پایگاه خبری هامپوئیل
0

حساب خود را چک کنید: سود سهام عدالت در حال واریز

حساب خود را چک کنید: سود سهام عدالت در حال واریز
بازدید 8

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در رابطه با چرایی عدم واریز سود سهام عدالت متوفیان برای برخی وراث نکاتی را مطرح کرد.

در پاسخ به سوالی درباره عدم واریز سود سهام عدالت برای برخی از وراث، محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، اظهار کرد: “احتمالاً گروهی که کارهای مربوط به انتقال سهام عدالت متوفیان خود را انجام دادند، اما سودی دریافت نکردند، این اقدامات را از طریق پیشخوان دولت انجام داده‌اند.”

وی افزود: “مراجعی که برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث اعلام شد، ۴۴ کارگزاری منتخب و شعب منتخب ۴ بانک بوده و بحث دفاتر پیشخوان مطرح نبود. جلساتی با قوه قضائیه در رابطه با دفاتر پیشخوان دولت داریم تا قوه قضائیه اطلاعات افراد را به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بدهد و سپس ما نیز کار تقسیم و بعد پرداخت سود سهام را داشته باشیم.”

باغستانی ادامه داد: “البته برخی افراد هم به بخش‌های دیگر مانند کافی نت‌ها مراجعه کرده‌اند و به سبب این که این مسیر مصوب شورای عالی بورس نیست، بر این اساس ما نمی‌توانیم خارج از چهارچوب مصوبه گام برداریم و اصلاً این اطلاعات به دست ما نخواهد رسید.”

وی افزود: “در نهایت باید گفت با قوه قضائیه در تعامل برای دریافت اطلاعات از بخش دفاتر پیشخوان دولت و پیگیر این مورد و رفع ابهامات این موضوع هستیم.”

باغستانی تاکید کرد: “زمانی که ۸ شرکت سود سهام خود را واریز کنند و اطلاعات هم از قوه قضائیه دریافت شود، این سودها همراه با واریز مرحله سوم سود سهام عدالت برای وراث واریز خواهد شد و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.”

ثبت نام جاماندگان سهام عدالت

در هفتم آذر ماه سال گذشته، بعد از گذشت مدت‌ها از بلاتکلیفی، نهایتاً شکل برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تصویب و اعلام شد.

این مجامع که از سال ۹۹ متوقف شده بودند، از آن زمان تاکنون هیئت مدیره آن‌ها تجدید نشده و اعضای هیئت مدیره مدت ماموریت‌شان تمام شده است. اما پس از انتخاب روش مدیریت سهام عدالت توسط مردم در سال ۹۹، هیچ نقشی در انتخاب اعضای هیئت مدیره این شرکت‌ها نداشتند.

در ادامه، گره برگزاری مجامع سهام عدالت در سال گذشته باز شده و اولین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای استان خراسان شمالی برگزار و با حضور ۵۲.۱ درصد از سهامداران همراه شد. دومین مجمع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نیز برگزار شد و ۶۳.۲ درصد از سهامداران در آن شرکت کردند.

برگزاری مجامع سهام عدالتی که در مورد شکل برگزاری آن اظهاراتی داده شده بود، به صورت حضوری و الکترونیکی و از طریق سامانه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام می‌شود، اما رای‌گیری به‌طور کاملاً الکترونیکی است.

در مورد اهمیت مشارکت و حضور سهامداران در این مجامع، مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، اظهار کرد: “امیدواریم سهامداران مشارکت خوبی در این انتخاب داشته باشند، زیرا این انتخابات می‌تواند به انتخاب هیئت مدیره قوی و کارآمد منجر شود که این موضوع می‌تواند بر سودآوری سهامداران تأثیرگذار باشد.”

وی افزود: “هر چقدر هیئت مدیره کارآمدتر باشد، مدیریت شرکت بهبود پیدا می‌کند و با عملکرد بهتر، سودآوری سهامداران نیز افزایش می‌یابد. در کل، مشارکت در تصمیم‌گیری از جمله مواردی است که افراد با حضور در انتخابات سهام عدالت می‌توانند در آن نقش داشته باشند.”

شرایط جدید ثبت نام سهام عدالت

به طبق مصوبه شورای عالی بورس، باید تا ابتدای شهریور امسال مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود. بنابراین، باید چراغ برگزاری این مجامع یکی پس از دیگری روشن شود. ولی‌الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده است که شرکت سرمایه‌گذاری استانی گیلان سهامداران خود را برای ۱۶ فروردین جهت شرکت در مجمع دعوت کرده و انتظار می‌رود استان خراسان جنوبی هم از سهامداران خود برای مجمع دعوت نماید. روش برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تغییری نکرده و مشابه دو مجمع دیگر برگزار خواهد شد.

در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تا پایان شهریور ۱۴۰۳ به پایان خواهد رسید؟ جعفری اظهار داشته است: “ما حداکثر تلاش را انجام می‌دهیم و جلسات توجیهی را با استان‌ها برگزار کرده‌ایم، توجیهی با حدود ۱۰ استان در سال ۱۴۰۲ داشتیم. در نهایت، حداکثر تلاش خود را انجام می‌دهیم تا مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در چارچوب مصوبه شورای عالی بورس برگزار شود.”

باید توجه داشت که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده‌اند. بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس، در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می‌کنند. در این انتظار هستیم که مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در شهریورماه امسال به اتمام برسند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *