پایگاه خبری هامپوئیل
0

هدیه نوروزی رئیس جمهور به بازنشستگان: افزایش حقوق یا کالابرگ؟

هدیه نوروزی رئیس جمهور به بازنشستگان: افزایش حقوق یا کالابرگ؟
بازدید 8

افزایش بیست درصدی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ، کشور و لشگری در سال ۱۴۰۳ به تصویب مجلس رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، مقدار حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ اعلام شده است. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده است که بخشی از معوقات رتبه‌بندی معلمان به حقوق بازنشستگان در آذر ماه پرداخت خواهد شد و حدود ۶۲ هزار نفر مشمول طرح رتبه بندی قرار خواهند گرفت. سابقه کاری از جمله عوامل مهم در تعیین حقوق بازنشستگان است؛ بنابراین، سال‌های کاری فرد در سازمان یا شرکت مورد نظر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً برای محاسبه حقوق بازنشستگان از یک فرمول استاندارد استفاده می‌شود که نرخی از حقوق ماهانه و سابقه کار را در نظر می‌گیرد.

اما باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ماه اعمال خواهد شد یا خیر. در صورتی که این افزایش اعمال نشود، فیش حقوقی آنها مشابه فیش حقوقی سال ۱۴۰۲ خواهد بود. در سال ۱۴۰۲، میانگین حقوق بازنشستگان از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافت. بسیاری از بازنشستگان تأمین اجتماعی در آن سال حدود ۷ میلیون تومان حقوق دریافت کردند و امیدواری است که حقوق آنها در سال جاری به حداقل ۱۰ میلیون تومان برسد.

محمد مخبر در مراسم تجلیل از بازنشستگان و دریافت‌کنندگان مستمری در سراسر کشور از سوی سازمان تامین اجتماعی، با تأکید بر اینکه دولت به جدیت پیگیر تناسب سازی حقوق بازنشستگان است و تا پایان دوره خود این مسأله را حل خواهد کرد، اعلام کرده است که حداقل حقوق ماهانه ۶ میلیون تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی از دیدگاه دولت قابل قبول نیست و مسئله حداقل حقوق دریافتی و افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی باید به سرعت حل شود.

معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد که حداقل حقوق ماهانه بازنشستگان به حدود ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

مهدی مسکنی اظهار کرد که احکام رتبه‌بندی برای ۵۳۰۶ بازنشسته دیگر وزارت آموزش و پرورش که از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ بازنشسته شده‌اند، صادر و در سامانه احکام صندوق بازنشستگی بارگذاری شده است. او افزود که میانگین مبلغ پرداختی احکام رتبه‌بندی فردا به حساب بازنشستگان مشمول، حدود ۳۴ میلیون تومان خواهد بود که ممکن است برای برخی افراد، متفاوت باشد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود که در ماه آذر امسال، ۶۲ هزار فرهنگی که در بازه زمانی ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ بازنشسته شده‌اند، احکام رتبه‌بندی خود را دریافت کرده و مبالغ حاصل از آن در ۴ مرحله به حساب آنها واریز شده است، که آخرین مرحله آن در ماه اسفند بود.

مرتضوی ادامه داد: دولت از اراده‌ی قاطعی برخوردار است که در طول ۳ سال، حقوق بازنشستگان را به اندازه‌ای افزایش دهد که به ۹۰ درصد حقوق افراد شاغل برسد. از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تامین‌اجتماعی برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۰۳، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مقدار افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران بانک رفاه از ماه فروردین مشخص شده است و معاون اول رئیس‌جمهور در یک اظهارنظر قبلی اعلام کرده است: حداقل حقوق ماهانه بازنشستگان به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

در آیین تجلیل از بازنشستگان و مستمری‌بگیران نمونه سراسر کشور، محمد مخبر از سوی سازمان تامین اجتماعی با تأکید بر پیگیری جدی دولت در امر متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان خبر داد و اظهار کرد: حداقل کف حقوق ماهیانه ۶ میلیون تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی به نظر دولت قابل قبول نیست و باید مسأله حداقل حقوق دریافتی و افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هر چه سریعتر حل گردد.

صولت مرتضوی، وزیر کار، نیز در این جلسه تأکید کرده است که توجه به معیشت و افزایش حقوق بازنشستگان همراه با اجرای طرح‌های توسعه درمان در دولت برنامه‌ریزی شده است.

پیش از این، رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده درباره افزایش حقوق گروه‌های حقوق‌بگیر و بازنشستگان اعلام کرده بود که ضریب حقوق حقوق‌بگیران ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و کف حقوق بازنشستگان به ۹ میلیون تومان رسیده است.

اما مدارک نشان می‌دهد که احتمالاً افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید در ماه فروردین اعمال نخواهد شد. با این حال، امکان وجود دارد که این اقدام در آینده انجام شود. اگرچه در سال‌های گذشته، برخی افزایش‌های حقوق کارمندان یا کارگران در فروردین اعمال شده است، اما این موضوع برای بازنشستگان نیز قطعی نیست. در صورتی که افزایش حقوق بازنشستگان در ماه فروردین اعمال نشود، پیامد آن برای حقوق فروردینی بازنشستگان چگونه خواهد بود؟

تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که معوقه حقوق فروردین ماه معمولاً در یک یا چند ماه پس از فروردین به حساب بازنشستگان واریز می‌شود. به عنوان مثال، در سال ۱۴۰۲، اختلاف حقوق فروردین بازنشستگان همراه با حقوق آنها در اردیبهشت ماه به حساب‌شان واریز شد. همچنین، در سال ۱۴۰۱، این اختلاف در پایان خرداد همراه با حقوق خردادماه بازنشستگان واریز شد. قبل از آن نیز، در سال ۱۴۰۰، بازنشستگان این اختلاف را در مرداد آن سال دریافت کردند.

همانطور که اشاره شد، باید منتظر ماند و دید آیا افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ماه اعمال خواهد شد یا خیر، اما اگر این افزایش حقوق اعمال نشود، فیش حقوقی آنها مشابه فیش حقوقی سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

در سال ۱۴۰۲، میانگین حقوق بازنشستگان از ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به حدود ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در این سال، بسیاری از حداقلی‌های تأمین اجتماعی حدود ۷ میلیون تومان حقوق دریافت کردند که این امید وجود دارد که حقوق آنها در سال جاری به حداقل ۱۰ میلیون تومان برسد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *