پایگاه خبری هامپوئیل
0

کالابرگ دهه فجر: یارانه نقدی کم می‌شود یا کالایی؟

کالابرگ دهه فجر: یارانه نقدی کم می‌شود یا کالایی؟
بازدید 14

بر اساس توضیحات جدید مسئولان وزارت رفاه، در طرح کالابرگ فجر که به مدت سه ماه اجرایی می شود، یارانه خرید شهروندان نسبت به یارانه نقدی تا حدود قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، با اجرای طرح فجرانه، اصلاحاتی در سیستم یارانه‌ها اعمال می‌شود. بر این اساس، فردی با درآمد کمتر از دهک مجاز به دریافت یارانه، به جای مبلغ ۴۰۰ هزار تومان، مبلغ ۶۲۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد. همچنین، فردی با درآمد بین چهار تا هفت دهک، به جای مبلغ ۳۰۰ هزار تومان، مبلغ ۵۲۰ هزار تومان یارانه دریافت خواهد کرد.

برای حمایت از خانوارهای مستحق این یارانه‌ها، سبد غذایی تهیه می‌شود که شامل ۱۱ قلم کالا است. این سبد شامل اقلامی مانند شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج، قند، حبوبات و گوشت منجمد گوساله است.

برای اعمال این اصلاحات، شرط ۲۰۰ هزار تومان خرید از یارانه حذف شده و اعتبار تشویقی از ۱۲۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. این اعتبارها برای تأمین هزینه‌های خرید سبد غذایی معین شده است.

قیمت روز سبد مشتمل بر ۱۱ قلم کالا ۷۴۳ هزار و ۷۵۰ تومان است. خانوارهای مستحق در صورت خرید این سبد، مبلغ ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان را به عنوان قیمت سبد درآمدی سال ۱۴۰۱ می‌پردازند، و تفاوت مابین این قیمت و قیمت روز از محل اعتبار جدید دولت تأمین می‌شود.

با این تغییرات، هر یک از اقلام موجود در سبد غذایی اعتبار تشویقی مشخصی دارند که در صورت خرید، فقط اعتبار تشویقی آن قلم به فرد تعلق می‌گیرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *