پایگاه خبری هامپوئیل
0

درخششی بی‌نظیر در آسمان: امشب مقارنه ماه و مشتری را تماشا کنید

درخششی بی‌نظیر در آسمان: امشب مقارنه ماه و مشتری را تماشا کنید
بازدید 18

در روز پنج‌شنبه، بیست و چهارم اسفند، ماه و سیاره مشتری از یکدیگر در فاصله‌ای به اندازه سه درجه و سی و پنج دقیقه عبور خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار حوادث هامپوئیل، عباس عابدی اعلام کرد که حادثه مسمومیت با گاز مونواکسید کربن ساعت ۱۶:۰۷ امروز – چهارشنبه بیست و سوم اسفند – به مرکز اورژانس اصفهان گزارش شد.

وی با اشاره به اعزام مأموران امدادی به محل حادثه افزود: این حادثه در خیابان حکیم نظامی رخ داده بود.

سخنگوی اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان تأکید کرد: یک زن ۵۲ ساله به دنبال این حادثه مسموم شده و به بیمارستان الزهرا منتقل شد، در حالی که یک زن ۵۰ ساله نیز جان خود را به دلیل این حادثه از دست داد.

نزدیک شدن ماه و سیاره مشتری به یکدیگر

ماه و سیاره مشتری در روز پنج‌شنبه، بیست‌وچهارم اسفند، به نزدیکی یکدیگر عبور خواهند کرد. در این وقت، ماه به زاویه سه درجه و ۱۹ دقیقه‌ای سیاره مشتری نزدیک می‌شود؛ این دو جسم آسمانی از اصفهان، حوالی ساعت ۱۸:۲۵، حدود ۴۳ درجه بالاتر از افق غربی قابل مشاهده خواهند بود، سپس به سمت افق فرو می‌روند و سه ساعت و ۴۹ دقیقه پس از خورشید، حدود ساعت ۲۱:۵۹، غروب می‌کنند.

ماه در قدر منفی ۱۰.۹ و سیاره مشتری در قدر منفی ۲.۱ هر دو در صورت فلکی برج حمل قرار دارند. این دو جسم به اندازه‌ای از یکدیگر فاصله دارند که در میدان دید تلسکوپ قرار نمی‌گیرند، اما با چشم غیرمسلح یا از طریق یک دوربین دوچشمی قابل مشاهده خواهند بود.

بارش شهابی y-Normid

۲۰۲۴ بارش شهابی y-Normid از ششم اسفندماه ۱۴۰۲ تا نهم فروردین‌ماه ۱۴۰۳ فعال است و زمان اوج آن پنج‌شنبه -بیست‌وچهارم اسفندماه- است. در این بازه زمانی، هر زمانی که نقطه تابش شهاب‌باران در صورت فلکی به شکل گونیا بالای افق باشد، احتمال مشاهده شهاب‌ها وجود دارد، هرچه نقطه تابش در آسمان بالاتر باشد، تعداد شهاب‌های قابل مشاهده بیشتر می‌شود.

بارش شهابی y-Normid ۲۰۲۴ از اصفهان، از ساعت ۰۱:۴۳ تا ۰۵:۴۸ قابل مشاهده خواهد بود و بهترین زمان برای مشاهده شهاب‌ها در آسمان ساعت ۰۵:۰۰ است. در این زمان، چرخش زمین، اصفهان را در سمت بهینه در جهت شهاب‌های ورودی می‌چرخاند و تعداد شهاب‌هایی که به صورت عمودی به سمت پایین می‌بارد را به حداکثر می‌رساند. در زمان‌های دیگر، شهاب‌های کمتری بر فراز آسمان اصفهان می‌سوزند و تمایل دارند با زاویه مایل وارد جو شوند.

نرخ ساعتی سرسویی (ZHR) بارش شهابی Quadrantid ۲۰۲۴ تقریباً ۶ است، البته این نرخ ساعتی با فرض یک آسمان کاملاً تاریک محاسبه می‌شود و در عمل تعداد شهاب‌هایی که مشاهده می‌شوند کمتر خواهد بود. اوج بارش شهابی نزدیک به پدیده ماه نو رخ خواهد داد، بنابراین نور مهتاب کمترین تداخل را ایجاد خواهد کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *