پایگاه خبری هامپوئیل
0

گامی نو در جهت خودکفایی گندم: معرفی ۵ رقم جدید گندم نان زمستانه

گامی نو در جهت خودکفایی گندم: معرفی ۵ رقم جدید گندم نان زمستانه
بازدید 17

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم اعلام کرد که پنج رقم جدید گندم نان زمستانه برای مناطق سرد و معتدل کشور به عنوان محصولاتی مناسب معرفی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای آذرباایجان شرقی؛ مظفر روستایی اعلام کرد که برای کاشت در دیمزار‌های مناطق سرد و معتدل، پنج رقم جدید گندم نان زمستانه با نام‌های همتا، کیان، شایان، دهقان و نفیس معرفی شده است.

وی افزود: ویژگی‌های بارز این ارقام شامل ظرفیت عملکرد بالا، تاب‌آوری در برابر تنش‌های محیطی، خصوصیات نانوایی مناسب، زودرسی و تحمل بیماری‌ها است.

رئیس موسسه دیم اظهار داشت: با معرفی این پنج محصول، تعداد ارقام گندم نان این موسسه برای اقلیم‌های مختلف در کشور به ۳۸ رقم افزایش یافته و افزایش تولید گندم در کشور قابل پیش‌بینی است.

روستایی افزود: رقم همتا در شرایط دیم و آبیاری تکمیلی قابلیت کشت دارد و می‌تواند تولید بیشتری را برای کشاورزان فراهم کند.

وی اظهار کرد: در سال زراعی جاری، سطح زیر کشت پرورش این ارقام در استان‌های مختلف به ترتیب معین شده و بذر کافی تهیه و به کشاورزان توزیع می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم اعلام کرد: علاوه بر پنج رقم گندم، دو رقم جو و دو رقم نخود نیز معرفی شده است، که تعداد ارقام معرفی شده امسال این موسسه به ۱۴ رقم می‌رسد.

موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با فعالیت در ۲۱ استان دیم خیز، ارقام جدید و سازگار را معرفی کرده و در توسعه کشاورزی نقش مهمی دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *