پایگاه خبری هامپوئیل
0

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟
بازدید 14

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را در ادامه بخوانید.

به گزارش ایونا از منابع اندیشه معاصر، حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۳ با افزایش بیست درصدی اعلام شده است. در ابتدا، این افزایش حقوق به میزان ۱۸ درصد اعلام شده بود که پس از بررسی‌های انجام شده، دو درصد دیگر به آن اضافه شد. بنابراین، افزایش حقوق کارمندان برای سال ۱۴۰۳ معادل بیست درصد است و حقوق کارمندان به ۶۳,۶۹۹,۴۰۸ ریال رسیده است، که با توجه به مزایا و اضافات آن، حداقل حقوق دریافتی به ۱۰ میلیون تومان می‌رسد. همچنین، افزایش حقوق برای کارگران نیز بیست درصد است و حداقل حقوق آن‌ها به ۹ میلیون تومان می‌رسد.

همچنین، علاوه بر مشخص شدن عیدی سال ۱۴۰۳، حقوق و دستمزد نیز با افزایش ۲۰ درصدی همراه است. بر اساس پیش‌بینی‌ها، افزایش حقوق سال جدید برای افراد متاهل بدون فرزند در ماه‌های ۳۰ روزه به ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان می‌رسد و برای افراد متاهل با فرزند و دارای حداقل یکسال سابقه کار، پایه سنوات روزانه و حق اولاد نیز اضافه می‌شود.

با توجه به جمعیت کارمندان در کشور، افزایش قیمت‌ها از جمله اینترنت با افزایش ۳۴ درصد، اجاره مسکن و حرکت دلار به سمت کانال ۶۰ و ۷۰ تومانی، موجب شده که افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در بین این مسائل گمراه شود.

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

هیات عالی نظارت، در جلسه عصر امروز به ریاست آیت الله آملی لاریجانی، به ادامه رسیدگی به موارد مغایرت بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور با سیاست‌های کل نظام پرداخت. در این جلسه، بند (س) تبصره ۶ بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور که مصوب مجلس بود را مغایر با سیاست‌های کلی نظام ندانست و با متناسب سازی حقوق بازنشستگان موافقت کرد.

با توجه به اعلام مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت، کار بررسی بودجه سال ۱۴۰۳ از امروز در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام آغاز شد. اعضا و نمایندگان روسای سه قوه، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در این جلسه حاضر بودند و به بررسی کلیات بودجه مصوب مجلس و برخی مفاد آن پرداختند.

میزان حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی سال ۱۴۰۳

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد که برای بیش از یک هزار نفر از بازنشستگان سازمان آموزش و پرورش، حکم بازنشستگی استثنایی صادر شده است. در پایان ماه بهمن، حقوق بازنشستگی، معوقات و عیدی پایان سال به صورت یکجا به حساب این افراد واریز خواهد شد.

رضا فیضی نژاد بیان کرد که بر اساس تبصره پنج ماده واحده قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، که در تاریخ ۲۱ آذرماه سال ۱۳۶۹ مجلس شورای اسلامی مصوب شده است، پنج سال خدمت دولتی رضایت‌بخش در این سازمان، شامل ۶ سال خدمت محسوب می‌شود، از جمله در موارد بازنشستگی. بنابراین، پس از صدور حکم بازنشستگی، یک سال سنوات ارفاقی محاسبه شده و کسور بازنشستگی بر اساس حقوق و فوق‌العاده‌های همان حکم، به صندوق بازنشستگی کشوری واریز می‌شود.

رقم نهایی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

بعضی از موارد مهم درباره افزایش حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳ به شرح زیر است:

  •  در سال گذشته، چارچوب موردنظر دولتی‌ها در تعیین مزد با معیاری متفاوت از آنچه که ما انتظار داشتیم، متفاوت بود.
  •  با توجه به بحث تورم و ناتوانی کارگران در مواجهه با هزینه‌های زندگی، باید راهکارهایی برای تقویت قدرت خرید آنان در سال ۱۴۰۳ پیگیری شود.
  •  فعالیت بخش تعاون، به‌ویژه تعاونی‌های مسکن، جزء پیشنهادات کارگران برای حل مشکلات مسکن آنان است.
  •  با توجه به روند مشخص شدن حقوق در سال‌های گذشته، احتمال تغییراتی در پایه حقوق سال ۱۴۰۲ و افزایش حقوق کارگران در سال جدید، که بیشتر از ۲۷ درصد هم می‌تواند باشد، وجود دارد.
  •  بر این اساس، حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی براساس مصوبه شورای عالی کار (که افزایش ۲۵ درصدی برای حداقل‌بگیران و ۲۱ درصدی برای سایر سطوح را تضمین می‌کند) پرداخت می‌شود.
  •  برنامه هفتم توسعه، برنامه پنج ساله‌ای است که از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا پایان سال ۱۴۰۷ اجرا می‌شود و به توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور می‌پردازد.

غلامرضا مرحبا (نماینده مردم آستارا و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس) تأکید کرده که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مسئله‌ای مهم است که نیازمند توجه جدی از سوی مجلس انقلابی و دولت است.

تسریع در رسیدگی به وضعیت معیشتی این گروه، که اکثریت آن را بازنشستگان تأمین اجتماعی تشکیل می‌دهند، حق طبیعی آنان است. با وجود تمهیدات فراوان مجلس برای دو برابر کردن حقوق بازنشستگان در طول برنامه هفتم، به نظر می‌رسد دولت با شدت به این طرح مخالفت دارد. این در حالی است که دولت قبلاً موافقت خود را با مصوبه دیگری که افزایش سن بازنشستگی را در بر داشت، صراحتاً اعلام کرده بود؛ این مصوبه با انتقاد عمومی روبه‌رو شده و نگرانی‌هایی درباره زمان بازنشستگی ایجاد کرده است. با این حال، به گفته رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، دولت مخالف همسان‌سازی حقوق در برنامه هفتم است.

حداکثر سقف میزان حقوق بازنشستگان بازنشستگان ۱۴۰۳

یکی از مشاوران معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی درباره افرادی که با مستمری بالا بازنشسته می‌شوند، اظهار داشت: حداکثر سقف میزانی که ما در محاسبه بیمه‌ای و مستمری درنظر می‌گیریم، تنها ۷ برابر حداقل دستمزد است و هیچ کس نمی‌تواند بیشتر از این هفت برابر مستمری دریافت کند.

سقف پرداختی حق بیمه هرچقدر باشد، بر اساس همان معیار مستمری تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، مانند قضات، اساتید دانشگاه و جانبازان که بدون سقف به هر میزان حقوق دریافت می‌کنند، هیچ محدودیتی برای مستمری آن‌ها وجود ندارد. با توجه به اینکه بازنشستگی سقف دارد، اگر شخصی در سال جاری با سقف حقوق بازنشسته شود، حقوق او در سال آینده “سقف” محسوب نمی‌شود و به همین ترتیب هر سال به صورت پلکانی کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی با این مضمون که «آیا نمی‌توان با معیار قرار دادن میانگین همه سنوات پرداخت حق بیمه و به روزرسانی ارزش ریالی آن در سال آخر، تعارض منافع موجود که منجر به تبانی در رد کردن افزایش مزد صورت می‌گیرد را برطرف کرد؟» جواب داد: این پیشنهاد اساساً قابل قبول است اما باید به شرطی عملی شود که حق بیمه واقعی توسط مدیر و کارفرما پرداخت شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *