پایگاه خبری هامپوئیل
0

لزوم تسریع در انتقال پساب کاوه سودا طبق دستور دادگستری

لزوم تسریع در انتقال پساب کاوه سودا طبق دستور دادگستری
بازدید 13

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی، به منظور حفظ حقوق عمومی، بر لزوم ارتقاء سرعت طرح انتقال پسآب کارخانه صنایع شیمیایی کاوه در شهرستان مراغه تأکید نمود.

موسی خلیل الهی، در جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری کل استان آذربایجان شرقی، پس از گوش دادن به اظهارات مدیرعامل کارخانه صنایع شیمیایی کاوه سودا درباره طرح انتقال پساب، به منظور حفظ حقوق عمومی، بر لزوم افزایش سرعت اجرای طرح انتقال پسآب کارخانه کاوه سودای شهرستان مراغه تا پایان شهریور امسال تأکید کرد.

وی همچنین شناسایی تأمین آب شرب و کشاورزی به عنوان چالش‌های اساسی کشور را اشاره کرد و در خصوص فرونشست زمین در برخی مناطق استان، ناشی از تخلیه آب زیرزمینی و برداشت‌های غیرمجاز، بر اجرای دقیق قوانین توزیع عادلانه آب، پیشگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز، و ارائه برنامه عملیاتی برای حل این مشکلات و اجرای احکام قطعی مربوط به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی، به ویژه در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تأکید نمود.

در ابتدای این جلسه، دادستان مرکز استان، بابک محبوب علیلو، گزارشی از عملکرد سه ماهه اول سال ۱۴۰۳ شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری کل استان ارائه کرد و اعلام کرد: در این بازه زمانی، مساحت ۲۵۱ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در سطح استان به ارزش ۸۸ میلیارد تومان خلع ید، رفع تصرف و اجرای احکام قطعی شده است. همچنین، به منظور تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، شرکت آب منطقه‌ای ۲۶۵ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود کرده و ۱۰۰ هکتار از اراضی بستر رودخانه‌های استان نیز آزادسازی شده است.

در سال ۱۳۸۳، کارخانه کاوه سودای مراغه با ایجاد ۱۰۰۰ شغل، به عنوان تأمین‌کننده اصلی مواد اولیه برای کارخانه‌های تولیدی شیشه، مواد شوینده و دیگر واحدها فعالیت خود را آغاز کرد. اکنون بیش از ۲۰۰۰ نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *