پایگاه خبری هامپوئیل
0

واکنش ایران به تصویب قطعنامه جدید علیه برنامه هسته‌ای

واکنش ایران به تصویب قطعنامه جدید علیه برنامه هسته‌ای
بازدید 18

در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجه هامپوئیل، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش خود درباره اجرای موافقتنامه پادمان جامع و همچنین گزارش فصلی اجرای برجام را در اختیار ۳۵ عضو شورای حکام قرار داد.

در این گزارش آمده است که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران با افزایش ۱۰۳۸.۷ کیلوگرمی از زمان گزارش قبلی به ۵.۵۲۵.۵ کیلوگرم رسیده است.

همچنین ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص ۶۰ درصد با کاهشی ۶.۸ درصدی به ۱۲۱.۵ کیلوگرم رسیده است. همچنین ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده با خلوص ۲۰ درصد نیز با افزایشی به ۷۱۲.۲ کیلوگرم رسیده است.

در گزارش آمده است که در یک سال گذشته، ایران و آژانس به همکاری و مذاکرات فنی و حقوقی مستمر و فشرده‌ای درباره موضوعات مختلف پرداخته‌اند، از جمله حل و فصل چهار مکان، صدور روادید بازرسان آژانس، هم‌ترازی مواد هسته‌ای، و ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی. از این میان، دو مکان از چهار مکان حل شده و ابهام‌های آژانس درباره ذرات اورانیوم ۸۴ درصدی نیز حل شده است.

یک منبع آگاه در رابطه با احتمال صدور قطعنامه درباره ایران در نشست شورای حکام به ایسنا گفت «در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه برنامه هسته‌ای ایران تصویب نمی‌شود».

به نظر کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی تلاش دارند، فشار بر ایران را به شکل‌های مختلف حفظ کنند اما به نظر دولت آمریکا که درگیر بحران غزه و اوکراین و انتخابات آتی ریاست جمهوری است چندان به تشدید فضا در مورد ایران تمایلی ندارد و از هرگونه تنش‌ نظامی، دیپلماتیک و هسته‌ای با تهران اجتناب می‌کند.

در عین حال این احتمال که سه کشور اروپایی و آمریکا در نشست هفته آینده و «بیانیه‌ای غیرالزام‌آور»، همانند گذشته ادعاهای خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کنند وجود دارد.

تشدید فضا در شورای حکام در حالی که ایران به تعهداتش طبق موافقت‌نامه پادمان جامع عمل می‌کند و همکاری‌هایش با بازرسان را در چارچوب بیانیه اسفند ۱۴۰۱ ادامه می‌دهد می‌تواند ایران را به تصمیماتی از جمله افزایش سانتریفیوژهای پیشرفته یا افزایش سطح و میزان غنی‌سازی سوق دهد و این موضوعی است که مقامات آمریکایی و اروپایی و آژانس ریسک آن را نمی‌پذیرند.

با این وجود، به نظر آژانس و مدیرکل به شدت از س

وی کشورهای اروپایی و رژیم صهیونیستی تحت فشار هستند تا فضا در شورای حکام را علیه ایران تشدید کنند از این رو شیطنت‌های آنها در شورای حکام و نیز با نفوذ در متن گزارش‌های مدیرکل درباره ایران ادامه دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *