پایگاه خبری هامپوئیل
0

شروع فرایند ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

شروع فرایند ثبت نام جاماندگان سهام عدالت
بازدید 10

در ادامه جزئیات نهایی از ثبت نام جاماندگان سهام عدالت را بخوانید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، رئیس هیئت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور، اعلام کرد که سود سهام عدالت جاماندگان در خرداد ۱۴۰۳ واریز می‌شود.

در سال ۱۴۰۲، سود سهام عدالت در دو مرحله، یعنی آذرماه و اسفندماه واریز شد. در مرحله دوم واریز سود سهام عدالت، که از تاریخ ۲۴ تا ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۲ انجام شد، مبلغی بین ۴۴۶ تا ۹۰۶ هزار تومان به حساب سهمداران واریز شد. البته برخی از سهامداران و وارثان متوفیان مشکلاتی در دریافت سود سهام عدالت داشتند که باید موضوع را بسته به نوع سهامداری خود از طریق راه‌های اعلام شده پیگیری کنند.

پس از واریز مرحله دوم سود سهام عدالت به حساب سهامداران، برخی از افراد سود کمتری را نسبت به مرحله اول دریافت کردند. یکی از دلایل این امر، عدم واریز هشت شرکت سود سهام عدالت به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بود. سازمان بورس نیز برای دریافت سود سهامداران اقدامات قانونی را انجام خواهد داد تا پس از تامین وجه از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار، مابقی سود به حساب سهامداران واریز شود.

وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که بیش از چهار میلیون و هفتصد هزار نفر به عنوان جاماندگان سهام عدالت شناسایی شده‌اند. بر اساس مصوبه سال ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی، اختصاص سهام عدالت به جاماندگان باید انجام می‌شد که این امر تا کنون صورت نگرفته بود. بنابراین، نمایندگان مجلس این موضوع را به صحن علنی بردند و با اختصاص سهام به جاماندگان موافقت شد.

بیش از یک میلیون سهامدار همچنان با مشکل شماره شبای معتبر روبرو هستند که می‌توانند با ثبت نام یا بروزرسانی اطلاعات خود در سامانه «سجام» در فرایند دریافت سود در دوره‌های بعدی شرکت کنند.

طبق اظهارات عسگر توکلی، رئیس هیئت مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور، واریز سود سهام عدالت جاماندگان سال ۱۴۰۱ در مرحله سوم، که در خرداد ماه ۱۴۰۳ است، انجام خواهد شد.

سهام عدالت متوفیان کی واریز می‌شود؟

به گفته آخرین اطلاعات ارائه شده توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ دورانده فوت کرده‌اند. این اطلاعات بر این است که یکی از وراث متوفیان حق ثبت‌نام در سامانه “میراث” را دارد و می‌تواند با مراجعه به دفاتر شرکت‌های کارگزاری یا بانک‌های انتخابی، این فرآیند را انجام دهد.

سامانه “میراث” اواخر آبان ماه سال ۱۴۰۲ برای وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت را بازگشایی کرده است تا فرآیند انتقال سهام به آنها را تسریع کند. ثبت‌نام در این سامانه در شعب شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های انتخابی رایگان است و وراث نیازی به پرداخت هزینه‌ای ندارند.

به گفته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، بیش از ۳۶۰ هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت ثبت‌نام خود را از طریق شرکت‌های کارگزاری و بانک‌های انتخابی در سامانه “میراث” انجام داده‌اند و وراث باقی‌مانده حق دریافت سود سهام متوفیان را در مرحله دوم واریز سود در اسفندماه سال گذشته دریافت خواهند کرد، زیرا تمام سود معوقه سال‌های گذشته تا زمانی که در مرحله سوم واریز سود سهام عدالت در خردادماه ۱۴۰۳ ثبت‌نام کنند، به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.

اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای سال جدید در استان گیلان برگزار خواهد شد. این مجمع در تاریخ هفتم آذرماه سال گذشته مورد تصویب و اعلام قرار گرفته بود، که پس از چندین سال بلاتکلیفی در این خصوص تصویب شد.

رئیس سازمان بورس، مجید عشقی، درباره این موضوع اظهار داشته بود که اشکالاتی در ساماندهی برگزاری مجامع شرکت‌ها در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به وقوع پیوسته بود که منجر به توقف برگزاری این مجامع شده بود. از آن زمان، هیچ تجدیدی در هیئت مدیره این شرکت‌ها انجام نشده و اعضای هیئت مدیره که مدت ماموریت‌شان به پایان رسیده بود، همچنان در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند. ایشان افزود که بعد از انتخاب روش مدیریت سهام عدالت توسط مردم در سال ۹۹، در انتخاب اعضای هیئت مدیره هیچ نقشی نداشتند. همچنین در سال ۱۴۰۰ تصمیماتی توسط شورای عالی بورس و وزارت اقتصاد اتخاذ شد که از برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که اعضای هیئت مدیره آن‌ها توسط دولت تعیین می‌شود، جلوگیری شود و این تصمیمات به درستی پیگیری شد و مجامع این‌گونه شرکت‌ها برگزار نشدند.

در انتها، برگزاری مجامع سهام عدالت در سال گذشته باز شده و اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ برای استان خ

راسان شمالی برگزار شده و با حضور ۵۲.۱ درصد از سهامداران همراه بود. همچنین دومین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در تاریخ ۳ اسفندماه ۱۴۰۲ برگزار شده و با حضور ۶۳.۲ درصد از سهامداران مشارکت داشته است. حمید رضا دانش کاظمی، عضو شورای عالی بورس، نیز در این باره اظهار نظر کرده بود که طبق مصوبه شورای عالی بورس، کل مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید تا ابتدای شهریور ماه سال ۱۴۰۳ برگزار شود.

اهمیت مشارکت و حضور سهامداران در مجامع سهام عدالت چیست؟ این سوال مورد بحث مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران جوان بود. او بیان کرد که امیدواریم سهامداران به طور فعال در انتخابات شرکت کنند، زیرا این انتخابات موجب انتخاب یک هیات مدیره قوی و مؤثر می‌شود که تأثیر بسزایی در سودآوری سهامداران خواهد داشت.

حاجی‌وند تأکید کرد که هر چه هیات مدیره توانمندتر باشد، مدیریت شرکت بهبود یافته و به همراه آن سودآوری سهامداران نیز افزایش خواهد یافت. او اظهار داشت که مشارکت در فرایند تصمیم‌گیری از جمله مسائلی است که با حضور در انتخابات سهام عدالت، افراد می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

همچنین ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفتگو با خبرنگاران جوان اعلام کرد که شرکت سرمایه‌گذاری استانی گیلان سهامداران خود را برای حضور در مجمع دعوت کرده است و انتظار می‌رود که استان خراسان جنوبی نیز سهامداران خود را به مجمع دعوت کند. نحوه برگزاری این مجامع شبیه دیگر مجامع است و هیچ تغییری در آن صورت نخواهد گرفت.

در پاسخ به پرسشی درباره زمان پایان مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، جعفری اظهار کرد که سعی می‌شود تا حداکثر تلاش برای برگزاری این مجامع در چارچوب زمانی تعیین شده توسط شورای عالی بورس انجام شود.

در نهایت، مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالتی مناسب برای سهامدارانی هستند که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند. بر اساس آمار اعلامی، بیش از ۵۰ میلیون نفر از سهامداران سهام عدالت به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مشارکت دارند. اکنون منتظر باید بمانیم تا ببینیم آیا مجامع این شرکت‌ها تا پایان مهلت معین شده در شهریورماه امسال برگزار خواهند شد یا خیر؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *