پایگاه خبری هامپوئیل
0

داروخانه ها در آستانه بحران: کمبود دارو جدی تر از همیشه

داروخانه ها در آستانه بحران: کمبود دارو جدی تر از همیشه
بازدید 15

یک تولیدکننده دارو اظهار کرد: “در سال جدید، مردم برای تأمین داروهایشان از داروخانه به داروخانه دیگر سر می‌زنند، و البته در حال حاضر هم با این وضعیت، داروهای خود را تهیه می‌کنند.”

به گزارش خبرنگار سلامت هامپوئیل، مجتبی سرکندی، یکی از تولیدکنندگان دارو، درباره وضعیت فعلی تأمین دارو در کشور صحبت کرده است.

 بخش‌های مهم این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

به دلیل کمبود نقدینگی، برخی از داروخانه‌ها به دلیل مطالبات زیادی که از سازمان‌های بیمه‌گر دارند و ناتوانی در پرداخت بدهی‌های شرکت‌های پخش دارو، به مرز ورشکستگی رسیده‌اند. این وضعیت در سال جدید حتماً به تشدید خواهد پیوست.

همچنان با مشکلات قیمت‌گذاری دستوری داروها مواجهیم و در چنین شرایطی، تولید دارو برای تولیدکننده مقرون به صرفه نیست و اگر این وضعیت ادامه یابد، امسال شاهد ورشکستگی تعدادی از شرکت‌های تولید کننده دارو خواهیم بود.

اکنون کارخانه‌های بزرگ تولید دارو همچنان با ظرفیت خود کار می‌کنند، اما مسئله این است که حتی این کارخانه‌های بزرگ هم مجبور به تغییر روند تولید شده‌اند. به عنوان مثال، اگر یک کارخانه بزرگ ۳۰۰ نوع دارو تولید می‌کند ولی به دلیل ضرردهی، مجبور به تولید ۵۰ نوع دارو می‌شود، این تغییر منجر به کمبود و کاهش موجودی دارو در بازار می‌شود.

در نتیجه، مردم در سال جدید ممکن است برای تأمین داروهای خود از یک داروخانه به دیگری سر بزنند و البته در حال حاضر هم با این وضعیت، داروهای خود را تهیه می‌کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *