پایگاه خبری هامپوئیل
0

راهنمای دریافت یارانه جدید: این اقدامات را انجام دهید

راهنمای دریافت یارانه جدید: این اقدامات را انجام دهید
بازدید 21

مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کالابرگ الکترونیکی یک مسیر تحولی را طی کرد، گفت: شارژ تشویقی یارانه از ۱۷ بهمن تا ۱۷ اردیبهشت به مدت سه ماه در همین تاریخ در حساب افراد انجام می‌شود و آنها می‌توانند خرید خود را انجام دهند. اگر در ماه فرد خریدی انجام ندهد، اعتبار آن صفر شده و به ماه بعد انتقال نمی‌یابد.

به گزارش هامپوئیل، «سید رضا یحیوی» در گفت‌وگو با ایرنا درباره اجرایی‌شدن طرح کالابرگ الکترونیکی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ با حذف ارز ترجیحی، قیمت اقلام اساسی افزایش یافت و بنابراین دولت تصمیم گرفت یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به سوی سفره مردم هدایت کند. در آن زمان، شبکه ملی اعتبار (شما) به عنوان بستری برای این منظور آماده نبود و مردم از یارانه نقدی خود برای مصارف مختلف استفاده می‌کردند.

وی افزود: مدتی پس از آن، مسئولان برای تسهیل در پرداخت یارانه، چند طرح پایلوت را اجرا کردند تا به مدل مناسبی برای این امر برسند و از اسفند ۱۴۰۱، این طرح به صورت ملی در سراسر کشور اجرا شد. مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این طرح در ابتدا مشکلاتی داشت، تصریح کرد: در آن زمان، تعداد ۲۵ هزار فروشگاه به این طرح متصل بودند اما با گذر زمان، این طرح به بلوغ رسید و بهبود یافت.

یحیوی بیان کرد: به منظور پیشبرد بهتر این هدف، یک تیم تشکیل شده و با ورود نیروهای فنی برجسته، جلسات متعددی برای گسترش شبکه برگزار شد. در خرداد ۱۴۰۲، دولت مشوقی را برای جلب مردم به استفاده از کالابرگ الکترونیکی تعریف کرد.

وی تأکید کرد: در مرحله ابتدایی، مشوق دولت به این صورت بود که مبلغ ۸۰ هزار تومان اعتبار تشویقی به یارانه‌گیران تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد تعلق می‌گرفت. در مرحله بعدی، دهک یک تا سه با افزایش درآمد به این طرح اضافه شد. قدم بعدی، افزایش مبلغ اعتبار تشویقی به ۱۲۰ هزار تومان بود که منجر به افزایش استقبال شد. پس از آن، دهک‌های چهار و پنج به این طرح اضافه شدند. مشاور معاون وزیر تعاون بیان کرد: اضافه‌شدن دهک‌های شش و هفت باعث افزایش بیشتر استقبال شد. سپس دولت تصمیم گرفت که این طرح را قوی‌تر پیش ببرد و تغذیه سفره مردم را تقویت کند. برای این منظور، کارشناسان وزارت بهداشت، وزارت صمت و سایر نهادها جلسات متعددی را در سطح بالاتر برگزار کردند و تصمیم گرفتند.

یحیوی تأکید کرد: رئیس‌جمهور و نهادهای مربوطه از این موضوع حمایت کرده و به دنبال یافتن بهترین مدل برای اجرای این طرح بودند. در نهایت، تصمیم گرفته شد که به مناسبت دهه فجر نام مدل جدید، که مربوط به تخصیص ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی بود، را طرح فجرانه بنامید و اعلام کنند.

دریافت یارانه تشویقی تسهیل شد

وی ادامه داد: این طرح با مدل قبلی در چند نکته متفاوت بود. اولاً، مبلغ یارانه از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافت. در گذشته، شرطی برای دریافت یارانه وجود داشت که فرد باید ۲۰۰ هزار تومان از آن را خرید کرده باشد تا مشمول یارانه تشویقی شود، اما در طرح فجرانه این شرط حذف شد.

یحیوی یادآور شد: با این طرح، قدرت خرید و آزادی عمل مردم افزایش یافت. در مرحله سوم، یک تفاوت دیگر وجود داشت. در مرحله قبلی، ممکن بود که اعتبار ۱۲۰ هزار تومانی بین ۱۱ قلم سبد غذایی تقسیم شود، اما در مرحله جدید برای اطمینان از تأمین تمامی نیازهای مردم، اعتبار مشخصی برای هر کالا تعیین شد. به عنوان مثال، اگر فرد گوشت بخرد، فقط اعتبار مربوط به آن کالا را دریافت خواهد کرد و این قابلیت وجود دارد که اعتبار رویه‌های مختلف خرید را پوشش دهد.

مشاور معاون وزیر تعاون توضیح داد: سبد محصولات مشخصی در نظر گرفته شده و قیمت و وزن آنها مشخص است. قیمت مبنایی این سبد در سال ۱۴۰۱، ۵۲۳ هزار تومان بوده است. افزایش قیمت از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۲ نیز مد نظر داشت

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *