پایگاه خبری هامپوئیل
0

صوفی‌چای: میراثی برای نسل‌های آینده

صوفی‌چای: میراثی برای نسل‌های آینده
بازدید 14

مراغه- ایرنا- رئیس اداره محیط زیست مراغه اعلام کرد: صوفی‌چای به دلیل داشتن پوشش گیاهی و جانوری ارزشمندی مانند «لاله‌های واژگون» و «قزل‌آلای خال قرمز»، به عنوان یک منطقه حفاظت شده محسوب می‌شود و حفاظت از آن وظیفه همه ماست.

غلامرضا زارع روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: منطقه حفاظت شده صوفی‌چای با مساحتی بالغ بر ۱۳ هزار هکتار در غرب رشته‌کوه سهند و شمال مراغه واقع شده است.

وی اشاره کرد که ماهی قزل‌آلای خال قرمز به ندرت در کشور یافت می‌شود و مراغه و لرستان از جمله مناطق دارای این ماهی ارزشمند هستند. همچنین لاله‌های واژگون سهند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.صوفی‌چای: میراثی برای نسل‌های آینده

رییس اداره محیط زیست مراغه بیان کرد: روستاهای “یایشهری” و “کرده‌ده” از بین سایر مناطق، دسترسی بیشتری به پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند منطقه حفاظت شده صوفی‌چای دارند و باید به حفاظت از آن با حساسیت بیشتری پرداخته شود.

وی همچنین به بی‌رویه بودن دامداری به عنوان یکی از عوامل از بین رفتن پوشش گیاهی این منطقه اشاره کرد و افزود: استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی منجر به انقراض برخی از گیاهان و حیات وحش در این منطقه شده است.

“زارع”، مدیریت چرای دام در مراتع سهند را به عنوان امری ضروری برای حفظ تنوع زیستی در منطقه حفاظت شده صوفی‌چای مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: تنها با مشارکت همگان و اهتمام به حفاظت می‌توانیم این منابع طبیعی ارزشمند را حفظ کرده و از انقراض آنها جلوگیری کنیم.

شرایط نامناسب برای بقا لاله‌های واژگون در پایین‌دست

رییس اداره محیط زیست مراغه اظهار داشت: متاسفانه برخی از اهالی، لاله‌های واژگون دامنه سهند را با استفاده از پیازچه به مناطق دیگر انتقال می‌دهند، در حالی که این گیاهان ارزشمند و کمیاب در مناطق پایین‌دست امکان بقا ندارد.

«زارع» انتقال لاله‌های واژگون با استفاده از پیازچه به مناطق دیگر را باوری نادرست دانست و افزود: این باور نادرست می‌تواند به انقراض لاله‌های واژگون در منطقه حفاظت شده صوفی‌چای و دامنه سهند منجر شود.صوفی‌چای: میراثی برای نسل‌های آینده

او همچنین بیان کرد که امیدوار است دانشجویان دانشگاه مراغه برای تقویت پوشش گیاهی سهند علاقه‌مند شوند و با مشارکت دستگاه‌های اجرایی، از جمله منابع طبیعی، بتوانند از انقراض پوشش گیاهی سهند جلوگیری کنند.

به گزارش ایرنا، به نقل از کارشناسان، برخی از گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه سهند از جمله خرس‌ها، قوچ‌میش‌ها، پرندگان و ماهی قزل‌آلای در معرض خطر انقراض قرار دارند و برای نجات آنها نیاز به تصویب مصوبه مجلس شورای اسلامی به منظور تامین اعتبار و اجرای طرح تنفسی پنج‌ساله است.

منطقه سهند دیگر قادر به تحمل فشارهای بهره‌برداری و تولید دوباره نمی‌باشد و بنابراین لازم است تا به مدت پنج سال از فعالیت‌های انسانی خارج شود.

این موضوع نیازمند تأمین اعتبار در بودجه سال آینده و به طور واقعی به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌پردازد. دولت همچنین می‌تواند با تدوین یک لایحه، در این راستا اقدام کند.

علاوه بر این، به منظور اجرای طرح تنفسی پنج‌ساله، مدیریت حفاظت از محیط زیست در مناطق سهند باید بهبود یابد و زیستگاه‌هایی که در حال نابودی هستند، تحت نظر سازمان محیط زیست قرار گیرند تا بر اساس دستورالعمل‌های حفاظتی خاص مورد مراقبت قرار گیرند.

در این راستا، همه اقشار جامعه و ارگان‌های دولتی باید با سازمان محیط زیست همکاری نمایند و مدیریت شهرستان نیز باید در این فرآیند مشارکت داشته باشد. حتی اداره منابع طبیعی نیز باید برنامه‌های حفاظتی خود را برای حفاظت از مراتع سهند بهبود بخشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *