پایگاه خبری هامپوئیل
0

خاورمیانه در دستان توانمند: نگاهی به هوش و ذکاوت حاکمان عرب.

خاورمیانه در دستان توانمند: نگاهی به هوش و ذکاوت حاکمان عرب.
بازدید 19

زیرک‌‌ترین و باهوش‌ترین حاکم عرب خاورمیانه کیست؟ پاسخ این سوال را در این مطلب بخوانید.

به گزارش خبرنگار بین‌المللی هامپوئیل، هاآرتص در یک مقاله با قلم مشی کورن نوشت: امیر قطر، تمیم بن حمد آل ثانی، از زمان به قدرت رسیدن این کشور کوچک را به یک بازیگر مهم در صحنه بین‌المللی تبدیل کرده است. وقتی او مشغول مصالحه با همسایگان خود در منطقه خلیج فارس و پشتیبانی مالی از حماس نیست، تحصیلاتش در بریتانیا و تجربیاتش در ارتباط با کشورهای غربی به او کمک می‌کند.

در ادامه مقاله آمده است: قطر برای اولین بار زمانی که درخواست میزبانی جام جهانی 2022 را مطرح کرد، به سرخط خبرهای رسانه‌های جهان رسید؛ این پیشنهاد مورد انتقادهای زیادی از سوی ارتشا و فساد بود. پس از برگزاری مسابقات، اتهامات نقض حقوق بشر در مورد بدرفتاری با کارگران مهاجر ساخت ورزشگاه‌های میزبانی منتشر شد.

قطر در مدت کوتاهی پس از شروع جنگ اسرائیل و حماس در ماه اکتبر دوباره به صدر اخبار رسانه‌ها بازگشت. این کشور با ذخایر گازی غنی به عنوان یکی از کشورهایی با خطوط ارتباطی فعال با اسرائیل و حماس، نقش میانجیگری را بر عهده گرفت و به انجام اولین توافق آزادی گروگان‌ها کمک کرد. همچنین، دوحه سعی در به دست آوردن آزادی بقیه گروگان‌ها دارد.

اما حمایت مالی و پناهندگی از رهبران حماس و تلاش برای دسترسی به اطلاعات حساس امنیتی، باعث افزایش حساسیت مقامات اسرائیلی درباره این کشور کوچک اما قدرتمند شده است.

تمیم بن حمد، که در سال 2013 به قدرت رسید، به عنوان یک رهبر پیچیده شناخته می‌شود که با راحتی در میان خاورمیانه و غرب حرکت می‌کند. او در سال 1980 در دوحه متولد شد و چهارمین پسر شیخ حمد بن خلیفه، پادشاه سابق، است. تمیم تحصیلات خود را در مدرسه اختصاصی شربورن در دورست جنوب انگلیس به پایان رساند. پس از فارغ‌التحصیلی، به تحصیل در آکادمی نظامی سندهورست انگلیس پرداخت. پس از اتمام تحصیلات در سال 1998، به قطر بازگشت و به عنوان افسر در ارتش این کشور خدمت کرد. زمانی که پدرش از قدرت کناره‌گیری کرد وی تنها 33 سال داشت.

از زمان مواجهه با تاج و تخت، تمیم به نقش آفرینی نسل جدید پرداخته است، که امروزه معمولاً رهبران عرب تا پای مرگ از قدرت دست نمی‌کشند. او دارای دو همسر و ۷ پسر و ۶ دختر است.

تحصیلات تمیم در بریتانیا به او اجازه می‌دهد تا به زبان غربی سخن بگوید در حالی که بر روی واقعیت خاورمیانه مانور می‌دهد. او راه پدرش را ادامه داده و در حال تبلیغ یک پادشاهی محافظه‌کار به عنوان کشوری مترقی با درهای باز به روی جهان است.

تمیم از زمان ولیعهدی، برای تقویت جایگاه بین‌المللی قطر اقداماتی انجام داده است، از جمله جذب رویدادهای مهم ورزشی و در اختیار گرفتن تیم‌های معروف جهان. او در سال 2006 به عنوان رئیس کمیته برگزاری بازی‌های آسیایی دوحه ایفای نقش کرد. این بازی‌ها قرار است در سال 2030 در قطر برگزار شوند.

در آن سال، او توسط خوانندگان روزنامه مصری الاهرام به عنوان “بهترین شخصیت ورزشی جهان عرب” انتخاب شد. در سال 2011، تمیم ترتیب خرید باشگاه فرانسوی پاریسن ژرمن را داد. اما بزرگترین دستاورد او در سال 2022 بود، زمانی که قطر میزبان جام جهانی فوتبال شد، که به عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین کمپین‌های تبلیغاتی تاریخ شناخته می‌شود.

امیدواری تمیم بن حمد این بود که با میزبانی جام جهانی، جایگاه قطر را به عنوان یک بازیگر جهانی مشروع ارتقا بخشد و برای این کشور در برابر رقبای منطقه‌ای خود، میزانی از قدرت ایجاد کند. اما واقعیت این است که، به رغم ادعاها در مورد اینکه قطر “ورزش شویی” انجام داده است، جام جهانی توانست توجه عمومی را از موارد نقض حقوق بشر و سیاست‌های این کشور در قبال زنان و جامعه ال جی بی تی کیو منحرف نماید. این رویداد به ویترینی برای نمایش قطر برای میلیون‌ها نفر در غرب تبدیل شد، اما این یکی از ابتکارات پدر تمیم در دهه 1990 بود که جایگاه کوچک‌ترین کشور عربی را چنین ارتقا بخشید و دیدگاه رسانه‌ای و توازن قدرت در خاورمیانه را تغییر داد.

شیخ حمد آل ثانی، در سال 1996 که یک سال پس از تحویل گرفتن قدرت از پدرش، خلیفه بن حمد آل ثانی بود، در یک کودتای غیرخشونت‌آمیز، شبکه الجزیره را راه‌اندازی کرد. در دوران حکومت حمد، قطر تولید گاز خود را افزایش داد و به ثروتمندترین کشور جهان از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی تبدیل شد. در سال 1997، قطر شروع به صادرات ال ان جی کرد. این کشور در حال حاضر دومین صادرکننده بزرگ ال ان جی جهان است و بر اساس آمارهای سال 2021 وزارت انرژی آمریکا، سومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد که معادل حدود 11 درصد کل ذخایر اثبات شده جهان است.

موفقیت‌های شیخ تمیم در دوران زمامداری اش موقعیت خاندان آل ثانی را که از قرن نوزدهم میلادی در مصدر امور بوده اند، تقویت کرده است. ثروت خالص خانواده سلطنتی قطر 335 میلیارد دلار برآورد شده، اما سال گذشته شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، این رقم را 133 میلیارد دلار ارزیابی نمود. ثروت امیر قطر به تنهایی 2 میلیارد دلار برآورد شده است.

خانواده آل ثانی سرمایه‌گذاری‌های متعددی در سراسر جهان به ویژه در لندن انجام داده است، که از جمله می‌توان به برج شارد، مجتمع خرید مجلل هارودز، پروژه مسکونی چلسی باراکس، منطقه تجاری کاناری وارف و همچنین شرکت امپرایر استیت بیلدینگ در نیویورک اشاره کرد. همچنین، پادشاهی قطر در بانک بارکلیز، بریتیش ایرویز و شرکت فولکس‌واگن سهامدار است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *