومان است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کمتر از تورم جاری است.

با بیان اینکه مصر با تولید ۱.۸ میلیون تن اولین تولیدکننده خرما در جهان است، اظهار شد که عربستان سعودی و ایران به دلیل نزدیکی میزان تولید در رتبه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *