پایگاه خبری هامپوئیل
0

بورس: آینه تمام‌نمای اقتصاد ایران

بورس: آینه تمام‌نمای اقتصاد ایران
بازدید 15

با نگاهی گذرا به بازار بورس شاهد افت روزانه قیمت سهام هستیم.

بورس انعکاس وضعیت اقتصادی کشور

تصمیمات بدون مشورت کارشناسی دولت، بازار بورس را به وضعیت فعلی افکنده است. در سراسر جهان، بورس به عنوان آینه‌ای از وضعیت اقتصادی کشور عمل می‌کند و به عبارتی نمایشگاهی از اقتصاد آن کشور است.

سیاستمداران کشور ما به طور مداوم به دنبال راه‌حل‌های بلندمدت هستند، اما به نظر متخصصان اقتصادی، اجرای برنامه‌های کوتاه‌مدت بدون درنظر گرفتن آینده بهتر است.

بدترین امر این است که سیاست انقباضی دولت نیز بر وضعیت بورس تأثیر گذاشته است. به عبارت دیگر، این وضعیت بورس را تحت تأثیر قرار داده است. به نظر نوید رجایی، کارشناس بازار سرمایه، اجرای سیاست‌های انقباضی مناسب است تا با تورم مقابله شود، اما تا زمانی که سازوکارهای مناسب اقتصاد بین‌المللی اجرا نشود، این اقدامات تنها بهبود کوتاه‌مدتی را به دنبال دارند و راه‌حلی برای مسائل بلندمدت فراهم نمی‌کنند.

بورس: آینه تمام‌نمای اقتصاد ایران

این سیاست تولید با مشکلاتی روبه‌رو شده است و همه می‌دانیم که مشکل اصلی در حوزه تولید است، به عبارت دیگر، از طریق تولید ناکافی مردم به خطر می‌افتند. از سوی دیگر، بانک مرکزی همین سیاست را در پیش گرفته و این باعث می‌شود که در آینده، بورس هیچ توجهی به آنچه مانند یک فنر آزاد در حال جلوه دادن خودش است، نکند.

هامپوئیل در این باره گزارش می دهد؛

در اولین روز هفته بورس اوراق بهادار تهران، امروز را با کاهش آغاز کرد؛ به طوری که شاخص کل با افت ۱۸ هزار و ۵۱۷ واحد در عدد دو میلیون و ۶۰ هزار و ۲۲ واحد ایستاد.

بورس: آینه تمام‌نمای اقتصاد ایران

شاخص هم‌وزن نیز با کاهشی به مقدار ۶۲۲۷ واحد، به رقم ۷۲۱،۴۰۱ واحد رسید.

تعداد معاملات امروز در بورس بیش از ۳۳۸ هزار فقره بود که به ارزش ۵۷۳۵ میلیارد تومان رسید.

اما برخی تحلیل‌گران اعتقاد دارند که تالار شیشه‌ای در ماه اسفند بهتر از ماه بهمن عمل خواهد کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *