پایگاه خبری هامپوئیل
0

خبر مهم وزیر نفت: از این پس فقط با کارت سوخت شخصی خود بنزین بزنید!

خبر مهم وزیر نفت: از این پس فقط با کارت سوخت شخصی خود بنزین بزنید!
بازدید 9

وزیر نفت درباره سوخت‌گیری فقط با کارت سوخت شخصی گفت: باید ۹۵ درصد عملیات سوخت گیری توسط کارت سوخت شخصی انجام شود.

به گزارش منابع خبری هامپوئیل، وزیر نفت اعلام کرد که برای کنترل مصرف سوخت از روش‌های غیرقیمتی استفاده می‌شود و اعلام کرد که در آینده نزدیک تنها از طریق استفاده از کارت شخصی امکان پمپ‌بنزین را خواهیم داشت. جواد اوجی، در جلسه امروز هیئت دولت در حضور خبرنگاران بیان کرد که مصرف بنزین در دوره ۱۴ روز عید، تقریباً ۶ تا ۷ میلیون لیتر بیشتر از سال گذشته افزایش یافته است.

سوخت‌گیری فقط با کارت سوخت شخصی

وزیر نفت اظهار کرد که در قانون بودجه سال ۱۴۰۳، وزارت نفت مکلف شده است که ۹۵ درصد عملیات سوخت‌گیری را از طریق کارت‌های سوخت شخصی افراد انجام دهد و این قانون باید به اجرا درآید. او افزود: با اطلاع‌رسانی‌هایی که پس از پایان سفر‌های نوروزی انجام می‌شود، این قانون را اجرایی خواهیم کرد.

وی توضیح داد: این اقدام با هدف مدیریت مصرف بنزین در هفته‌های آینده انجام می‌شود. تا کنون نزدیک به ۱۹ و نیم میلیون کارت سوخت برای خودروهای شخصی صادر شده است و همکاران در کوتاه‌ترین زمان ممکن کارت سوخت را صادر می‌کنند، بنابراین تمام هموطنان باید برای سوخت‌گیری از کارت سوخت شخصی استفاده کنند.

وزیر نفت بیان کرد: در ایام نوروز شاهد مصرف نزدیک به ۱۵۲ میلیون لیتر بنزین بودیم که این به مقدار تولید روزانه ما که ۱۱۴ تا ۱۱۵ لیتر است، نزدیک است. همه پالایشگاه‌های ما ۲۴ ساعته در حال فعالیت هستند.

وی افزود: اگر یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه‌ای احداث کنیم، حداقل سه تا چهار سال زمان می‌برد و بار مالی حداقل ۳ تا ۴ میلیارد دلار دارد، اما ۸ تا ۱۰ میلیون بشکه بنزین تولید می‌کند. بنابراین برای کنترل مصرف در شرایط اضطراری باید سالی چهار پالایشگاه احداث کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد: به همکاران گفته‌ایم که یک هفته تا ۱۰ روز به این موضوع اطلاع‌رسانی شود و همه مردم با کارت سوخت شخصی خود سوخت‌گیری را انجام دهند. تا به امروز حدود یک سال است که در زمینه صدور کارت سوخت خودرو اطلاع‌رسانی می‌کنیم و این زمان از یک ماه به کمتر از دو هفته کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: این اقدام ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد، ما از روش‌های غیرقیمتی استفاده می‌کنیم تا مصرف سوخت را کنترل کنیم.

وی افزود: خودروهای دوگانه‌سوز هم باید از سهمیه گاز خود استفاده کنند و به خودروسازان هم اعلام می‌کنیم که در کنار هیبرید کردن خودروها به گازسوزکردن آنها هم توجه کنند. ظرفیت جایگاه‌های CNG روزانه تا ۳۵ میلیون مترمکعب است اما مصرف روزانه ۲۰ تا ۲۲ میلیون مترمکعب است.

وی تاکید کرد: وزارت نفت به صورت رایگان برای خودروهای عمومی به سمت گازسوزکردن حرکت کرده و از خودروسازان هم می‌خواهیم که در تولید خودروهای گازسوز با ما همکاری کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *