پایگاه خبری هامپوئیل
0

سبد کالایی در ازای یارانه: جزئیات و نحوه دریافت

تأخیر در پرداخت حقوق، مشکلی همیشگی: چه زمانی این معضل حل می‌شود؟
بازدید 7

طرح استفاده از یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی که از سال گذشته به صورت پایلوت در چند استان کشور اجرا شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، طرح استفاده از یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی، که از سال گذشته به عنوان یک پروژه نمونه در چند استان کشور آغاز شده بود، اکنون به صورت گسترده در سراسر کشور به اجرا درآمده است. این طرح با هدف مدیریت بهتر بازار و حمایت از معیشت مردم در سراسر کشور به اجرا درآمده و تأثیرات مهمی بر یارانه‌ها داشته است که به شرح زیر است:

  •  افزایش یارانه: در این مرحله از طرح، میزان یارانه برای گیرندگان آن افزایش یافته است. گیرندگان یارانه سه دهک اول، در صورتی که حداقل ۷۰ درصد از مبلغ یارانه را برای خرید کالاهای مشخص از میان ۹ تا ۱۱ قلم صرف کنند، مشمول افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه خواهند بود. به عبارت دیگر، فقط خانوارهایی که از کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور یارانه دریافت می‌کنند، می‌توانند از این افزایش در مبلغ یارانه خود بهره‌مند شوند.
  •  تحول در الگوی مصرف: امیدواری این است که این طرح باعث تغییر الگوی مصرف مردم شود و آن‌ها را به سوی خرید کالاهای ضروری و مورد نیاز هدایت کند. این تغییر در الگوی مصرف بهبودی در کیفیت زندگی و معیشت مردم را نیز به همراه خواهد داشت.
  •  کاهش تخلفات و سوء استفاده: این طرح باعث کاهش تخلفات و سوء استفاده‌های مرتبط با یارانه‌ها خواهد شد، زیرا مردم مجبورند کالاهای مورد نیاز خود را طبق لیست مشخص شده در کالابرگ خریداری کنند و از تخلفات در این زمینه پیشگیری شود.

آیا کالابرگ جایگزین یارانه می‌شود؟

کالابرگ (یارانه غیرنقدی)، به طور کامل به عنوان جایگزین پرداخت نقدی یارانه مورد نظر نیست. یارانه‌بگیران اختیار دارند که یارانه خود را به دو صورت متفاوت دریافت کنند: از طریق کالابرگ الکترونیکی و خرید ۱۱ قلم گروه کالایی مخصوص، یا به صورت نقدی برداشت وجه کنند، و هیچ گونه اجباری در این خصوص وجود ندارد.

برای استفاده از طرح کالابرگ الکترونیکی، تنها از فروشگاه‌هایی که به سامانه کاربردی “شما” متصل هستند، امکان‌پذیر است. فروشگاه‌هایی که تمایل به شرکت در این طرح دارند، باید به سامانه “شما” (شبکه ملی اعتبار) مراجعه کرده و پس از نصب برنامه کاربردی، اقدامات لازم برای اتصال سامانه فروشگاهی خود به این شبکه را انجام دهند.

چگونه می‌توان با کارت یارانه، سبد کالا گرفت؟

در طرح کالابرگ، ۱۱ مورد اصلی از کالاهای ضروری شامل شیر و ماست کم چرب، پنیر سفید، گوشت سفید (مرغ)، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج، حبوبات و گوشت گوساله عرضه می‌شود.

همه کارت‌های بانکی که به نام سرپرست خانوار صادر شده باشند، می‌توانند در این طرح برای خرید استفاده شوند. خانواده‌ها هیچ محدودیتی در این زمینه ندارند و در صورت مشاهده هرگونه کم فروشی، گران‌فروشی، کیفیت پایین محصولات یا موارد دیگر، می‌توانند با سامانه ۱۲۴ وزارت صمت تماس بگیرند.

فروشگاه‌هایی همچون افق کوروش، جانبو، دیلی مارکت، فروشگاه هفت، گندم طلایی و رفاه در سراسر کشور در حال حاضر تحت پوشش طرح کالابرگ الکترونیکی هستند. همچنین تلاش‌هایی برای اتصال فروشگاه‌های کوچکتر در شهرها، دهستان‌ها و روستاها به طرح کالابرگ در حال انجام است. یارانه‌بگیران می‌توانند در چند مرحله از اعتبار خود از میان گروه ۱۱ مورد کالای اساسی خرید کنند.

هیچ محدودیتی برای خرید از یک نام تجاری خاص یا یک کیفیت معین وجود ندارد.

آیا خرید با کالابرگ از مبلغ یارانه کم می‌شود؟

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *