پایگاه خبری هامپوئیل
0

نگرانی از افزایش قیمت مرغ در ایام عید و رمضان

نگرانی از افزایش قیمت مرغ در ایام عید و رمضان
بازدید 9

رصد قصابی‌های شهر تهران نشان می‌دهد که در حال حاضر، هر کیلوگرم مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها با قیمت ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین، قیمت هر کیلو سینه مرغ در حدود ۱۷۵ تا ۱۸۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو فیله مرغ نیز بین ۲۰۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و فعالین صنعت پرورش طیور اعلام کرده‌اند که با توجه به وضعیت مناسب تولید و عرضه مرغ، قیمت مرغ در ایام عید و ماه مبارک رمضان تغییر نخواهد کرد.

بازار مرغ در آستانه سال جدید آرام است و هیچ کمبودی در آن مشاهده نمی‌شود. قیمت‌ها نیز در حال کاهش است. امسال، قیمت مرغ تا بالای ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت و در برخی قصابی‌ها به ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار تومان رسید.

اما در روزهای منتهی به سال جدید، قیمت‌ها کاهش یافته و قیمت هر کیلوگرم مرغ به طور میانگین در خرده‌فروشی‌های شهر تهران در محدوده ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان تثبیت شده است.

وضعیت تولید مطلوب است

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران درباره وضعیت تولید مرغ به همشهری اظهار کرده است که در بخش تولید، شرایط فعلی مطلوب است و جوجه‌ریزی به گونه‌ای انجام شده که ما نه فقط برای عید، بلکه برای فروردین و اردیبهشت هم هیچ نگرانی برای تامین بازار گوشت مرغ نخواهیم داشت.

علی ابراهیمی با اشاره به وضعیت مناسب جوجه‌ریزی در ماه‌های پایانی سال اظهار کرده است: جوجه‌ریزی در آذرماه تقریباً ۱۴۴ میلیون قطعه بود. همچنین، جوجه‌ریزی در ماه‌های دی و بهمن هر کدام ۱۵۲ میلیون قطعه بود که این اعداد در طول تاریخ پرورش طیور کشور بی‌سابقه است و می‌شود گفت بی‌نظیر بوده‌اند. بر اساس این اظهارات، تا اردیبهشت‌ماه هیچ کمبودی در بازار گوشت مرغ انتظار نداریم.

وی در مورد قیمت مرغ زنده درب مرغداری نیز توضیح داده است: طبق ابلاغیه‌ای که صادر شده، کف قیمت مرغ درب مرغداری به عنوان قیمت حمایتی ۵۸ هزار تومان اعلام شده است، اما این اعداد ثابت نخواهند بود و قیمت‌ها به مواد اولیه پرورش مرغ مانند دان و خوراک مرغ وابسته است که بر قیمت تمام شده آن تاثیر می‌گذارد.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی کشور افزود که در سال‌های گذشته، در این موقع از سال یکی از مشکلات کشور کمبود مرغ بود، اما امسال اینگونه نیست و مرغ به وفور تولید می‌شود. او افزود: با این حال، باید توجه داشت که وقتی قیمت‌ها پایین می‌آید، مرغداران ضرر نکنند تا توان تولید دچار اشکال نشود، اما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، تا اردیبهشت‌ماه هیچ مشکلی در بازار وجود ندارد.

هر کیلو مرغ چند؟

رصد قصابی‌های شهر تهران نشان می‌دهد که در حال حاضر، هر کیلوگرم مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها با قیمت ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین، قیمت هر کیلو سینه مرغ در حدود ۱۷۵ تا ۱۸۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو فیله مرغ نیز بین ۲۰۵ تا ۲۲۰ هزار تومان است. علاوه بر قصابی‌ها، گوشت مرغ گرم و منجمد در میادین میوه و تره‌بار با قیمت تنظیم بازاری در حال توزیع است و طبق اعلام مسئولان جهاد کشاورزی، این روند عرضه تا پایان ماه مبارک همچنان ادامه خواهد داشت.

در حال حاضر، در میادین میوه و تره‌بار هر کیلو مرغ تازه با قیمت ۷۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. همچنین، هر کیلو ران بدون پوست و دنبالچه ۱۱۲ هزار تومان؛ هر کیلو مغز ران بدون پوست و استخوان ۱۱۷ هزار تومان؛ هر کیلو سینه با استخوان ۱۲۴ هزار تومان؛ سینه بدون استخوان (شنیتسل) ۱۵۶ هزار تومان؛ و هر کیلو فیله ۱۸۱ هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت مرغ بیشتر نمی‌شود

با توجه به وضعیت مساعد تولید، قیمت مرغ در ایام عید و ماه رمضان گران نخواهد شد. زیرا در ابتدای هفته جاری، مجتبی نوروزی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد که ۵ محموله گوشت مرغ به کشور عراق صادر شده است. او افزود که میزان جوجه‌ریزی مرغداری‌ها به بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه رسیده و از ابتدای سال آینده این میزان به ۱۷۰ میلیون قطعه افزایش خواهد یافت.

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی، نیز اظهار داشته است که قیمت مرغ در یک ماه اخیر تغییری نداشته و با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ در ایام پایانی سال و ماه رمضان تغییری نداشته باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *