پایگاه خبری هامپوئیل
0

گزارش درگیری بین نیروهای آلمانی و حوثی های یمن

گزارش درگیری بین نیروهای آلمانی و حوثی های یمن
بازدید 9

خبرگزاری “دی. پی. آی” آلمان از منابع خود گزارش داد که برای اولین بار، ناوچه “هسن” که به نیروی دریایی آلمان تعلق دارد و در چارچوب یک هیات نیروهای دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ استقرار یافته، در عملیات محافظت از کشتی‌رانی در این منطقه شرکت کرده است.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل هامپوئیل، خبرگزاری “دی. پی. آی” آلمان اعلام کرد که برای اولین بار، ناوچه “هسن” که به نیروی دریایی آلمان تعلق دارد و در چارچوب یک هیات نیروهای دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ استقرار یافته، در عملیات محافظت از کشتی‌رانی در این منطقه شرکت کرده است. این عملیات به منظور حمایت از اقدامات ائتلاف متجاوز غربی تحت رهبری آمریکا و انگلیس علیه یمن صورت گرفته است.

منابع مورد استناد این خبرگزاری ادعا کرده‌اند که ناوچه آلمانی “هسن” با موفقیت “حمله شبه نظامیان حوثی یمن” (انصارالله) را دفع نموده است. همچنین، این منابع بیان کرده‌اند که این شناور نیروی دریایی آلمان در عصر سه‌شنبه با دو هدف دشمن مقابله نموده است.

بعضی رسانه‌ها ادعا می‌کنند که ارتش یمن قصد داشته با دو پهپاد این ناوچه را هدف قرار دهد. این خبرگزاری آلمانی همچنین اظهار داشته است که این اتفاق “اولین مداخله نیرو‌های دریای آلمان با تسلیحات جنگی که استقرار آن‌ها از روز جمعه (در دریای سرخ) آغاز شد است.”

همچنین، این رسانه آلمانی تأکید کرده است که این “یکی از خطرناک‌ترین ماموریت‌های نیرو‌های مسلح آلمان در چند دهه اخیر است.”

آمریکا و انگلیس در ساعات اولیه صبح روز ۲۱ دی‌ماه حمله به مواضع انصارالله یمن را آغاز کردند. این حملات پس از آن انجام شد که ارتش یمن در هفته‌های قبل از آن در حمایت از مقاومت فلسطین در نوار غزه چند کشتی صهیونیستی یا کشتی‌هایی که به سوی سرزمین‌های اشغالی می‌رفتند، را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده بود.

آمریکا و انگلیس به بهانه حفاظت از امنیت کشتیرانی در دریای سرخ، طی چند روز اخیر به حملاتشان به مواضع ارتش یمن ادامه داده‌اند. ارتش یمن اعلام کرده‌است تا زمان توقف جنگ غزه و لغو محاصره این باریکه، در حمایت از مردم غزه

و مقاومت فلسطین، همچنان به حملات خود علیه کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی در دریای سرخ ادامه خواهد داد.

با اعزام ناوگان نظامی آمریکا و متحدانش به آب‌های دریای سرخ در دی‌ماه و موج حملات هوایی و دریایی به یمن طی یک ماه گذشته، تنش‌ها در این منطقه به شدت افزایش یافته‌است.

در این میان، اتحادیه اروپا که تا پیش از این اعلام کرده بود که در مأموریت ائتلاف به اصطلاح “نگهبان رفاه” به رهبری آمریکا حضور نخواهد یافت و راه حل تنش‌آمیز کاخ سفید را ناکارآمد می‌دانست، در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای نسبت به مواضع گذشته از ارسال ناوگان نظامی به دریای سرخ و شروع مأموریت ادعایی تأمین امنیت دریانوردی، اما به طور مستقل و غیرمرتبط با ائتلاف آمریکایی خبر داد و این که کشور‌های اتحادیه اروپا طرحی را برای یک مأموریت امنیتی دریایی که به طور مستقل عمل می‌کند در دستور کار قرار می‌دهند.

به گزارش رویترز، در صورت تصویب این طرح، ایتالیا و فرانسه که قبلاً کشتی‌هایی در این منطقه داشته‌اند، به آلمان می‌پیوندند تا اولین کشتی‌هایی باشند که به مأموریت اتحادیه اروپا کمک می‌کنند. یکی از مقامات اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه قصد دارد این مأموریت را – به نام “اسپیدز” (به معنای یونانی سپر) در عرض “چند هفته” با حداقل چهار کشتی راه‌اندازی کند. با این وجود علیرغم تشدید حضور نظامی آمریکا و انگلیس در دریای سرخ، اما شرکت‌های کشتیرانی بزرگ مانند مرسک، هاپاگ-لوید و شرکت کشتیرانی مدیترانه همچنان از این مسیر اجتناب می‌کنند.

“بوریس پیستوریوس”، وزیر دفاع آلمان چند روز پیش درباره استقرار نظامی این کشور در دریای سرخ ادعا کرد: “اغراق نیست اگر بگویم که این جدی‌ترین، خطرناک‌ترین استقرار ادوات دریایی در چند دهه اخیر است.”

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *