پایگاه خبری هامپوئیل
0

معوقات حقوق بازنشستگان دوباره آغاز شد!

معوقات حقوق بازنشستگان دوباره آغاز شد!
بازدید 7

واریز 10 میلیونی دولت به حساب بازنشستگان از امشب آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، حقوق بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح، تاکنون اسفندماه خود را دریافت نکرده‌اند. در حالی که واریز حقوق بازنشستگان کشوری امروز آغاز شده است، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح هنوز به این وظیفه پرداخت نکرده است. این امر باعث انتقاد بازنشستگان صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح شده است.

تا لحظه‌ای که این گزارش تهیه شده (ظهر ۲۵ اسفند)، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران لشگری هنوز به حساب آن‌ها واریز نشده و فیش‌های حقوقی نیز در سامانه ساتا بارگذاری نشده است.

بازنشستگان از این تأخیر انتقاد کرده و اظهار داشته‌اند که هزینه‌های شب عید زیادی را برای آن‌ها به همراه داشته است و تأخیر در پرداخت حقوق اسفند، زندگی آن‌ها را با دشواری مواجه کرده است. آن‌ها انتظار داشتند که حقوق‌ها قبل از ۲۵ اسفند واریز شود.

بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته و وظیفه‌بگیر تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند.

پرداخت حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق بازنشستگی کشوری، از جمله فرهنگیان بازنشسته، از دقایقی قبل با ارسال پیامک از سوی بانک صادرات در تهران و برخی از استان‌های کشور آغاز شده است. این فرآیند تا پایان امشب ادامه دارد و ممکن است در برخی موارد تا روز ۵ شنبه ادامه یابد.

بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کرده است که دولت موظف است به تأدیه بدهی قطعی حسابرسی‌شده به سازمان تامین اجتماعی به منظور متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و حفظ قدرت خرید آنان بپردازد.

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین صادق آملی لاریجانی، برای ادامه بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳، بند الحاقی (۱) تبصره (۱۵) مورد بررسی قرار گرفت و با ۱۳۰ همت رای موافق، تکلیف دولت نسبت به تادیه بدهی قطعی حسابرسی شده خود به سازمان تامین اجتماعی به منظور متناسب‌سازی حقوق و حفظ قدرت خرید بازنشستگان تامین اجتماعی تصویب شد.

این مبلغ، با رعایت اصل پنجاه و سوم قانون اساسی، به صورت نقدی یا از طریق روش‌های تهاتر، اعطای ضمانت‌نامه‌های دولتی، واگذاری سهام شرکت‌های بورسی و غیربورسی سودده، واگذاری اوراق بهادار اسلامی، و از طریق واگذاری طرح‌های دارای توجیه اقتصادی و سایر موارد قابل‌واگذاری، تامین خواهد شد.

همچنین، طبق این بند، سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است گزارش تفصیلی عملکرد این بند را هر سه ماه یکبار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات اقتصادی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال کند.

در جلسه، حسن لطفی اظهار داشت که دولت به علت ناتوانی در مهار افزایش سایر هزینه‌های کارفرمایان، به کاهش ارزش مزد کارگران روی آورده است.

هرچند برخی از نمایندگان در مجلس یازدهم در سال گذشته تلاش قابل توجهی در زمینه احیای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری داشته‌اند، اما موفقیت‌های کمی در این زمینه حاصل شده است. در این مواقع، بیشترین نمایندگان حامی البته در کمیسیون اجتماعی مجلس فعالیت داشتند و نگاه کارفرمایی و دولتی به موضوعات مختلف از جمله افزایش مستمری و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش حداقل دستمزد کارگران را تقویت نکرده است.

حسن لطفی، نماینده مردم رزن و سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، به تلاش‌هایی که در این زمینه در کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم صورت گرفته است، اشاره کرده و به موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری پرداخته است. وی اظهار کرده است: “با وجود اتفاقاتی که برای بازنشستگان در سال گذشته رخ داده است، تلاش کردیم در چهارچوب قانون بودجه و بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری، همسان‌سازی برای افزایش دریافتی به اندازه ۹۰ درصد شاغلین را به تصویب برسانیم.”

وی با اشاره به این موضوع که آیین‌نامه اجرایی قانون همسان‌سازی هنوز توسط دولت تدوین نشده است، اظهار کرده است: “از نظر قانونی، مصوبه مجلس در بودجه برای متناسب‌سازی نیازمند آیین‌نامه نیست و اگر دولت پیش از پایان سال اجرای آن را شروع نکند، بدون نیاز به آیین‌نامه، همسان‌سازی از ابتدای فروردین به عنوان یک قانون مصوب لازم الاجراست. این قانون از همان ابتدا قابل اجرا بوده و دولت برای اجرای و ابلاغ آن بدون نیاز به آیین‌نامه دیگر زمانی ندارد.”

لطفی با بیان اینکه قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه صراحت کافی را دارد، اظهار کرده است: “طبق این قانون، ۴۰ درصد آن در سال اول پرداخت شده و ۳۰ درصد سال دوم و ۳۰ درصد باقی مانده از کل ۹۰ درصد دریافتی شاغلین در سال سوم به بازنشستگان پرداخت می‌شود که در این زمینه نیاز خاصی به تعلل و تصویب آیین‌نامه برای اجرا نیست.”

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به موضوع تعیین مزد کارگران در پایان سال از مسیر شورای عالی کار، تصریح کرده است: “اصلی‌ترین چالش ما در حوزه روابط کار این است که نوع نگاه ما به کارگران انسانی نیست. یعنی به نیروی کار مانند دیگر ابزارها و ماشین‌آلات نگاه می‌کنیم و تصویب افزایش اندک مزد کارگران در هر سال، ریشه در سیطره همین نگاه دارد.”

وی اظهار کرد: “هرساله ما شاهد آن هستیم که برخی اعضای گروه شورای عالی کار، به جای توصیه برای کاهش هزینه‌های تولید از طریق کمک به افت قیمت تمام شده کالا و همچنین جبران برخی دیگر از هزینه‌های تولید برای کارفرما بوسیله دولت، مدام با همان نگاه غیرانسانی به نیروی کار، سعی در عدم افزایش مزد کارگران دارند. ما در مجلس از اساس با این نگاه مخالف هستیم و این نگاه باید تغییر اساسی کند.”

لطفی اظهار کرد: “دولت به علت ناتوانی در مهار افزایش سایر هزینه‌های کارفرمایان، کمر به کاهش ارزش مزد کارگر بسته است. این انگیزه و نگاه باید در بدنه دولت عوض شود و شأن و منزلت کارگران را به رسمیت بشناسند. همان‌طور که کارفرما و مدیر دولتی از یک زندگی آبرومند برخوردار است، کارگر نیز به عنوان یک انسان حق داشتن معاش آبرومند حداقلی را دارد.”

نماینده مردم رزن تصریح کرد: “این درست نیست که ما حداکثر مالیات و عوارض را به تولیدکنندگان ببندیم و سایر هزینه‌های آن‌ها را افزایش دهیم اما در طرف مقابل تنها خدمت ما به آن‌ها مهار افزایش مزد کارگران آنان باشد. همین روند باعث شده تا در بسیاری از واحدهای تولیدی با کمبود نیروی کار، مهاجرت کارگر ماهر و روی آوردن نیروهای مستعد و ماهر کار کشور به مشاغل کاذب باشیم. دولت موظف است دیگر هزینه‌های تولید به جز دستمزد را کاهش دهد. ما در این حوزه باید هم منافع کارگران و هم منافع کارفرمایان را لحاظ کنیم و دولت در این میان نه نقش ذی‌نفع که نقش تنظیم‌گر را باید داشته باشد.”

با توجه به این اطلاعات، پیش از این رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان خبر داده و اعلام کرده بود که مستمری‌بگیرانی که به خرید این سهام تمایلی ندارند، می‌توانند با ارسال عدد ۱۱ به شماره ۹۲۰۷۷۷۲۰۲۶ از خرید سهام انصراف دهند.

سازمان تأمین اجتماعی درباره کسورات در واریز روز نخست حقوق بازنشستگان توضیحاتی ارائه داد.

سازمان تامین اجتماعی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: “پیرو کسورات انجام شده در واریز روز نخست حقوق برخی از بازنشستگان این سازمان (حروف الف) که با هدف سرمایه‌گذاری و واگذاری سهام یکی از شرکت‌ها، صورت پذیرفته، این سازمان ضمن حمایت از اقداماتی که در جهت منافع و صرف و صلاح بازنشستگان و ذی‌نفعان معزز تأمین اجتماعی است؛ بر ضرورت اطلاع‌رسانی قبلی، کامل و مبتنی بر حق انتخاب داوطلبانه این قشر عزیز از هرگونه طرح مرتبط با ایشان تأکید می‌کند؛ لذا با دستور صادر شده توسط مدیرعامل سازمان و هماهنگی صورت گرفته با بانک‌های عامل و همچنین کانون عالی بازنشستگان، کسورات انجام شده که بدون اطلاع‌رسانی مکفی صورت پذیرفته بود با قید فوریت به حساب کلیه مستمری‌بگیران گروه الف بازگشته و هرگونه برداشت، تحت هر عنوان از حساب نیز تا زمان اطلاع‌رسانی کافی و شفاف و ثبت‌نام داوطلبانه بازنشستگان عزیز که متعاقباً از طریق کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اعلام می‌شود؛ متوقف شد.”

شورای نگهبان افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان ۱۴۰۳ را تایید کرد.

اخیرا بحث افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان ۱۴۰۳ بسیار پر اهمیت شده و درواقع می‌توان گفت تیتر یک رسانه ها در مورد این موضوع است. در ادامه جزئیات بیشتری از این خبر را بخوانید.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: “احکام بودجه سال ۱۴۰۳ تصویب شده و به تایید شورای نگهبان رسیده است و جداول آن نیز پس از نوروز بررسی خواهد شد.”

افزایش حقوق بازنشستگان 1403

در جلسه علنی امروز، ۲۰ اسفندماه، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: “احکام بودجه سال ۱۴۰۳ تصویب شده و به تائید شورای نگهبان رسیده است و جداول آن نیز پس از نوروز بررسی خواهد شد.”

او افزود: “زمانی که آیین نامه داخلی مجلس اصلاح شد، طبق آن بررسی لایحه بودجه به صورت دو مرحله‌ای مصوب شده که ابتدا احکام آن با فروضات درآمد و هزینه‌ها بررسی می‌شود و در مرحله دوم دولت باید جداول بودجه را به مجلس ارسال کند و نمایندگان برای بررسی جداول ۴۰ روز فرصت دارند.”

وی ادامه داد: “با توجه به روز‌های پایانی سال، زمان بندی این موضوع در این فرصت کم امکان پذیر نیست. بر همین اساس در جلسه سران قوا هم تدبیر شد تا دولت لایحه دو دوازدهم ارسال کند، ولی وقت کافی برای این موضوع هم وجود ندارد. از طرفی در بخش احکام بودجه سال آینده که تصویب شده و به تائید شورای نگهبان هم رسیده است، احکامی مانند افزایش حقوق‌ها یا مالیات بر ارزش افزوده باید از ابتدای فروردین اجرا شود.”

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: “بر همین اساس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس طرحی را امروز تنظیم خواهد کرد که اجازه پرداخت به دولت در بودجه داده خواهد شد و موضوعاتی که در بخش احکام تصویب شده و شورای نگهبان هم آن‌ها را تایید کرده است در این طرح آورده می‌شود و به دولت اجازه می‌دهیم از ابتدای فروردین و اردیبهشت احکام مربوطه را اجرا کند و در این مدت هم مجلس جداول بودجه ۱۴۰۳ را تصویب خواهد کرد.”

همسان‌سازی حقوق به معنای نزدیک شدن حقوق افراد با حقوق افراد دیگر در همان گروه شغلی است. آخرین تحولات در اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به شرح زیر است:

حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی اعلام کرد که کمیسیون تلفیق، پس از بررسی دقیق لایحه بودجه، به بخش حقوق شاغلان و بازنشستگان پرداخته است. طبق تصمیم این کمیسیون، میزان افزایش حقوق شاغلان (کارکنان دولت) و بازنشستگان در سال آینده به ترتیب ۲۰ درصد مشخص شده است. همچنین، بازنشستگان علاوه بر این افزایش، از اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان بر اساس برنامه هفتم توسعه نیز بهره‌مند خواهند شد.

سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان نیز به میزان ۱۲ میلیون تومان در ماه تعیین شده است. علاوه بر این، حداقل حقوق شاغلان در سال آینده به ۱۰ میلیون تومان و حداقل حقوق بازنشستگان به ۹ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

در پایان، معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد که حکم بازنشستگی بیش از یک هزار نفر از بازنشستگان سازمان آموزش و پرورش استثنایی مشمول صادر شده است و در پایان بهمن‌ماه، حقوق بازنشستگی، معوقات و عیدی پایان سال به صورت یکجا به حساب این افراد واریز خواهد شد.

با توجه به تبصره پنج ماده واحده قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی که در تاریخ ۲۱ آذرماه سال ۱۳۶۹ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، رضا فیضی نژاد اظهار کرده است که پنج سال خدمت دولتی رضایت‌بخش در این سازمان، از هر نظر از جمله بازنشستگی، به مدت ۶ سال محسوب می‌شود. بنابراین، سازمان مذکور موظف است پس از صدور حکم احتساب یک سال سنوات ارفاقی، کسور بازنشستگی معین را بر اساس حقوق و فوق‌العاده‌های همان حکم محاسبه و به صندوق بازنشستگی کشوری واریز کند.

وی با تاکید بر این نکته اعلام کرد که به دلیل عدم واریز وجوه مربوط توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی، صدور حکم بازنشستگی برای کارکنان مشمول از سوی این صندوق ممکن نبوده است.

فیضی نژاد اظهار کرد که به دلیل پیگیری‌های متعدد صندوق بازنشستگی کشوری و واریز کسور مربوطه از سوی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، حکم بازنشستگی بیش از هزار نفر از بازنشستگان مشمول صادر شده است. او همچنین اعلام کرد که در پایان بهمن‌ماه جاری، حقوق بازنشستگی، معوقات و عیدی پایان سال برای این افراد به صورت یکجا به حساب آن‌ها واریز خواهد شد.

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی، علی دهقان کیا، نیز اظهار داشت که حقوق کمتر از ۹ میلیون تومان برای بازنشستگان در سال آینده پرداخت نخواهد شد. او این موضوع را نگرانی اول جامعه کارگری و بازنشستگی دانسته و تأثیر آن بر حقوق‌ها برای سال ۱۴۰۳ را بررسی می‌کند.

علی دهقان کیا، با اشاره به تورم بسیار بالای کشور، اعلام کرد که نمایندگان مجلس افزایش مزد ۲۰ درصدی را تصویب کرده‌اند و این تصمیم برای کشوری‌ها و لشکری‌ها اعمال خواهد شد.

او بیان کرد که نمایندگان تصمیم گرفته‌اند که برای شاغلان کشوری و لشکری که حقوق کمتر از ۱۰ میلیون تومان دارند و برای بازنشستگانی که درآمد آن‌ها کمتر از ۹ میلیون تومان است، در سال آینده افزایشی انجام نشود.

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی تهران تأکید کرد که انتظار آنها از شورای عالی کار این است که مقادیر مشابهی برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی نیز تصویب شود؛ در غیر این صورت، این عمل به نظر او تبعیض محسوب می‌شود.

یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی افزود که موضوع مطرح شده در بحث رفع ناترازی انرژی، مصرف بهینه انرژی و افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه نفت مسأله‌محور باید مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات موجود در این حوزه‌ها باید حل شود.

دور جدید همسان سازی حقوق بازنشستگان

بیگی‌نژاد اظهار کرد: رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام نمود که ما در راستای جبران ناترازی انرژی و بهره‌وری بهینه از انرژی، به افزایش قیمت‌ها توجه نداریم؛ بلکه از طریق اعمال اصلاحات این هدف را پیگیری می‌کنیم.

وی به یادآوری کرد: دولت در لایحه اصلاحی خود درباره بودجه، اعتبارات مرتبط با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و افزایش ۴۰ درصدی حقوق آن‌ها در سال اول اجرای برنامه هفتم توسعه را اختصاص داده است.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کمیسیون تلفیق موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را همانند بازنشستگان کشوری و لشکری در برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار داده است.

حمیدرضا حاجی بابایی، با اشاره به تصمیم کمیسیون تلفیق در خصوص متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار کرد: کمیسیون تلفیق در روزهای گذشته تصمیم گرفته بود مسئله متناسب سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری را مورد بررسی قرار دهد، اما به نظر می‌رسد که موضوع بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته نشده بود و باید در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

وی با اشاره به ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه اظهار نمود: از این رو، نمایندگان کمیسیون با تأکید بر اجرای این ماده در جلسه امروز، موافقت کردند. این ماده بر این اساس تأکید دارد که دولت ملزم است بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید و از نظر این موضوع، تمام افراد تحت پوشش تامین اجتماعی باید حقوق متناسب با بازنشستگان کشوری و لشکری را دریافت نمایند.

این نماینده مجلس با اشاره به اصلاح عبارت متوسط از مصوبه افزایش حقوق، تأکید کرد: کمیسیون تلفیق موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را همانند بازنشستگان کشوری و لشکری در برنامه هفتم توسعه لحاظ کرده است؛ بنابراین متناسب سازی حقوق، شامل بازنشستگان تامین اجتماعی نیز خواهد شد.

در طول رسیدگی به کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳، رئیس سازمان برنامه و بودجه با افزایش ۵۰ همتی سقف بودجه برای تأمین منابع افزایش حقوق بازنشستگان در این لایحه موافقت کرد.

وی اظهار داشت: در طول بررسی کلیات لایحه بودجه سال آینده، رییس سازمان برنامه و بودجه، نمایندگان موافق و مخالف، نماینده دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: پس از گوش دادن به نقطه نظرات درباره مزایا و معایب بودجه، کمیسیون به رای‌گیری کلیات این لایحه پرداخت و در نهایت اعضای کمیسیون با ۲۱ رای با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ موافقت کردند.

زارع بیان کرد: در حین تصویب کلیات، رئیس سازمان برنامه و بودجه با افزایش ۵۰ همتی سقف بودجه برای تأمین منابع افزایش حقوق بازنشستگان در این لایحه موافقت کرد.

مقایسه افزایش حقوق بازنشستگان در ۱۴۰۲ با ۱۴۰۳

افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳، به‌طور کلی ۲۰ درصد خواهد بود. این رقم ابتدا ۱۸ درصد بود که پس از بررسی، ۲ درصد به آن اضافه شد؛ بنابراین، افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۳ معادل ۲۰ درصد خواهد بود، که موجب افزایش حقوق آن‌ها به ۶۳،۶۹۹،۴۰۸ ریال می‌شود. همچنین، افزایش حقوق برای کارگران نیز ۲۰ درصد خواهد بود و حداقل حقوق آن‌ها به ۹ میلیون تومان خواهد رسید. در ادامه از مشخص شدن عیدی و حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۳ به همراه افزایش ۲۰ درصدی خبر داده شده است.

با توجه به تداوم بحث و گمانه‌زنی درباره افزایش حقوق در سال ۱۴۰۳، پیش‌بینی می‌شود که افزایش حقوق کارمندان در ماه‌های ۳۰ روزه برای افراد متاهل بدون فرزند ۹ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان خواهد بود. همچنین، برای افراد متاهل با فرزند و دارای حداقل یک سال سابقه کار، پایه حقوق روزانه و حق اولاد نیز اضافه خواهد شد.

با توجه به جمعیت کارمندان در کشور و افزایش قیمت‌ها در بخش‌های مختلف، افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان اهمیت زیادی دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *