پایگاه خبری هامپوئیل
0

بررسی احتمال رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام در ایران

بررسی احتمال رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام در ایران
بازدید 21

به گزارش خبرنگار فناوری هامپوئیل، از منابع ایسنا نقل قول می‌شود که سیدمحمد امین آقامیری، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی، صبح امروز سه مصوبه اخیر این شورا را ابلاغ کرده است.

مصوبات جلسه نود و ششم شورای عالی فضای مجازی، شامل امکان دسترسی به سکوهای خارجی با سازوکارهای حکمرانی پذیر، ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی و ایجاد سامانه ملی و جامع داده است.

در مصوبه اول، شورا تنظیم گران بخشی را موظف کرده است تا به منظور ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران و رفع نیازهای مردم، سکوهای خارجی را که امکان ارایه خدمات در قالب پوسته برای آنها وجود دارد، شناسایی و شرایط فعالیت آنها را در داخل کشور فراهم کند.

این مصوبه تاکید دارد که تنظیم گران بخشی موظفند در حوزه خود، خدمات و سکوهای پرکاربرد خارجی را شناسایی کرده و امکان فنی برای دسترسی کاربران به خدمات مفید خارجی را در قالب‌های حکمرانی پذیر مورد بررسی قرار دهند و ضوابط ارایه خدمات یاد شده را به مرکز ملی فضای مجازی ارایه کنند.

به‌طور مطابق، مرکز ملی فضای مجازی نیز موظف است پس از بررسی، مجوز لازم جهت فعالیت بخش خصوصی را به تنظیم گران بخشی ارایه دهد.

در بخش دیگری از این ابلاغیه، مقرر شده است که سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی برای تصویب در شورای معین شورای عالی فضای مجازی مطرح شود.

به‌طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، براساس مصوبه سوم جلسه شورای عالی فضای مجازی، این مرکز موظف است تا سامانه ملی سنجش و پایش داده فضای مجازی را در تمامی لایه‌های فضای مجازی ظرف مدت سه ماه ایجاد کند و تمامی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و تنظیم‌گران بخشی نیز موظف هستند تا دسترسی به داده‌ها و سامانه‌های مرتبط با فضای مجازی را برای مرکز ملی فضای مجازی فراهم کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *