پایگاه خبری هامپوئیل
0

عقب‌نشینی آنفلوانزا: آمار مبتلایان رو به کاهش است

عقب‌نشینی آنفلوانزا: آمار مبتلایان رو به کاهش است
بازدید 10

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که حدود دو تا سه درصد موارد دارای علائم سرماخوردگی، مبتلایان کرونا هستند، گفت: موج آنفلوانزا رو به کاهش است.

به گزارش منبع خبری سلامت هامپوئیل، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد که تقریباً دو تا سه درصد از موارد دارای علائم سرماخوردگی، در واقع مبتلا به ویروس کرونا هستند. همچنین، اظهارات شهنام عرشی درباره کاهش موج آنفلوانزا تأکید می‌کند.

عرشی افزود که زیرسویه اومیکرون معروف به JN۱ حدود یک ماه است که در کشور شناسایی شده است، اما بیشتر موارد ابتلا به این سویه در کشور ما را تشکیل نمی‌دهد. او افزود که این سویه در اروپا شش ماه شیوع داشته و تنها ۶۰ درصد از موارد ابتلا به کرونا در این منطقه را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: وقتی این سویه در کشورهای اروپایی شیوع پیدا می‌کند یقیناً به فاصله چند هفته به کشور ما نیز می‌رسد؛ به همین دلیل رصد سویه‌های جدید به طور مداوم در کشورمان انجام می‌شود.

عرشی ادامه داد: از سوی دیگر، تجربه سایر کشورها که این زیرسویه در آن‌ها چندماه است شایع شده، نشان می‌دهد که شیوع این زیرسویه، افزایش آنچنانی موارد ابتلا و بستری را در پی نداشته است اما سرایت بسیار بالایی دارد اما شدت بیماری کم است و وقتی افراد به ویروس مبتلا می‌شوند ایمنی نسبی نیز در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر تست کرونا معمولاً از موارد مشکوک به کرونای بستری یا موارد ابتلای شدید به علائم سرماخوردگی گرفته می‌شود، گفت: از کل تعداد موارد دارای علائم سرماخوردگی در کشور، حدود دو تا سه درصد موارد را مبتلایان کرونا تشکیل می‌دهند.

وی همچنین درباره وضعیت بروز آنفلوانزا نیز بیان کرد: در آذرماه و بهمن ماه دو پیک آنفلوانزا را تجربه کردیم که در گروه‌های حساس که واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده بودند ممکن بود تظاهرات بالینی شدیدی نشان دهد.

عرشی افزود: در آذرماه نوع A و در بهمن ماه نوع B آنفلوانزا بیشتر شایع شده بود؛ در آنفلوانزای نوع B ممکن است علاوه بر علائم مشابه سرماخوردگی، علائم گوارشی ماننو تهوع و دل درد و اسه

ال و … نیز بروز پیدا کند.

وی تصریح کرد: موج آنفلوانزا رو به کاهش و در حال طی کردن روند نزولی است. البته باتوجه به سرمای هوا، ممکن است افراد به سایر ویروس‌های سرماخوردگی نیز مبتلا شوند و بنابراین مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر