پایگاه خبری هامپوئیل
0

شهرک شیلات مراغه آماده جهش در تولید

شهرک شیلات مراغه آماده جهش در تولید
بازدید 19

مراغه – ایرنا – شهرک شیلات مراغه به عنوان یک ظرفیت تولیدی و گردشگری که تاکنون مغفول مانده بود، اخیراً مورد توجه مسئولان قرار گرفته است. در نتیجه، ظرفیت آب آن از ۵۵ لیتر بر ثانیه به ۱۱۵ لیتر بر ثانیه افزایش یافته و زمینه برای فعالیت چندین واحد پرورش ماهی و افزایش تولید در این شهرک فراهم شده است.

به گزارش ایرنا، مطالعات این شهرک در سال‌های گذشته در غرب روستای «ورجوی» و در محدوده‌ای به مساحت ۵۰۰ هکتار انجام شده و مجوزهای اولیه برای فعالیت آن صادر شده بود.

متأسفانه این شهرک در حال حاضر تنها سه واحد فعال دارد، اما در هفته‌های اخیر ظرفیت توسعه آن مورد توجه فرمانداری، جهاد کشاورزی و امور آب شهرستان قرار گرفته است. همچنین، نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی در بازدید اخیر خود از منطقه، برای پیگیری و رفع موانع احتمالی در سطح استانی و ملی وارد عمل شده است.

با توجه به اینکه شهرک شیلات مراغه در منطقه‌ای به نام «زینه» یا «زینق» قرار دارد و به دلیل بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی، امکان فعالیت‌های کشاورزی قبل از زهکشی وجود ندارد، پرورش ماهی و گردشگری بهترین استفاده از اراضی آن محسوب می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی مراغه اعلام کرد: آب مورد نیاز این شهرک تا سقف ۳۴۴ لیتر بر ثانیه قابل برداشت است، اما تنها ۵۵ لیتر بر ثانیه به آن اختصاص داده شده بود که باعث ایجاد مشکلاتی برای ۱۴ واحد دارای مجوز بهره‌برداری شد.

هادی خرسندی افزود: اخیراً مشکلات سرمایه‌گذاران دارای مجوز در محل فرمانداری بررسی شد و ظرفیت آب از ۵۵ لیتر بر ثانیه به ۱۱۵ لیتر بر ثانیه افزایش یافت تا تعداد قابل توجهی از واحدها به مرحله تولید برسند.

وی با بیان اینکه ساخت حوضچه‌های پرورش ماهی سرآبی زمان زیادی نمی‌برد، ابراز امیدواری کرد که تعداد واحدهای فعال در این شهرک به زودی افزایش یابد؛ به خصوص با توجه به اینکه فونداسیون برخی از حوضچه‌ها قبلاً احداث شده است.

مدیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همکاری خوبی با سرمایه‌گذاران در شهرک شیلات مراغه شکل گرفته است و به زودی مراغه که یکی از قطب‌های تولید ماهی‌های سردآبی است، شاهد افزایش تولید ماهی قزل‌آلا خواهد بود.

به گفته «خرسندی»، منطقه «زینه» و شهرک شیلات مراغه از دو مسیر شامل روستای «خانقاه» و روستای «قلعه» راه دسترسی دارد و با ساخت محل اقامت و پخت و سرو ماهی قزل‌آلا، می‌توان زمینه‌ای دیگر برای جذب گردشگران ایجاد کرد.

هدف‌گذاری برای افزایش تولید در شهرک شیلات

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار مراغه اعلام کرد که برای توسعه هرچه بیشتر شهرک شیلات به عنوان یک بخش اقتصادی و کارآفرینی برنامه‌ریزی شده است. وی افزود: در اولین گام، موانع پیش‌روی ۱۴ سرمایه‌گذار دارای مجوز در این شهرک برطرف شد و ظرفیت آب منطقه به ۱۱۵ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

مرتضی مینویی، با اشاره به اینکه این شهرک دارای مجوزهای اولیه برای توسعه تا سقف ۵۰۰ هکتار است، اظهار کرد که موقعیت این شهرک به گونه‌ای است که می‌توان از آب‌های زیرزمینی برای توسعه روزافزون آن بهره برد.

وی مراغه را قطب تولید ماهی قزل‌آلای منطقه عنوان کرد و افزود: تمام مسئولان از نماینده مردم در مجلس گرفته تا مدیران محلی و استانی از توسعه این شهرک حمایت می‌کنند و آن را ظرفیت جهش تولید و توسعه گردشگری به شمار می‌آورند.

لزوم حمایت از شیلات با توجه به سیاسیت‌های جمعیتی کشور

نماینده مردم مراغه، عجب‌شیر، سراجو و قلعه‌چای در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تأمین امنیت غذایی، به ویژه فرآیند تولید غذای سالم، با توجه به سیاست‌های جمعیتی کشور از اهمیت ویژه برخوردار است و در این راستا، حمایت از صنعت شیلات امری ضروری است.

سیدفرید موسوی درباره نقش شیلات در توسعه صادرات غیرنفتی نیز اظهاراتی داشت و افزود: متأسفانه در گذشته، ظرفیت تولید و صادرات محصولات شیلات در منطقه مراغه به طور قابل توجهی از دست رفته بود، اما اخیراً با توجه جدی مسئولان به این حوزه، این مسئله به مرور مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اقدامات اخیر مسئولان شهرستان و همکاری مدیران استانی، چشم‌انداز روشنی را برای توسعه این صنعت در مراغه به ارمغان می‌آورد؛ با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه، قابلیت‌های بسیاری برای گسترش تولید و صادرات این صنعت وجود دارد.

سیدفرید موسوی همچنین همکاری و هماهنگی مسئولان محلی و استانی را تحسین کرد و اظهار کرد: تعداد واحدهای فعال در شهرک شیلات مراغه قابلیت افزایش تا ۳۰ واحد را در مرحله اول دارد و امیدواریم شاهد گسترش بیشتر صنعت آبزی‌پروری در این شهرستان باشیم.

وی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران این حوزه دعوت کرد تا در این زمینه فعالیت کنند و افزود: مسئولان محلی با سرمایه‌گذاران همراهی خواهند کرد و تمام تلاش خواهیم کرد تا موانعی که باعث ایجاد ناامیدی می‌شوند، برطرف گردند.

نماینده مردم مراغه، عجب‌شیر، سراجو و قلعه‌چای در مجلس شورای اسلامی هم افزود: سرمایه‌گذاری در این منطقه امری ضروری است و صنعت شیلات به عنوان یکی از مزیت‌های برجسته شهرستان از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش ایرنا، منطقه مراغه دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های کشاورزی و گردشگری است که از جمله آنها می‌توان به ثبت جهانی ژئوپارک مراغه، احداث باغ راه شمال در حوزه گردشگری، برندینگ پنیر و سایر محصولات، و توسعه گردشگری کشاورزی اشاره کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *