پایگاه خبری هامپوئیل
0

افزایش 40 درصدی نرخ کرایه پارکینگ‌ها در تهران

افزایش 40 درصدی نرخ کرایه پارکینگ‌ها در تهران
بازدید 8

لایحه تعیین بهای خدمات ورودی و حق توقف وسایل نقلیه در پارکینگ های عمومی شهرداری تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و اعضای شورا با افزایش ۴۰ درصدی نرخ‌گذاری موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل از منبع همشهری آنلاین، تاکنون سی درصد از پاداش پایان خدمت بازنشستگان فرهنگی سال گذشته به حساب آن‌ها واریز شده است. به نظر می‌رسد که فرآیند تسویه پاداش پایان خدمت این بازنشستگان در روزهای اخیر به اتمام رسیده است.

به عنوان مثال، آقای وحیدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان، اعلام کرد که پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال گذشته به مبلغی بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال برای ۱۹۴ بازنشسته تخصیص داده شده است که به صورت ۱۰۰ درصد به آن‌ها واریز شده است.

بازنشستگان فرهنگی انتظار دارند که در روزهای آینده، تخصیص پاداش پایان خدمت به صورت صد درصدی در سایر استان‌ها نیز ادامه یابد.

در عین حال، وزیر آموزش و پرورش، طرح پیشنهادی برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان را مطرح کرده و اظهار داشته است که برای سال آینده یک پیشنهاد به سازمان برنامه و بودجه ارائه شده که پاداش بازنشستگان هر ماه در ماه متناظر سال بعد پرداخت شود؛ به عنوان مثال، پاداش بازنشستگان ماه مهر ۱۴۰۲ در مهر ۱۴۰۳ پرداخت شود و پاداش بازنشستگان ماه آبان ۱۴۰۲ در آبان ۱۴۰۳ پرداخت گردد.

تشکری هاشمی: نرخ پارکینگ برای موتورها و خودروهای سواری

به گفته تشکری هاشمی، در یک پارکینگ درجه یک، برای خودروهای سواری در یک ساعت اول ورود ۹ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است که به ازای هر نیم ساعت بعدی، ۹۰۰ تومان اضافه خواهد شد. اگر توقف کامل از ساعت ۱۲ تا ۲۴ صورت گیرد، نرخ هر نیم ساعت به ۱۳۰۰ تومان کاهش خواهد یافت و برای توقف کامل ۲۴ ساعت ۸۲ هزار تومان دریافت خواهد شد.

او توضیح داد: این مبالغ خالص است و در صورت اضافه شدن سایر حقوق قانونی، به مبالغ اضافه می‌شود. همچنین، پارکینگ‌های مکانیزه ۱.۵ برابر پارکینگ‌های رده یک محاسبه می‌شود. پارکینگ‌های غیر مسقف شهرداری برای موتورسیکلت‌ها برای توقف یک شبانه روز ساعت ۱۱ هزار تومان، و به ازای ساعات توقف نیز از سه هزار و ۱۰۰ تومان برای ورودی و یک ساعت اول، هزار و ۵۰۰ تومان به ازای نیم ساعت بعد از ساعت اول در نظر گرفته شده است.

براساس اعلام تشکری هاشمی، نرخ بهای خدمات در پایانه‌های مسافربری نیز به این ترتیب اعلام شده است: برای خودروهای حامل مواد غذایی و بار مطابق با پارکینگ‌های رده دو و خودروهای مسافری مطابق پارکینگ‌های روباز محاسبه می‌شود. برای هر روز توقف یا هر بار ورود سواری‌های مسافربری ۶ هزار تومان، ون و مینی بوس مسافربری ۷ هزار و ۶۰۰ تومان و اتوبوس مسافربری ۱۱ هزار تومان است.

این عضور شورای شهر افزود: در مورد بهای خدمات وسایل نقلیه سواری و ون که در پارکینگ‌های پایانه‌های مسافربری وارد می‌شوند، معادل پارکینگ نوع ۴ یا روباز محاسبه می‌شود. شهرداری موظف است که واگذاری این پارکینگ‌ها را از طریق مزایده به بخش خصوصی یا تعاونی‌ها واگذار کند.

گلایه صادقی از اجاره دائمی پارکینگ‌ها به وسیله‌ خودروهای گرانقیمت

در ادامه بررسی این لایحه، نوبت به پیشنهادها رسید. میثم مظفر، عضو شورای شهر، در اولین پیشنهاد خود اظهار داشت: در این نرخ گذاری، ۴ مدل برای پارکینگ‌های مسقف وجود دارد. به نظر می‌رسد که برای مردم، مسقف بودن و غیرمسقف بودن اهمیت دارد و تعدد نرخ گذاری باعث کاهش شفافیت می‌شود. او پیشنهاد داد که تنها به پارکینگ‌های مکانیزه ضریب داده شود و سایر پارکینگ‌های مسقف را در یک دسته قرار داد.

احمد صادقی نیز در قالب پیشنهادی خود، درخواست کرد تا زمان حضور خودروها در پارکینگ‌ها تعیین شود. وی اظهار کرد: برخی از ماشین‌ها را می‌بینیم که بخشی از پارکینگ را به فضای اختصاصی خود تبدیل کرده‌اند. مردم به ما می‌گویند که وقتی به برخی مراکز خرید می‌روند، تمام پارکینگ‌ها پر است و ماشین‌های مدل بالا این پارکینگ‌ها را اجاره می‌کنند. او تأکید کرد که باید در نظر گرفته شود که چند روز خودرو می‌تواند در پارکینگ باشد.

مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نیز پیشنهاد داد: تفاوت قیمت میان سواری و موتور کم است و اگر بتوانیم مبلغ را برای موتورسیکلت کاهش دهیم، کمتر شاهد پارک موتورها در پیاده‌روها خواهیم بود.

این موضوع حمایتی را از سوی اقراریان نیز به دنبال داشت. او گفت: «مشاهده کنید و ببینید که چه کسی سوار موتور می‌شود؟ من به عنوان موتورسوار می‌گویم که عدد ۱۱ هزار تومان برای موتور سوار بالا است و پیشنهادم ۵۰۰ تومان به ازای هر نیم ساعت است. طیف موتور سوار متوسط و ضعیف جامعه است. اینکه برای یک ساعت چنین مبلغی گرفته شود، درست نیست. امسال هزینه هزار و ۱۰۰ تومان است، یکبار ارزان کنید تا مردم طعم ارزانی را بچشند.»

وی همچنین در مورد نظارت بر اجرای نرخ گذاری‌ها صحبت کرد: ما عوارض را تصویب می‌کنیم، شأن شورای شهر قانون‌گذاری و نظارت است. اختلال در امر نظارت برای شورا، اختلال در وظیفه نمایندگی است. او اظهار کرد: «الان ما این نرخ را مصوب می‌کنیم، با چه ابزاری می‌خواهیم نظارت کنیم؟ ما دلمان خوش است که یک چیزی را تصویب می‌کنیم اما در عمل چیز دیگر می‌شود. سئوال این است که ابزار نظارتی چیست؟»

تشکری هاشمی: موتورهای لاکچری از پارکینگ استفاده می‌کنند نه پیک موتوری

در پاسخ به پیشنهادها، تشکری هاشمی توضیح داد: اگر یک نرخ ثابت برای پارکینگ‌ها تعیین کنیم، احتمالاً پارکینگ‌ها به سمت کاهش فعالیت حرکت خواهند رفت و ممکن است بگویند که برای آن‌ها سودآور نیست. تفاوت قیمتی بین پارکینگ‌های خصوصی و شهرداری بسیار مشهود است. اگر نتوانیم کیفیت پارکینگ‌ها را حفظ کنیم، افراد هم علاقه‌ای به استفاده از آن نخواهند داشت. حتی تفاوت کمی در نرخ‌ها باعث می‌شود که مرتب به پارکینگ‌ها توجه بیشتری شود. برای پارک موتور‌سیکلت، سقف قیمت ۱۱ هزار تومان است و هر مازاد بر این مبلغ رایگان است.

وی بیشتر بیان کرد: افرادی که از موتورسیکلت برای کسب درآمد استفاده می‌کنند، معمولاً در حال حرکت هستند و در پارکینگ‌های چند طبقه پارک نمی‌کنند. این پارکینگ‌ها برای موتورهای لوکس و افرادی مناسب هستند که برای مدت کوتاهی از این وسیله نقلیه استفاده می‌کنند، برای مثال پیک‌های موتوری که به پارکینگ‌های چند طبقه نمی‌روند. اگر ما این مبالغ را دریافت نکنیم، پارکینگ‌ها ممکن است با مشکلات مالی مواجه شوند. بخشی از این هزینه‌ها هم از طریق یارانه تأمین می‌شود. به عبارت دیگر، کاهش هزینه به معنای گرفتن پول از جیب مردم و دادن آن به افرادی است که مایل به استفاده از پارکینگ برای موتورهای گران‌قیمت‌شان هستند.

هرمزی: ۵۰ درصد پارکینگ‌های مناطق هوشمند شدند

محسن هرمزی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، به تذکرها و پیشنهادهای اعضای شورا پاسخ داد: موضوع اصلی تنها الکترونیک بودن یا نبودن نیست؛ بلکه قابلیت‌های دیگری مانند داشتن سیستم اطفای حریق، سیستم های اعلان هوشمند و… نیز حائز اهمیت است. اگر فقط یک رده پارکینگ داشته باشیم، ممکن است شاهد کاهش خدمات باشیم؛ زیرا پارکینگ‌های خصوصی بیشتر از ۷ برابر نرخگذاری‌های ما را اعمال می‌کنند. سقف حداکثری برای اخذ مبلغ از موتورسیکلت‌سواران ۱۱ هزار تومان است، و ما اجازه دهید با همین دسته‌بندی لایحه تصویب شود.

وی افزود: لایحه امروز درباره نرخ‌گذاری است، وظیفه سازمان حمل و نقل است که این نرخ‌ها را به پارکینگ‌ها ابلاغ کند، اما مسأله هوشمندسازی موضوع دیگری است. تمام پارکینگ‌های تحت اختیار سازمان حمل و نقل هوشمند هستند، و ۵۰ درصد پارکینگ‌های مناطق نیز هوشمندسازی شده‌اند. مواردی که در اختیار سازمان ورزش قرار دارد نیز به صورت دوره‌ای نظارت می‌شود و اگر مردم موردی دارند می‌توانند به شماره ۱۳۷ اعلام کنند زیرا پیمانکار مورد جریمه قرار می‌گیرد.

در نهایت، این لایحه با تغییر در بحث موتورسواران تصویب شد و اعضای شورای شهر موافقت کردند که ورودی ۳ هزار و ۱۰۰ تومان و به ازای هر نیم ساعت نیز هزار تومان اضافه و شبانه‌روز هم به جای ۱۱ هزار تومان تبدیل به ۱۰ هزار تومان شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر