پایگاه خبری هامپوئیل
0

گذری بر تاریخ حیات در موزه فسیل‌های ایران

گذری بر تاریخ حیات در موزه فسیل‌های ایران
بازدید 22

مراغه- ایرنا-رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه اعلام کرد که موزه فسیل‌های مهره‌دار ایران، تنها موزه در این شهرستان است که حاوی حدود ۶۰۰ قطعه فسیل می‌باشد. او بیان کرد که این موزه در ایام نوروزی با استقبال گردشگران مواجه بوده و روزانه حدود ۱۰۰ توریست غیربومی از آن بازدید می‌کنند.

گذری بر تاریخ حیات در موزه فسیل‌های ایران

تنها موزه فسیل‌دار ایران در مراغه

غلامرضا زارع، در گفت‌وگویی با خبرنگار ایرنا، افزود که این موزه به نمایش فسیل‌هایی از جمله فیل، اسب، کرگدن، انواع گاوسانان، غزال، قوچ و ببردندان شمشیری، به عنوان نمونه‌هایی از حیات وحش دیرینه سازنده‌ی منطقه مراغه می‌پردازد.

او با بیان اینکه این فسیل‌ها تاریخ هفت تا ۹ میلیون سال قبل را نشان می‌دهند، اظهار کرد: منطقه فسیلی مراغه در مسیرهای مهاجرتی پستانداران دوران سوم، به عبارت دیگر مسیرهای مهاجرتی بین اروپا، آفریقا و آسیای شرقی واقع شده است و بنابراین فسیل‌های اجداد جانوران آفریقایی در سازند مراغه قرار دارند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست به وجود موزه صحرایی در شمال روستای مردق این شهرستان اشاره کرد و افزود: این موزه تنها موزه صحرایی ایران است که بازدیدکنندگان را می‌پذیرد و بدون جابجایی فسیل‌ها، جغرافیای دیرینه منطقه را به نمایش می‌گذارد.

«زارع» این را نیز بیان کرد که پژوهش‌های دیرینه‌شناسان خارجی در حدود ۱۸۰ سال روی فسیل‌های این منطقه نتایج چندانی برای مراغه نداشته‌اند، اما مداخله سازمان محیط زیست در گذشته‌های اخیر در تحقیقات دیرینه‌شناسی این منطقه باعث شده تا ارزش فسیل‌های آن در ذهن عمومی مشخص و فعالیت‌های گسترده‌تری برای بهره‌برداری بهینه از این ظرفیت آغاز شود.

وی اظهار کرد: به دنبال این مطالعات پایه‌ای، موزه صحرایی در دره “گرگ” مراغه تأسیس شد و یکهزار و ۲۶ هکتار از اراضی اطراف رودخانه مردق، از روستای مردق تا روستای آغاجری، به عنوان یک اثر طبیعی، ملی و فسیلی معرفی شد.

منطقه فسیلی مراغه: تنها اثر طبیعی، ملی و فسیلی کشور

به گزارش ایرنا، منطقه فسیلی مراغه، تنها محدوده حفاظت شده طبیعی، ملی و فسیلی کشور در منطقه فسیلی مراغه واقع شده و موزه صحرایی نیز در داخل همین محدوده واقع است.

تراکم بالای فسیل مهره‌داران هفت تا ۹ میلیون ساله، این منطقه را به بهشت دیرینه‌شناسان تبدیل کرده است و دنیای پر رمز و راز حیواناتی چون فیل، زرافه، ببر دندان شمشیری، انواع گاوها، آهو، کرگدن و اسب را پیش‌روی دیرینه‌شناسان جهان قرار داده است، اما در میان همه این فسیل‌ها، آثار باقیمانده از میمون‌ها و کرگدن‌ها اهمیت بالایی دارند.

 گذری بر تاریخ حیات در موزه فسیل‌های ایران

کشف فسیل‌های جدید در مراغه در سایت “آهق” مراغه

«منطقه فسیلی مراغه» به اذعان کارشناسان جزو پنج منطقه پر اهمیت دارای فسیل مهره‌داران جهان است و از نظر ذخیرگاه دیرینه‌شناسی و مطالعه جغرافیای دیرینه صفحه «اوراسیا» اهمیت ویژه‌ای دارد، به طوری که با کاوش و استخراج جدید نمونه‌های موجود در سایت مراغه، می‌توان به معرفی بیش از پیش ظرفیت‌های جهانی رسید.

بر اساس تحقیقات زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی، فسیل‌های حیوانات استخراج شده از سازند مراغه، به اجداد حیوانات حاضر در آفریقا تعلق داشته و این موضوع باعث جذابیت بیشتر مطالعات دیرینه‌شناسی در این منطقه شده است.

این منطقه که مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی کشور نیز در آن مستقر است، به دلیل تراکم بالای فسیل‌ها در واحد حجم و پراکنش گستردهٔ لنزهای فسیلی مهره‌دار در مساحت حدود ۴۰ هزار هکتار، و تنوع بالای گونه‌های جانوری در این لنزها، به اهمیت ویژه‌ای دست یافته است.

همچنین، حفاظت مناسب فسیل‌ها در این منطقه نسبت به سایر سایت‌های فسیل مهره‌دار در جهان، زمینهٔ مناسبی را برای پژوهش‌های دیرینه‌شناسان فراهم کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *