پایگاه خبری هامپوئیل
0

شرط عجیب خودروسازان برای تحویل خودرو: واریز تمام پول قبل از تولید!

شرط عجیب خودروسازان برای تحویل خودرو: واریز تمام پول قبل از تولید!
بازدید 7

روزهای پایانی سال ۱۴۰۱، وزارت صمت با طراحی سامانه یکپارچه یکپارچه عرضه خودرو‌های داخلی بر مبنای نوبت دهی، خودروسازان را ملزم کرد تا تنها از طریق این بستر محصولات خود را عرضه کنند.

با توجه به گزارش‌های رسمی، تعداد افرادی که در سامانه نوبت‌دهی برای خودروها ثبت‌نام کرده‌اند، بیشتر از میزان برنامه و توان تولید خودرو در کشور بوده است. به همین دلیل و با نزدیک شدن به پایان سال، برخی از خودروسازان دچار مشکل شده‌اند و نمی‌توانند تعهدات خود را در سامانه نوبت‌دهی به صورت کامل اجرا کنند. امیر میرمنصف، مدیرعامل شرکت بهمن موتور، درباره وضعیت نوبت‌های درخواستی محصولات این شرکت در سامانه یکپارچه، اظهاراتی داشت. وی اعلام کرد که برای بخشی از نوبت‌های زمستان، فراخوان واریز وجه صادر شده است و بقیه نوبت‌ها پس از تخصیص ارز و تامین قطعات منفصله توسط وزارت صمت و بانک مرکزی، به واریز وجه دعوت خواهند شد و فرآیند ثبت‌نام تکمیل خواهد شد.

بهمن موتور در پاسخ به سوالی درباره «علت بروز مشکلات در روند فراخوان نوبت‌های زمستان»، اشاره کرد که در انتهای سال ۱۴۰۱، سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی بر اساس نوبت‌دهی، بیش از ۱۸ هزار نفر را به عنوان متقاضی یکی از محصولات شرکت بهمن موتور (دیگنیتی) ثبت کرده است. این در حالی است که میزان تولید این محصول در سال ۱۴۰۲، مطابق برنامه، حدود پنج هزار دستگاه بوده است، و بخشی از آن نیز مربوط به تعهدات سال ۱۴۰۱ با موعد تحویل سال ۱۴۰۲ بوده است که این موضوع نیز از طریق مکاتبات مکرر به مسئولان و متولیان اعلام شده بود.

در پاسخ به این سوال که چرا بهمن موتور اعتراضی نکرده است، مدیرعامل این شرکت اظهار کرد که عواقب ناشی از تفاوت چشمگیر بین برنامه تولید و تعداد افرادی که در سامانه نوبت‌دهی ثبت‌نام کرده‌اند، از ابتدا به مسئولان و دستگاه‌های مربوط اطلاع داده شده بود. وی افزود که در این زمینه، با وزارت صمت توافق ضمنی به عمل آمده بود که در صورت تحقق ۷ بند مندرج در آن مکاتبه، که اهم آن “تخصیص و تامین ارز مورد نیاز” بود، متقاضیان به ترتیب نوبت اعلامی برای واریز وجه و انعقاد قرارداد فراخوان شوند. با این حال، تاکنون تخصیص و تامین ارز برای بخش قابل توجهی از نوبت‌های زمستان صورت نگرفته است و این مسئله همچنان در حال رایزنی و پیگیری از سوی وزارت صمت است.

وی ادامه داد که تا پایان پاییز، مطابق برنامه، فراخوان واریز وجه صادر شده و بخش اعظمی از مشتریان فصل که قرارداد خود را امضا کرده‌اند، خودروی خود را در زمان مقرر دریافت کرده‌اند. او امیدوار است که با توجه به پیگیری و حمایت فعلی وزارت صمت و بانک مرکزی، تخصیص و تامین ارز مورد نیاز به موقع انجام شود تا برنامه تولید براساس روند عادی جاری ادامه یابد و سایر نوبت‌های معوق نیز برای واریز وجه و انعقاد قرارداد فراخوان شوند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر