پایگاه خبری هامپوئیل
0

مبلغ عیدی و پاداش کارگران در سال 1402 چقدر است؟

مبلغ عیدی و پاداش کارگران در سال 1402 چقدر است؟
بازدید 15

شورای عالی کار اسفند ماه سال گذشته افزایش حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران را ۳۹ درصد تصویب کرد و از یک میلیون و ۹۱۲ هزار تومان به دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان افزایش داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، طبق ماده واحده قانونی که برای تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران در کارگاه‌های تحت حوزه قانون کار تصویب شده است، تمامی کارفرمایان موظف هستند به هر یک از کارگران خود، به نسبت یک سال کار، معادل شصت روز حقوق آخرین ماه کاری را به عنوان عیدی و پاداش پرداخت کنند.

مبلغ پرداختی به هیچ وجه نباید از مقدار حداقل نود روز حقوق روزانه قانونی تجاوز کند و مطابق تبصره یک از این ماده، مبلغ پرداختی برای کارگرانی که کمتر از یک سال در کارگاه فعلی مشغول به کار هستند، باید بر اساس تعداد ایام کاری در سال، به نسبت حقوق روزانه محاسبه شود.

همچنین، مبلغ پرداختی در هر ماه نباید از یک دوازدهم حداکثر تعیین شده ماده واحده این قانون فراتر رود. در صورتی که در کارگاهی مبلغی بیشتر از این مقدار پرداخت شود، این مبلغ بر اساس رویه معتبر کارگاه محسوب می‌شود.

مبنای محاسبه عیدی برای کارگران، یک سال کاری است و در صورتی که کارگر کمتر از یکسال در محل کار فعلی کار کرده باشد، عیدی او بر اساس تعداد ماه‌هایی که حقوق بیمه دریافت کرده، محاسبه می‌شود. در این صورت، این کارگران باید حقوق خود را به ازای هر ماه حقوقی که دریافت کرده‌اند، دو برابر کنند و آن را بر تعداد ماه‌های کارکردشان تقسیم کرده و حاصل را در اختیار داشته باشند.

شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، افزایش حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ را با تصویب ۳۹ درصد تصویب کرد و از یک میلیون و ۹۱۲ هزار تومان به دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان افزایش داد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *