پایگاه خبری هامپوئیل
0

واریز عیدی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی

واریز عیدی ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی
بازدید 15

عضو هیات رئیسه مجلس، ابراز امید خود را نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، در مرحله آخر همسان‌سازی، اعلام کرد.

با ارجاع به گزارش پارلمانی هامپوئیل، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد که تفاهمات مثبتی با دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم مطرح شده است. وی افزود: این تفاهمات به‌صورت مصوبه در لایحه برنامه هفتم توسعه یافته است.

در اوایل ماه اردیبهشت، وزیر رفاه اعلام کرد که پیشنهاد افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح درآمدی به تأیید هیأت امناء سازمان تأمین اجتماعی رسیده و به دولت ارسال خواهد شد. این پیشنهاد سپس توسط دولت تأیید شد و مقرر شد که تفاوت حقوق بازنشستگان که در چند مرحله پرداخت شده است، به‌زودی متمم شود. با این حال، وعده‌هایی که از سوی مسئولان داده شده بود برای تصویب و اجرای افزایش حقوق بازنشستگان در پایان ماه اردیبهشت، تاکنون عملیاتی نشده است و بسیاری از بازنشستگان با مشکلات مالی روبه‌رو هستند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد که تفاهمات خوبی با دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم انجام شده است و این تفاهمات به‌صورت مصوبه در لایحه برنامه هفتم توسعه یافته است.

مجتبی یوسفی درباره بحث همسان‌سازی و یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه برنامه هفتم توسعه، اظهار کرد: دولت در برنامه هفتم توسعه هیچ پیشنهادی برای متناسب‌سازی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان ارائه نداده بود و در نهایت، با همکاری میان رئیس مجلس، اعضای کمیسیون تلفیق و رئیس سازمان برنامه، در دو بخش به حوزه بازنشستگی توجه شد.

میانگین حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۲ مشخص شد

با توجه به اعلامات از سوی صندوق بازنشستگی کشوری، میانگین درآمد بازنشستگان تا پایان شهریور امسال نسبت به همان دوره از سال گذشته، با افزایش ۴۲ درصدی مواجه بود.

طبق آمار منتشر شده توسط صندوق بازنشستگی کشوری، تعداد بازنشستگان تا پایان شهریور امسال به یک میلیون و ۶۴۱ هزار و ۳۴۰ نفر رسید، در حالی که در همین زمانهای سال گذشته این تعداد یک میلیون و ۵۸۵ هزار و ۳۴۳ نفر بوده است.

به طور خلاصه، تعداد کل بازنشستگان تا پایان تابستان امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، با ۳.۵ درصد افزایش یافته است.

از مجموع بازنشستگان، یک میلیون و ۳۲۷ هزار و ۹۷۵ نفر به عنوان بازنشستگان فعال، ۱۳ هزار و ۲۲۵ نفر به عنوان بازنشستگانی که از کار اخراج شده‌اند، ۶۱ هزار و ۹۹۱ نفر به عنوان بازنشستگان فوت شده و ۲۳۸ هزار و ۱۴۹ نفر به عنوان بازنشستگانی که درگذشته‌اند، شناخته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها از پایگاه اطلاعاتی صندوق بازنشستگی کشوری، استان تهران با ۳۲۴ هزار و ۹۷۴ نفر، بیشترین تعداد بازنشستگان را دارد و استان ایلام با ۱۴ هزار و ۱۶ نفر، کمترین تعداد بازنشستگان را داراست.

در مورد دلایل اخراج از کار، ۲ درصد ناشی از عوامل شغلی بوده و ۹۸ درصد دیگر به دلایل غیر شغلی اخراج شده‌اند. همچنین، در مورد بازنشستگان فوت شده، ۱۰ درصد ناشی از عوامل شغلی بوده و ۹۰ درصد بازنشستگان به دلایل غیر شغلی فوت کرده‌اند.

با توجه به جنسیت، درصد ۶۶ مربوط به بازنشستگان مرد و ۳۴ درصد بازنشستگان زن است.

در زمینه توزیع بر اساس دستگاه‌ها، وزارت آموزش و پرورش با یک میلیون و ۲۲ هزار و ۳۷۶ بازنشسته، بزرگترین دستگاه بازنشستگان را در این صندوق دارد که حدود ۶۲.۲۹ درصد از کل بازنشستگان را تشکیل می‌دهد. وزارت بهداشت نیز با ۲۱۷ هزار و ۷۰۵ نفر و درصد ۱۳.۲۶، در رتبه دوم قرار دارد.

یکی از چالش‌های مهم این صندوق، کاهش تحت پوشش قرارگیری بازنشستگان است. بر اساس تجربیات بین‌المللی، یک صندوق بازنشستگی پایدار باید نسبت پشتیبانی حداقل ۳ و در سطح مطلوب ۶ تا ۷ را داشته باشد.

در مورد میانگین درآمد بازنشستگان در سال ۱۴۰۲ (براساس تغییرات جدید)، میانگین اولین حقوق بازنشستگی به میزان ۱۶ میلیون و ۳۳ هزار تومان و میانگین آخرین حقوق اشتغال به ۱۶ میلیون و ۹۶۶ هزار تومان بوده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *