پایگاه خبری هامپوئیل
0

نقش دولت در مدیریت و نظارت بر یارانه ها

نقش دولت در مدیریت و نظارت بر یارانه ها
بازدید 12

مرحله جدید واریز یارانه مضاعف ۲۲۰ هزار تومانی «طرح فجرانه» از صبح امروز بیستم فروردین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، در این طرح یک سبد ۱۱ قلمی برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد، که با نظر انستیتو تغذیه ایران همخوانی دارد، با قیمت‌های مبنا سال ۱۴۰۱ انتخاب شده است. این سبد مواد غذایی با قیمت مبنا سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۷۴۳/۷۵۰ تومان است. در صورت خرید بسته، خانوارها باید قیمت مبنای سال ۱۴۰۱ را به مبلغ ۵۲۳/۳۰۰ تومان از جیب خود پرداخت کنند و مابه‌التفاوت آن تا قیمت روز به مبلغ ۲۲۰/۴۵۰ تومان از محل اعتبار جدید دولت تامین شود.

اعتبار جدید (۲۲۰ هزار تومانی) علاوه بر یارانه ۳۰۰و۴۰۰ هزار تومانی فعلی است و مبلغ حمایت دولت از ۱۲۰ هزار تومان (اعتبار تشویقی کالابرگی) به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. یارانه بگیران متقاضی بصورت مجزا یارانه نقدی خود را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند. مبلغ حمایتی دولت به صورت اعتبار در حساب سرپرست خانوار تخصیص می‌یابد و در زمان خرید و متناسب با میزان خرید مصرف می‌شود.

این طرح با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی و با عاملیت شرکت مجری طرح (فارا) در بستر شبکه ملی اعتبار اجرا می‌شود. مهمترین نکاتی که باید مد نظر قرار گیرد عبارتند از:

  •  شرط خرید ۲۰۰ هزار تومان جهت دریافت ۲۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی در این طرح حذف شده است.
  •  قیمت روز اقلام فوق براساس کالاهای مرجع بوده و در صورت خرید کالاهایی با قیمت بالاتر، مابه التفاوت از محل حساب فرد پرداخت خواهد شد.
  •  هنگام خرید، یارانه بگیران متقاضی باید قیمت مبنای کالای فوق (قیمت سال ۱۴۰۱) را از حساب خود (کارت بانکی) پرداخت کنند.

متقاضیان استفاده از کالابرگ الکترونیکی می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد شبکه ملی اعتبار، از جمله ۲۰۰ هزار فروشگاه خرد و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق‌کوروش، جانبو، هفت، دیلی‌مارکت، گندم، هایپرفامیلی، وال‌مارکت، محسن، مینومارت، ترقی و فروشگاه‌های اینترنتی اسنپ و دیجی کالا، نسبت به خرید اقلام اساسی اقدام کنند.

برای شناسایی این فروشگاه‌ها می‌توانند به نرم افزار کاربردی مراجعه و فروشگاه‌های اطراف خود را مشاهده نمایند. برای دریافت این نرم افزار می‌توانند به سکوهای بازار، مای‌کت و یا سایت shoma.sfara.ir مراجعه نمایند. همچنین از طریق کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* نیز می‌توانند نسبت به دریافت لینک نصب این نرم افزار اقدام کنند.

مرکز تماس ۰۲۱۶۳۶۹ پاسخگویی سوالات و اعتراضات مردم است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *