پایگاه خبری هامپوئیل
0

عربستان و کویت در بیانیه مشترکی ایران را به چالش کشیدند

عربستان و کویت در بیانیه مشترکی ایران را به چالش کشیدند
بازدید 10

عربستان و کویت بار دیگر در بیانیه‌ای مشترک ادعاهایی درمورد میدان گازی الدره (آرش) مطرح کردند.

به گزارش سیاست خارجه هامپوئیل، در بیانیه جدید اعلام کرد که در دیدار اخیر بین شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، امیر جدید کویت، و مقامات عربستان، ادعاهای مربوط به میدان گازی الدره (آرش) مورد بررسی قرار گرفته است. در پایان این دیدار، بیانیه مشترکی منتشر شده که ادعا می‌شود “میدان گازی الدره (آرش) به طور کامل در مناطق دریایی کویت واقع شده و این میدان ثروتی مشترک تنها میان عربستان و کویت است. ادعای وجود حقوق برای طرف دیگر را رد می‌کنیم و همچنین دو طرف ایران را به مذاکره در مورد حق شرقی منطقه مذکور با عربستان و کویت به عنوان طرف واحد دعوت می‌کنیم.”

گفته می‌شود که این ادعاها قبلاً توسط عربستان و کویت مطرح شده بوده‌اند. محمد دهقان، معاون حقوقی ریاست جمهوری ایران نیز به اقدامات حقوقی برای حل اختلاف‌های ایران و کویت در میدان گازی آرش اشاره کرد و اظهار کرد: “میدان گازی آرش مشترک است و بخشی از این میدان متعلق به ایران است. ما از قبل در آن میدان چاه حفر کرده‌ایم ولی چاه بسته شده است. دولت کویت ادعاهای ناروایی دارد و فکر می‌کند همه میدان متعلق به اوست که این ادعا بی‌پایه است.”

دهقان افزود: “قبل از انقلاب، میدان گازی آرش را ما کشف کرده‌ایم و بعد از انقلاب اسلامی، در این میدان چاه حفر کرده و حقوق مکتسبی داریم. ولی چون مرز دریایی ما با کویت روشن نشده است، ادعای کویت این است که اول مرز دریایی مشخص کنیم و بعد معلوم کنیم کدام بخش‌های میدان آرش به چه کشوری تعلق دارد.”

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این اختلاف با مذاکره قابل حل خواهد بود، تصریح کرد: “بله، بهترین راه مذاکره است. وزارت خارجه این وظیفه را بر عهده دارد که با مذاکره این مساله را حل کند ولی اگر دولت کویت بخواهد از این میدان بهره‌برداری کند، ما هم بهره‌برداری را با توجه به چاه‌هایی که حفر کرده یا حفر می‌کنیم، حتماً شروع می‌کنیم. اما بهتر است که بهره‌برداری مشترک و منافع مشترک داشته باشیم. اگر عربستان هم با ما مرز مشترک داشته باشد، با این کشور هم به برداشت مشترک اعتقاد داریم تا میدان تخریب نشود و بیشترین بهره‌برداری از آن شود. از کویت انتظار نداریم که ادعاهای فراتر از حد خودش داشته باشد.”

در بخش دیگری از بیانیه، عربستان و کویت تاکید کردند: “بر ضرورت توقف عملیات نظامی در سرزمین‌

های فلسطین و حمایت از غیرنظامیان تاکید می‌کنیم.” همچنین از اهمیت حفظ امنیت در دریای سرخ و خویشتن‌داری و دوری از تنش هم سخن به میان آوردند. عربستان و کویت در بیانیه خود همچنین از تصمیمات دیوان بین‌المللی دادگستری در راستای ممانعت از وقوع جنایت نسل‌کشی در غزه استقبال کردند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *