پایگاه خبری هامپوئیل
0

سخنگوی شورای نگهبان: ردصلاحیت هاشمی و روحانی براساس قانون بود

سخنگوی شورای نگهبان: ردصلاحیت هاشمی و روحانی براساس قانون بود
بازدید 9

طحان نظیف در پاسخ به دانشجویی درباره دلایل رد صلاحیت حسن روحانی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و علت عدم اعلام دلایل این رد صلاحیت با وجود درخواست چندباره او گفت: ما دلایل رد صلاحیت افراد را با خود او مطرح می‌کنیم و او می‌تواند با مردم در میان بگذارد.

در گزارش هامپوئیل، هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان، در نشست دانشجویی که در مسجد دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، در ظهر دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲، به برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد. او بیان کرد: یکی از مهمترین حقوقی که در قانون اساسی برای ملت در نظر گرفته شده، حق تعیین سرنوشت، انتخاب کردن و انتخاب شدن است.

طحان نظیف افزود: در قانون اساسی آمده که اداره کشور بر اساس آرای عمومی است و امروز تمام مناصب بطور مستقیم و غیر مستقیم توسط مردم تعیین می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه «در ۴۵ سال گذشته تقریباً هر سال یک انتخابات در کشور برگزار شده است»، عنوان کرد: در خصوص انتخابات پیش رو، رهبر معظم انقلاب با تاکید مکرر بر موضوع مشارکت تکلیف همه را روشن کردند و امروز می‌توانیم دلسوزی هر کسی که خود را دلسوز برای کشور معرفی می‌کند، در تشویق و دعوت او از مردم به مشارکت ارزیابی کرد. طبیعتاً دشمنان نمی‌خواهند مردم حضور پررنگی در اداره کشور و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور داشته باشند و این تلاش را نیز از ابتدای انقلاب اسلامی داشته اما با این وجود روند کشور همواره رو به رشد و تعالی بوده است و مردم ما خواستند که خودشان برای کشورشان تصمیم بگیرند و قرار نیست که کسی از خارج از کشور بیاید و برای آنها تصمیم‌گیری کند.

طحان نظیف با تاکید بر اینکه مشکلات کشور باید توسط فرزندان همین کشور حل شود، افزود: دانشجویان امروز باید خود را برای آینده‌ مردم این سرزمین آماده کنند چراکه اتکا و اداره این کشور بر فکر و بازوان فرزندان این کشور است.

وی گفت: کار دشمن، دشمنی مردم است و قطعاً در این جهت او رفتار و عملکرد خود را به گونه‌ای تنظیم کرده که از کارآمدی نظام ما در نگاه مردم بکاهد؛ اگر مجلس آینده مجلسی قوی باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را برطرف کند. دشمنان ما در حال تبلیغ بسیار هستند تا بگویند که مشارکت مردم تعیین کننده نیست و نظام افراد خود را در نظر دارد درحالیکه اعداد و ارقامی که در این دوره گویا هستند؛ بیش از ۷۵ درصد از اقشار مختلف در این دوره تایید صلاحیت شده‌اند. همچنین بیش از ۴۰۰ نفر از تأیید صلاحیت شده ها دهه هفتادی هستند. همچنین برای هر کرسی مجلس بیش از ۶ نفر خانم می‌توانند رقابت کنند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به انتشار فهرست‌های انتخاباتی، گفت: امروز شاهد حضور افراد و گروههای مختلف در انتخابات هستیم و بستر برای مشارکت همه احزاب و جریانات سیاسی و همچنین اشخاص مختلف فراهم است و همه اقشار حضور دارند.

طحان نظیف تأکید دارد که بحث و گفت‌وگو برای تبیین امور و رفع ابهامات بسیار اهمیت دارد. او معتقد است که نباید به نقاط ضعف بیشتر توجه کرد و این امر باعث ناامیدی می‌شود. به جای آن، او تأکید می‌کند که باید به نقاط قوت بیشتر توجه شود. او این ایده را با بیان اینکه به فضل خدا در مسیر قله هستیم تقویت می‌کند و اعلام می‌کند که دانشجو باید خود را در این مسیر تعریف کند.

طحان نظیف با اشاره به این موضوع که مطالبات صحیح جریان دانشجو می‌تواند رهنمود جریانات سیاسی باشد، بیان می‌کند که اگر مردم نقش دستگاه‌ها و قوای مختلف را به خوبی بشناسند، اجازه نخواهند داد که فردی وعده‌های خارج از حدود قانون بدهد. او تأکید می‌کند که دانشجویان باید در این زمینه نقش‌آفرینی کنند و جلوی انتشار اخبار کاذب که پایه و مبنایی ندارند را بگیرند.

سخنگوی شورای نگهبان بیان می‌کند که در رویدادهایی مانند انتخابات، دانشجویان ممکن است بی طرف نباشند، اما هیچ یک از آن‌ها جزء هیچ جریانی نیستند. او تأکید می‌کند که دانشجویان باید همراه با شیفتگان خدمت باشند و مسائل را به مردم معرفی کنند.

طحان نظیف بیان می‌کند که یکی از موضوعاتی که حتماً نیاز به توجه بیشتر دارد، فرهنگ انتخاباتی است. او معتقد است که این فرهنگ تنها با اصلاح قوانین نمی‌تواند تغییر کند؛ بلکه نیاز به نهادهای مرجع و فرهنگ‌سازی در کنار قوانین دارد.

در پایان، سخنگوی شورای نگهبان تأکید می‌کند که شورای نگهبان براساس قوانین عمل می‌کند و همیشه از تصمیمات قانونی پیروی می‌کند. او بیان می‌کند که شورا دلایل رد صلاحیت افراد را به همراه آن‌ها مطرح می‌کند و این افراد می‌توانند در بین مردم دلایل خود را اعلام کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *