پایگاه خبری هامپوئیل
0

غنی‌سازی خاک با نخود در مزارع مراغه

غنی‌سازی خاک با نخود در مزارع مراغه
بازدید 17

مدیر جهاد کشاورزی مراغه اعلام کرد که کشت نخود علوفه‌ای در روستاهای این شهرستان با هدف غنی‌سازی خاک‌های زراعی در مزارع دیم اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی، هادی خرسندی توضیح داد که این محصول دارای نیاز آبی کم، مقاومت در برابر خشکسالی، تولید علوفه سبز و بهبود حاصلخیزی خاک است.

وی افزود که نخود علوفه‌ای نسبت به سایر محصولات زودتر به بار می‌نشیند و می‌تواند پروتئین مورد نیاز دام‌های کشاورزان را تأمین کند. خرسندی با اشاره به اینکه کشت تک محصولی و متوالی غلات باعث فقر خاک، افزایش علف‌های هرز و آفات می‌شود، تأکید کرد که کشت نخود علوفه‌ای در تناوب با گندم و جو برای بهبود کیفیت خاک زراعی ضروری است.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت که این گیاه در تناوب با غلات علاوه بر کمک به پایداری و حاصلخیزی خاک، موجب افزایش عملکرد غلات نیز می‌شود. وی اضافه کرد که کشاورزان می‌توانند نخود علوفه‌ای را به صورت‌ تر و خشک برای تغذیه دام‌ها استفاده کنند.

خرسندی اشاره کرد که ترویج کشت انواع علوفه به ویژه نخود علوفه‌ای و استقبال کشاورزان باعث شده سطح زیر کشت آن در مراغه دو برابر شده و به ۱۲۰۰ هکتار برسد.

شهرستان مراغه با بیش از ۵۳ هزار هکتار زمین زراعی از قطب‌های تولید غلات و حبوبات در آذربایجان شرقی به شمار می‌رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *