پایگاه خبری هامپوئیل
0

آیا در نوروز ۱۴۰۳ بنزین عیدانه دریافت خواهیم کرد؟

آیا در نوروز ۱۴۰۳ بنزین عیدانه دریافت خواهیم کرد؟
بازدید 9

از زمان شروع سیاست سهمیه‌بندی بنزین در دهه ۸۰، در برخی سال‌ها دولت یا مجلس به منظور ارتقای رفاه عمومی در دوره سفرهای نوروزی و توسعه صنعت گردشگری، حق استفاده از بنزین نوروزی را به صاحبان خودرو اختصاص داده‌اند.

با توجه به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، از زمان شروع سیاست سهمیه‌بندی بنزین در دهه ۸۰، در برخی سال‌ها دولت یا مجلس به منظور حمایت از رفاه عمومی در دوره سفرهای نوروزی و توسعه صنعت گردشگری، سهمیه بنزین نوروزی را به صاحبان خودرو اختصاص داده‌اند. این طرح در برخی سال‌ها اجرا شده و در برخی دیگر نه.

آخرین بار که مجلس شورای اسلامی وعده واریز بنزین نوروزی را به صاحبان خودرو داد به اسفند ۱۳۹۸ برمی‌گردد. آن زمان، تنها ۴ ماه پس از افزایش قیمت بنزین، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رئیس وقت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، وعده داد که در تعطیلات نوروز ۶۰ لیتر بنزین به سهمیه کارت‌های سوخت اضافه می‌شود. با این حال، شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شد که بنزین نوروزی منتفی شود. نمایندگان مجلس بلافاصله وعده دادند که بنزین نوروزی پس از پایان همه‌گیری کرونا به خودروها اختصاص داده شود، اما عمر کرونا در ایران به درازا کشید و از بنزین نوروزی هیچ خبری نشد.

کشور در نوروز ۱۴۰۰ نیز درگیر کرونا بود و مطابق انتظار، هیچ خبری از سهمیه نوروزی بنزین منتشر نشد. در حالی‌که در نوروز ۱۴۰۱ و نوروز ۱۴۰۲ انتظار می‌رفت دولت و مجلس سهمیه بنزین عیدانه را به صاحبان خودروها اختصاص دهند تا حداقل وعده ۶۰ لیتر بنزین هدیه نوروز ۱۳۹۹ که لغو شده بود محقق شود، اما این اتفاق رخ نداد و در فروردین ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ تنها سهمیه بنزین همان ماه‌ها به کارت‌های سوخت واریز شد و خبری از بنزین عیدانه نبود.

در آستانه نوروز ۱۴۰۳ بار دیگر بحث سهمیه نوروزی بنزین مطرح شده است. البته این بحث‌ها تنها به محافل غیر رسمی مثل فضای مجازی محدود شده و تا کنون هیچ مقام رسمی در این خصوص اظهارنظر نکرده است.

هنوز بیش از یک ماه تا ایام نوروز باقی است و امکان یک شگفتانه وجود دارد اما برخی موضوعات از جمله افزایش مصرف بنزین در کشور باعث شده که احتمال اختصاص سهمیه بنزین نوروزی کاهش پیدا کند. فروردین ماه امسال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ۵ درصدی مصرف سوخت در ایام نوروز ۱۴۰۲ به نسبت سال گذشته خبر داد و در طول سال نیز بارها آمارهایی از افزایش مصرف بنزین و ناترازی بنزین اعلام شد.

با توجه به این موضوع و شایعات متعددی که در طول سال در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد باید دید آیا دولت و مجلس برنامه‌ای برای اختصاص بنزین نوروزی به خودروها دارند یا خیر. همچنین باید دید مصادف شدن ایام نوروز ۱۴۰۳ با ماه مبارک رمضان چه تأثیری می‌تواند روی این موضوع بگذارد.

در حال حاضر تنها امری که به طور قطعی قابل تأیید است، اختصاص ۶۰ لیتر سهمیه بنزین برای ماه فروردین است که در آخرین روز سال ۱۴۰۲ در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر