پایگاه خبری هامپوئیل
0

شرح مراحل و هزینه‌های انتقال سود سهام عدالت به وراث

شرح مراحل و هزینه‌های انتقال سود سهام عدالت به وراث
بازدید 8

وراث متوفیان سهام عدالت می‌توانند از طریق شعب ۴ بانک و دفاتر ۴۴ کارگزاری منتخب در سراسر کشور، تا قبل از روز ۱۰ اسفند ماه امسال، انتقال سریع و رایگان اصل و سود سهام عدالت متوفیان را انجام دهند تا بتوانند سود این سهام را تا پایان امسال دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، وراث سهامداران فوت شده می‌توانند از طریق شعب ۴ بانک و دفاتر ۴۴ کارگزاری برگزیده در سراسر کشور، تا قبل از روز ۱۰ اسفند ماه جاری، انتقال سریع و بدون هزینه اصل و سود سهام عدالت فوت شده را انجام دهند تا بتوانند سود این سهام را تا پایان سال دریافت کنند.

سرمایه‌گذاری در بورس به معنای خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه است و این عمل به افراد و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا درآمد و سود خود را از افزایش ارزش سهام یا تغییرات تقاضا و عرضه در بازار بورس به دست آورند. این نوع فعالیت معمولاً با ریسک‌هایی همراه است و نیاز به تحلیل دقیق و مطالعه بازار دارد.

سازمان بورس اعلام کرد: وراث سهامداران فوت شده می‌توانند انتقال سریع و بدون هزینه اصل و سود سهام عدالت فوت شده را تا قبل از روز ۱۰ اسفند ماه جاری انجام دهند تا سود این سهام را تا پایان سال دریافت کنند.

به گفته این گزارش، تمامی خدمات مربوط به انتقال سهام عدالت فوت شده به وراث در ۴ بانک و ۴۴ کارگزاری برگزیده به صورت رایگان است و هیچ هزینه‌ای در این زمینه مطرح نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، وراث سهامداران فوت شده پس از مراجعه به درگاه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس “ddn.csdiran.ir” و تعیین زمان تشکیل پرونده برای آغاز فرآیند انتقال سهام فوت شده به وراث باید به بانک‌های “ملی، ملت، پارسیان و تجارت” و کارگزاری‌های برگزیده از جمله “معاملات آرتان، توسعه فردا، آتیه، سهام پژوهان، دانایان پارس، آبتین استاک، توسعه اندیشه دانا، آرمان تدبیر نقش جهان، شاخص سهام، سهم آشنا، ساوآفرین، سرمایه‌گذاری ملی، آراد ایرانیان، فارابی، هامرز، آسمان، نماد شاهدان، آگاه، مبین سرمایه، مفید، نهایت نگر، پویان، هوشمند رابین، شهر، تدبیرگران فردا، کاریزما، اندیشه و بینش پیشرو، بازار سهام، ملل پویا، آرمون بورس، آپادانا، اقتصاد بیدار، خبرگان، کالای خاورمیانه، بانک سامان، رفاه، سپه، پاسارگاد، انصار، تجارت، ملت و پارسیان، ملی و کارآفرین” مراجعه کنند.

نحوه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

این گزارش اظهار می‌کند که با راه‌اندازی سامانه “میراث” در تاریخ ۱۵ آبان ماه امسال توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، که با حضور مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در حاشیه نمایشگاه کیش اینوکس رونمایی شد، انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث تسهیل یافت.

علاوه بر این، وراث باید ابتدا به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس “ddn.csdiran.ir” مراجعه کنند و در گام بعدی با ورود به بخش “امور سهام عدالت متوفی” و وارد کردن کدملی و تاریخ تولد متوفی در بخش “استعلام نوبت تشکیل پرونده” اطلاعات لازم را بدست آورند. سپس پس از تایید زمان تشکیل پرونده، می‌توانند به هر یک از دفاتر کارگزاری و بانک‌های منتخب مراجعه کنند. در پایان، پس از تشکیل پرونده در یکی از دفاتر، امکان پیگیری پرونده از طریق بخش “استعلام وضعیت پرونده” در درگاه یکپارچه برای تمامی وراث، قابل مشاهده خواهد بود.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده

بر اساس گزارش سنا، وراث قبل از مراجعه به دفاتر کارگزاری یا شعب بانک‌های مورد تایید سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه باید به یکی از دفاتر اعلام شده مراجعه کنند و مدارک زیر را ارائه دهند:

۱- تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی.

۲- اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (توجه: رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی با مهر سازمان ثبت احوال نیز می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد.)

۳- اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (توجه: اگر مادر در عداد وراث باشد، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب.)

۴- اگر متوفی دارای وصیت‌نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده باشد، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت‌نامه نیز ضروری است.

سامانه سجام چیست؟

در بخش دیگر این گزارش آمده است که سجام، یک سامانه زیرساختی برای شناسایی مشتریان برای ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه است. در این سامانه، تمامی فعالان این بازار از جمله “سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها”، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیرحضوری، قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده‌های تایید شده خواهند بود.

همچنین، به گزارش سنا، از طریق این سامانه، اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد. سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت‌نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

لازم به ذکر است که ارائه تمامی خدمات انتقال سهام عدالت به وراث توسط بانک‌ها و کارگزاری‌های منتخب کاملاً رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ‌گونه وجهی نیست.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *