پایگاه خبری هامپوئیل
0

تورم نجومی در عربستان!

تورم نجومی در عربستان!
بازدید 15

تورم عربستان سعودی در ماه ژانویه در ۱.۶ درصد ثابت باقی ماند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی هامپوئیل، بر اساس گزارش اخیر اداره کل آمار عربستان، در ماه ژانویه، شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده اصلی‌ترین تحت تأثیر را تجربه کرده است که بیشتراً به دلیل افزایش ۱.۱ درصدی قیمت مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها بوده است. افزایش اجاره بهای واقعی مسکن نیز با ۱.۲ درصد نقش مهمی در این افزایش داشته است. همچنین، هزینه‌های غذا و نوشیدنی با ۰.۳ درصد و قیمت رستوران‌ها با ۰.۲ درصد نیز در این ماه افزایش یافته‌اند.

در مقابل، قیمت کالاها و خدمات شخصی با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل رفته و هزینه‌های حمل و نقل با ۰.۱ درصد و قیمت پوشاک و کفش با ۰.۶ درصد نیز کاهش یافته‌اند. همچنین، هزینه‌های بهداشت و درمان و قیمت دخانیات به ترتیب با ۰.۶ درصد و ۰.۷ درصد کاهش داشته‌اند.

در مقایسه با ماه ژانویه ۲۰۲۳، قیمت مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها با ۷.۸ درصد افزایش روبرو شده‌اند که اصلی‌ترین عامل آن افزایش ۹.۳ درصدی اجاره بهای واقعی مسکن است.

همچنین، در ماه ژانویه ۲۰۲۴، هزینه‌های غذا و نوشیدنی با یک درصد افزایش و هزینه رستوران‌ها و هتل‌ها با ۲.۴ درصد صعود کرده‌اند. در مقابل، قیمت اثاثیه، لوازم خانگی و نگهداری با ۳.۳ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت شده‌اند.

همچنین، در ماه ژانویه ۲۰۲۴، هزینه‌های فرآورده‌های نفتی پالایش شده نیز با ۱۲ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل روند صعودی داشته‌اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *