پایگاه خبری هامپوئیل
0

خواص شگفت‌انگیز میوه‌ای برای درمان یبوست

خواص شگفت‌انگیز میوه‌ای برای درمان یبوست
بازدید 18

یبوست می‌تواند باعث گرفتگی معده، نفخ، حالت تهوع و سختی در دفع شود. عوامل زیادی در ایجاد این وضعیت نقش دارند؛ از جمله: استرس، کم‌آبی بدن یا برخی مشکلات زمینه‌ای. مهم‌ترین عامل در بروز یبوست، رژیم غذایی است؛ عدم دریافت فیبر کافی یا مصرف زیاد لبنیات می‌تواند این شرایط را تشدید کند.

به گزارش هامپوئیل از برترین ها، یبوست می‌تواند عوارضی مانند گرفتگی معده، نفخ، حالت تهوع و سختی در دفع را به همراه داشته باشد. این وضعیت ممکن است ناشی از عواملی مانند استرس، کم‌آبی بدن یا مشکلات زمینه‌ای باشد. اما مهم‌ترین عامل در بروز یبوست، رژیم غذایی است؛ برای مثال، عدم دریافت فیبر کافی یا مصرف زیاد لبنیات می‌تواند این وضعیت را تشدید کند.

بعضی مواد غذایی خاص می‌توانند به رفع یبوست کمک کنند. مثلاً، سیب‌زمینی، دانه چیا و لوبیا از این دست هستند. اما طبق مطالعات انجام‌شده، «آلو» بهترین گزینه خوراکی برای رفع یبوست است. تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که آلو را در رژیم غذایی خود دارند، دفع آسان‌تری دارند و از ابتلا به یبوست به دور هستند. آلو دارای سه ماده مفید و ضد یبوست است: فیبر، سوربیتول و ترکیبات فنلی. فیبر به حفظ تحرکات روده و پیشگیری از یبوست کمک می‌کند.

علاوه بر فیبر، آلو حاوی یک الکل قندی به نام سوربیتول است که به طور طبیعی اثر ملین دارد. سوربیتول موجود در آلو می‌تواند به رفع یبوست و سهولت دفع در افراد مبتلا به یبوست مزمن کمک کند.

هم‌چنین آلو سرشار از ترکیبات فنلی است که قادر به تحریک روده هستند. این ترکیبات گیاهی فنلی دارای خواص ملین هستند و توانایی رفع یبوست را دارند.

این ویژگی‌ها ضمن تأمین سلامت گوارش، آلو را به یک انتخاب غذایی مناسب جهت بهبود عملکرد روده تبدیل می‌کنند.

آلو خشک به عنوان یک ملین طبیعی مورد توصیه برای افرادی است که از یبوست و سوء هاضمه رنج می‌برند. مصرف مداوم آلو خشک، زمان جابه‌جایی مواد غذایی در روده بزرگ را کاهش می‌دهد و هم‌چنین رشد باکتری‌های مفید در روده بزرگ را افزایش می‌دهد. همچنین، فیبر موجود در آلو می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند.

بنابراین، دریافت فیبر کافی، شما را از ابتلا به یبوست در امان نگه می‌دارد. در صورت دچار یبوست بودن، می‌توانید هر روز دو یا سه عدد آلو خشک را همراه وعده صبحانه مصرف کنید.

علاوه بر اینکه آلو بهترین خوراکی برای رفع یبوست است، می‌تواند فواید سلامتی دیگری هم داشته باشد؛ به‌ویژه: جلوگیری از تحلیل استخوان و کمک به مدیریت کلسترول.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *